آسیب های زانو

تلگرام

زانو یکی از مهمترین مفاصل بدن محسوب می شود، به خصوص برای ورزشکاران، چرا که این مفصل در فعالیت های ورزشی به دلیل ارتباط ضعیف استخوان های آن با یکدیگر بسیار آسیب پذیر است.مفصل زانو در مقابل نیرو های که از طرفین به آن وارد می شود و نیرویی که حرکت چرخش در آن تولید می کند بدون دفاع است .در این مطلب آسیب های زانو را به شما معرفی می کنیم.

آسیب های زانو

آسیب ناشی از فشار

کمبود لایه های حمایت کننده در مفصل زانو  آن را مستعد پذیرش صدمات ناشی از فشار می نماید.در فوتبال، بسکتبال و کشتی موقعیت های بسیاری ایجاد می شود که باعث فشردگی و کوبیدگی زانو می شود.نیرویی که بر اثر ضربه وارد می شود ممکن است منجر به پارگی پرده سینوویال و یا پرده ضریع شود.

آسیب ناشی از پیچیدگی

آسیب ناشی از پیچیدگی بر اثر چرخش غیر طبیعی زانو صورت می گیرد.در نتیجه چرخش غیر طبیعی در اندام های داخلی زانو ، تغییر وضعیت ایجاد می شود.اغلب در حین فعالیت های مانند کشتی، فوتبال، بسکتبال و اسکی ،موقعیت های بسیاری ایجاد می شود که زانوی ورزشکار را در معرض صدمات ناشی از پیچیدگی قرار می دهد.در چنین موقعیت های پا در یک جهت ثابت می شود و  بدن در جهت مخالف حرکت می کند.

کبودی عضلات زانو

ضربه مستقیم و شدید وارد بر عضلاتی که از مفصل زانو عبور می کنند شرایط بسیار دشواری را برای ورزشکار ایجاد می کند.یکی از عضلاتی که بیشتر در معرض کبودی قرار دارد، عضله پهن داخلی از گروه عضلات چهار سر ران است.کبودی این عضله دارای تمام علائم اسپرین مفصل زانو می باشد که عبارتند از : درد شدید، فقدان حرکت و تورم.تورم و تغییر  رنگ به دلیل پارگی بافت عضلانی و رگ های خونی است.چنانچه اقدامات اولیه برای درمان صورت گیرد مانند کمپرس سرد، بعد از ۲۴ ساعت مجددا" می توان از زانو استفاده کرد.البته زمان برگشت به تمرین بستگی به شدت آسیب دارد.

کبودی کپسول مفصلی

کبودی کپسول مفصلی اغلب با کبودی عضلات و پرده ضریع همراه است.نیرویی که منجر به آسیب زانو می شود اگر به بافت کپسول مفصلی وارد شود ممکن است باعث پارگی مویرگ ها شود و در ضمن تحریک پرده سینوویال را نیز باعث می شود و در نتیجه مایعات به داخل حفره سینوویال و فضای اطراف مفصل زانو نفوذ خواهند کرد.نفوذ مایعات در این حرفه و فضای اطراف مفصل بسیار آهسته صورت می گیرد به طوری  که این امر محسوس نمی باشد.در این وضعیت باید از ادامه فعالیت تا بهبودی خودداری کرد چرا که موجب خون ریزی در آن ناحیه می شود.اگر مفصلی مکررا" دچار خونریزی شود احتمالا" آن مفصل گرفتار التهاب مزمن پرده سینوویال نیز خواهد شد.

التهاب کیسه زلالی اطراف  زانو

در اطراف زانو تعدادی کیسه زلالی وجود دارد.کیسه های سینوویال که می توانند تولید مایع کنند.هر یک از این کیسه ها ممکن است صدمه ببینند و موجب التهاب شوند.برای استخوانی مانند کشکک آسیب های کیسه جلویی شایع است.پس از ورود ضربه به این ناحیه ممکن است خون ریزی داخلی اتفاق بیافتد و باعث التهاب کیسه زلالی یا خون ریزی در کیسه زلالی شود.همچنین حرکت تکراری و فشار می تواند التهاب حاد یا مزمن کیسه های زلالی را باعث شود.سایر کیسه های زلالی اطراف زانو ممکن است به همین شکل آسیب ببینند اما احتمال آن خیلی کمتر است.

آسیب های زانو

علائم  و تشخیص

 • درد پایدار در ناحیه ای که کیسه زلالی در آن قرار دارد.این درد بیشتر در مواقع اعمال فشار بر مفصل زانو ظاهر می شود.
 • حساسیت و تورم روی کیسه های زلالی .
 • برخی اوقات پوست روی کیسه های زلالی داغ و قرمز می شود.
 • هنگام وارد آمدن فشار بر کیسه زلالی مقاومتی اسفنج گونه مشاهده می شود که نشانگر تجمع مایع است.

آسیب رباط ها

از آنجا که آسیب های رباط مفصل زانو باعث اختلال در پایداری غیر فعال زانو می شود، باید به عنوان خطر بالقوه تحت درمان قرار گیرد.آسیب های رباط مانند منیسک شایع بوده و عمدتا" ورزشکاران رشته های دارای برخورد مانند فوتبال، هندبال، بسکتبال را در بر می گیرد.آسیب های رباط در مفصل زانو ناشی از برخورد با حریف در ورزش های دارای برخورد است اما این نوع آسیب می تواند بدون هیچ گونه تماس بدنی نیز به وجود آید، مانند چرخش و سایر حرکت های که فراتر از دامنه طبیعی حرکت است.

آسیب های زانو

اکثرا" رباط دو طرفی درشت نی گرفتار اسپرین می شود.ضرباتی که بر جانب خارجی زانو وارد می آید ممکن است منجر به اسپرین رباط دو طرفی درشت نی شود.صدماتی که بر رباط دو طرفی درشت نی وارد می آید به مراتب شدیدتر از صدماتی است که بر رباط دو طرفی نازک نی وارد می آید زیرا بین کپسول مفصلی و رباط مربوطه رابطه مستقیم وجود دارد.

اسپرین رباط های جانبی درشت نی و نازک نی دارای درجات گوناگون می باشد.شدت و یا درجات اسپرین این رباط ها با عواملی در ارتباط است ابن عوامل عبارتند از : موقعیت زانو ، صدمه قبلی و قدرت عضلانی که از روی مفصل عبور می کنند.میزان نیرو و زاویه ضربه، ثابت بودن پا و شرایط سطح داخلی زمین بازی بر عکس اسپرین رباط دو طرفی درشت نی؛ اسپرین رباط دو طرفی  نازک نی بر اثر ضرباتی ایجاد می شود که بر جانب داخلی زانو وارد می آیند.

 نشانه ها

کشیدگی شدید یا پارگی رباط جانبی داخلی زانو سبب احساس پارگی در سمت داخلی زانو می شود. همچنین بدنبال آن زانو ممکن است متورم و ناپایدار شود. عامل این آسیب اعمال فشار قوی به سمت خارج زانو است بطوری که زانو از خارج به داخل فشرده شود. دقیقاً برعکس این اعمال فشار ( یعنی از داخل به خارج زانو ) در آسیب رباط جانبی خارجی رخ می دهد. در هر دو حالت در محل اصابت ضربه به زانو کبودی و در سمت مقابل کشیدگی رباط یا پارگی آن رخ می دهد. ورزش های تماسی مثل فوتبال از مهمترین علل این آسیب محسوب می شوند.

ارزیابی

بعد از یک شرح حال سریع و معاینه فیزیکی توسط پزشک و انجام اقدامات اولیه حمایتی ( سرما درمانی, فشار موضعی, بالا نگه داشتن و استراحت ) معمولاً پزشک درخواست MRI برای بررسی وضعیت رباط می کند.

 درمان

در موارد کشیدگی خفیف این دو رباط همان درمان حمایتی که اشاره شد کافی است.اما در موارد پارگی رباط جراحی بهترین پاسخ درمانی را خواهد داشت.

 کشیدگی و پارگی رباط های صلیبی

رباط های صیلبی طوری طرح ریزی شده اند که استخوان درشت نی را روی استخوان ران ثابت می کنند.رباط متقاطع قدامی از جلو درشت نی شروع شده و به طرف عقب؛ خارج و بالا ادامه پیدا کرده به روی جنب داخل کندیل خارجی ران می نشیند.رباط متقاطع خلفی از قسمت عقب درشت نی شروع شده، به طرف بالا ، جلو و داخل ادامه پیدا کرده به روی جانب خارجی کندیل داخلی استخوان می نشیند.

آسیب های زانو

آسیب رباط صلیبی قدامی که از شایع ترین آسیب های ورزشی است اغلب در نتیجه ایست ناگهانی و اعمال فشار به جلو روی زانو ناشی از این ایست ناگهانی و نیز در پیچ خوردگی های زانو ایجاد می شود. رباط صلیبی خلفی قوی تر و محکم تر از رباط صلیبی قدامی است و کمتر دچار پارگی می شود. کشیدگی و پارگی های رباط صلیبی خلفی احتیاج به نیروی زیادی دارد مثل برخورد داشبورد ماشین به پائین زانو در هنگام تصادف رانندگی. بخاطر همین نیروی شدیدتر برای پارگی رباط صلیبی خلفی نسبت به نوع قدامی اغلب آسیب های رباطی همراه با آسیب منیسک هم همراه با آسیب رباط صلیبی خلفی وجود دارد.

نشانه ها

اگر رباط صلیبی قدامی پاره شود صدای « تق » در مفصل شنیده می شود. همچنین امکان دارد زانو ناپایدار شود و درد به قدری شدید باشد که فرد دچار تهوع و استفراغ شود. بدنبال این پارگی طی چند ساعت به علت خونریزی داخل مفصلی متورم و پر از خون خواهد شد.

درمان

برای آن ها که نیاز شدید و قوی به زانوها دارند مثل ورزشکاران حرفه ای درمان جراحی بهترین پیش آگهی را دارد ولی برای آن ها که استفاده شدید از زانو نمی کنند را می توان با آتل گیری و درمان غیر جراحی بهبود بخشید.

پارگی های تاندونی

تاندون عضله چهار سر رانی می تواند دچار پارگی ناکامل یا پارگی کامل شود. پارگی تاندون چهار سر در بالای کشکک معمولاً در افراد ورزشکار بالای ۴۰ سال روی می دهد حال آنکه پارگی تاندون چهار سر در زیر کشکک معمولاً در افراد جوانی که سابقه التهاب تاندون این ناحیه یا تزریق کورتون به زانو دارند رخ می دهد.

آسیب های زانو

نشانه ها

پارگی تاندون چهار سر رانی سبب درد( بخصوص در هنگام پرتاب پا یا بازکردن زانو (می شود. چنانچه پارگی کامل باشد فرد ورزشکار قادر نیست زانو را باز کند و ساق را جلو بیاورد.

درمان

پارگی جزئی را می توان با آتل گیری درمان کرد اما پارگی کامل نیاز به جراحی دارد.

آسیب منیسک

علت آسیب‌دیدگی منیسک:

ضایعه آسیب‌دیدگی منیسک زانو اغلب زمانی ایجاد می‌شود که زانو همزمان با چرخش تحت کشش هم قرار بگیرد و غضروف منیسک بین استخوان زانو و درشت‌نی تحت فشار قرار گرفته باشد. معمولا" منیسک داخلی بیشتر از منیسک خارجی آسیب می‌بیند البته باید دانست که مشاهده این ضایعه در بچه‌ها بسیار نادر می‌باشد.

آسیب های زانو

علائم آسیب‌دیدگی منیسک

وقتی روی مفصل فشار وارد بیاید یا مفصل زانو بچرخد درد در مفصل (در قسمت طولی آن) ایجاد می‌شود. چنانچه حرکت‌های بخصوصی باعث بروز درد ناگهانی شود ادامه این حرکات ممکن است به التهاب زانو اضافه کند، در پاره‌ای از موارد زانو قفل می‌کند که نشانه متلاشی شدن منیسک بر اثر فشار وارد آمده روی آن می‌باشد. در مواردی دیگر منطقه‌ای از زانو به نظر حساس می‌آید که ناشی از بیرون‌زدگی مایع مفصل است (کیست منیسک). باید به این نکته هم توجه داشت که طولانی‌ شدن زمان ناراحتی باعث کاهش حرکات عضله رانی و در نتیجه تضعیف آن ها خواهد شد.

درمان موارد حاد

درمان باید بلافاصله بعد از آسیب‌دیدگی شروع شود. هدف از درمان فوری به منظور جلوگیری از جراحات بیشتر می‌باشد و تا جایی که ممکن است از خونریزی بعدی جلوگیری به عمل می‌آید.درمان موثر باعث کاهش خونریزی، عدم تشکیل بافت ناشی از جوش خوردن زخم و جلوگیری از عوارض دیگر می‌شود که در صورت عدم جلوگیری به موقع این عوارض طبیعتا" می‌تواند باعث طولانی‌تر شدن دوره بازتوانی و یا حتی منجر به ناتوانی گردد.

دیگر آسیب های زانو

در خصوص سایر آسیب های زانو مانند، آسیب منیسک به طور کامل، تاندونیت کشکک، شکستگی و دررفتگی کششک هر کدام در یک مطلب جداگانه بحث شده است.شما می توانید برای مشاهده مطالب آن به لینک های زیر مراجعه کنید :

آسیب های منیسک زانو

دررفتگی و شکستگی کشکک

تاندونیت چهار سر ران

تاندونیت پاتلا یا کشکک

ازگود شلاتر

قفل شدن زانو

تهیه و تدوین : elmevarzesh.com

منابع:آسیب شناسی ورزشی حمید خداد، آسیب های ورزشی ، دکتر رضا قراخانلو،حسن دانشمندی، محمد حسین علیزاده

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۶۱ نظر

 1. حامد گفت:

  سلام من در حال اسکی کردن بودم که زمین خوردم ، اول درد زیادی از ناحیه زانو احساس نمی کردم ولی وقتی از خواب پا شدم قسمت داخلی زانوم درد بدی احساس کردم الان میتونم راه برم ولی وقتی میخوام پام و خم و راست کنم یه درد نسبتا شدیدی از ناحیه داخلی زانو احساس میکنم .
  ممنون میشم اگه جوابم بدید !
  با ارادت

 2. ارمان گفت:

  سلام من ۷ ماه پیش تو فوتبال زانوم اسیب دید بعد ام ار ای گفتن مینیسک پاره شده حالا بعد هفت ماه الان یجای بهتر ام ار ای دادم گفتن مینیسک نیست و مختصر کوفتگی و مختصر ورم زانو گفتن حالا من بعد چند وقت میتونم ورزش های سنگین رو شروع کنم و چ حرکاتی برای ماهیچه ها خوبه؟ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما اگر مطمئن هستید که منیسک آسیب نداره و الان می دونید ورزش رو شروع کنید، باید با تمرینات خیلی سبک شروع کنید، مثلاً اول پیاده روی، مقداری سریع تر از پیاده روی معمولی، سپس دویدن آهسته، در ادامه تمرین با وزن بدن و بعد از افزایش توان عمومی عضلات پا، تمرین با وزنه، لینک زیر هم می تونه بهتونه کمک کنه
   http://www.elmevarzesh.com/how-to-return-to-sport-after-an-injury/

 3. ارمان گفت:

  Bon bruise is e evident in posterior of lateral condyle of tibia.
  Mild lateral subluxation of patella is evident.
  Mild joint effusion is noted.
  بجز اینا بقیش نرماله ام ار ای

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   کبودی در استخوان درشت نی، عفونت مفصلی و آسیب کشک زانو، اینکه بعد از ۷ ماه هنوز این علائم رو دارید کمی سوال برانگیز هست

   • ارمان گفت:

    احتمالا به دلیل اینه من نتونستم ورزشو کنار بزارم و تو این مدت ورزش سنگین بخصوص والیبال انجام دادم الان باید تا چند وقت کنار بزارم

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     شما باید تا وقتی که زانو به وضعیت طبیعی خودش برگرده تمرینات سنگین رو انجام ندید، با پزشک و فیزیوتراپ مشورت کنید تا زودتر درمان رو انجام بدن براتون

 4. ارمان گفت:

  خیلی ممنون واقعا منو خیلی کمک کردید تو این مدت.

 5. محمد امین گفت:

  سلام من ۱۰ ماه میشه مصدوم شدم و زانوم پیچ خورد تو مسابقات ووشو ورم کرد و تا یه مدت نتوستم پامو خمو راست کنم ارتوپد رفتم اتل گرفت و یکم بهتر شد ولی الان هنوز ورم داره و خالی میکنه تا یه فشار کوچیک بش میاد به نظرتون مشکل چیه؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، دلیلش این هست که عضو آسیب دیده هنوز درمان نشده، شما باید بعد از آتل، فیزیوتراپی و ورزش درمانی را انجام می دادید، البته الان هم می تونید پیگیری کنید

 6. Amir گفت:

  سلام دکتر کیوان میگم من در حین فوتبال بازی کردن بودم دوستم برای من توپ رو بالا انداخت و من کله زدم بعد اومدم پایین روی زمین پام صدا ذات و پام ورم کرد همون روز بعد خونه اومدم خیلی درد داشت ۵ ماه هست هنوز همون جوری هستش زانوی راستم اتفاق افتاده پای سمت راستم با سمت چپم فرق میکنه رفتم دکتر گفتش پات پیچ خورده ۵ تا دکتر رفتم دردش رو نفهمیدن نمیدونم چیکار کنم تو رو خدا کمکم کنید

  • علم ورزش گفت:

   سلام، فکر کنم شما متوجه این شدید که باید همان موقع اقدام می کردید، امیر عزیز، شما باید MRI بگیرید تا وضعیت توسط پزشک بررسی شود، بعید به نظر می رسد وضعیت حاد باشد و ممکن است با فیزیوتراپی و تمرینات توانبخشی مشکل تان رفع شود

 7. محمد رضوی گفت:

  سلام
  من یک سال پیش تو فوتبال زانوم آسیب دید، طوریکه سرعتم زیاد بود از پشت سر زد و بی هوش شده بودم.درد شدیدی داشت.چند روز بعدش دکتر رفتم گفتن آب گرفته با امپول آبشو در آوردن..بعد گچ گرفتن ک تکون نخوره…بعد یک و نیم ماه گچشو در آوردم…بعدش بهتر بود درد نداشت چندی قبل دوباره فوتبال بازی کردم بعد یه شب متوجه شدم استخوان قسمت پایین زانوم بطرف جلو میره وقتی فشار میارم،الان زیادتر از قبل بطرف جلو میره گه گاهی هم خیلی درد میگیره، بنظر شما چیکار کنم ؟؟؟؟؟
  دکترای اینجا نظری ندادن از افغانستان پیام دادم

 8. Siya گفت:

  درود خسته نباشید
  من زانوم سه ماه هست آسیب دیده و پیگیری برای درمانش نکردم و روش بازی هم انجام دادم ولی از سه هفته پیش تصمیم گرفتم برم فیزیوتراپی ده جلسه لیز رفتم تعادلی کار کردم ولی الان هنوز درد داره فیزیوتراپ گفت پارگی جزئی داره و زود خوب میشه ولی نشد باید چیکار کنم؟(ورزشمم فوتسال هست)

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر همون ابتدای آسیب مراجعه می کردید، می شد گفت زود بهبود پیدا می کنه، ولی الان نه، یعنی صرفاً با ۱۰ جلسه فیزیوتراپی درمان کامل نمیشه، شما لازم هست آب درمانی انجام بدید و به مرور عضلات پا رو بر اساس تمریناتی که بهتون میدن تقویت کنید، در هر صورت اجازه بدید عضو به مرور بهبود پیدا کنه، وقتی هم خواستید به تمرین بگردید، توصیه های لینک زیر رو پگیری کنید
   http://www.elmevarzesh.com/how-to-return-to-sport-after-an-injury/

 9. Siya گفت:

  ممنون از لطف شما
  فقط خواستم بدونم به نظر شما برم فیزیوتراپی و حرکات زانو انجام بدم و آبدرمانی هم برم همزمان ؟
  بدنسازی هم میشه برم؟ چون مربی بدنساز بهم گفت که روش بدنسازی هم باید انجام بدی به نظر شما بدنسازی هم میتونه براش مفید باشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام بله، همزمان باشه، شما اگر به یک فیزیوتراپ مجرب مراجعه کنید هم در درمان به شما کمک می کنه و هم تمرینات لازم رو بهتون میده، نیازی نیست تمرین بدنسازی روی عضوی انجام بشه که درد در اون هست

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *