تاندونیت پاتلا یا کشکک

تلگرام

تاندون پاتلا، تاندونی است که استخوان پاتلا (کشکک) را به استخوان تیبیا یا درشت نی (یکی از دو استخوان ساق پا در زیر زانو) متصل می کند. این تاندون نقش مهمی را در بهره ای که شما از پاهایتان می برید، ایفا می کند. تاندون کشکک کمک می کند تا عضلات ساق پا عمل کنند به نحوی که شما بتوانید فعالیت هایی مانند لگد زدن به توپ ، فشار دادن پدال دوچرخه  و پریدن در هوا را انجام دهید.

Patellar-Tendonitis1

بیماری تاندونیت پاتلا یا کشکک زمانی رخ می دهد که یک استرس عملکردی به علت فعالیت هایی مانند پریدن در تاندون بوجود می آید، بنابراین، آن را به عنوان "زانوی پرش کننده ها Jumper`s knee " هم  می شناسند.

این مشکل شایعی است که در پسران در مقایسه با دختران بیشتر دیده می شود، به خصوص در ورزشکارانی که پریدن های مکرر دارد مثل بسکتبالیست ها، فوتبالیست ها و والیبالیست ها شایع تر است و با شیوعی در حدود ۲۰ ٪  در این ورزشکاران دیده می شود. با این حال هر کسی می تواند به آن دچار شود، چه پرش های مکرر داشته باشد یا نداشته باشد.

علل تاندونیت کشکک

تاندونیت پاتلا یک آسیب شایع به دلیل استرس های مکرر تاندون پاتلا و در نتیجه پارگی های کوچک در تاندون است. بعدها  ضایعات در تاندون این منطقه به تغییرات دژنراتیو (تخریبی) و یا نقص های ترمیمی پیشترفت می کند. داشتن اضافه وزن نیز فشار بر روی تاندون پاتلا را افزایش می دهد که این خود باعث ایجاد دامنه کمتر حرکت و کاهش انعطاف پذیری در عضلات ران خواهد شد.

علائم تاندونیت کشکک

همانطور که در بالا ذکر شد، تاندونیت پاتلا اغلب در ورزشکارانی که درگیر ورزش هایی همراه با پریدن هستد، دیده می شود. درد معمولا اولین علامت تاندونیت پاتلا است که از محل چسبیدن تاندون به کششکک تا محل اتصال تادون به استخوان تیبیا احساس می شود. درد ممکن است در طول فعالیت های بدنی بدتر شده و ممکن است به صورت یک درد مبهم بعد از ورزش باقی بماند. احساس سفتی زیاد در منطقه آسیب دیده ممکن است اولین چیزی باشد که در اول صبح احساس می کنید.

تشخیص تاندونیت کشکک

پزشکتان بر اساس علائم و نشانه ها، و پرسیدن سوال هایی مربوط به بیماری شما، قادر به تشخیص بیماری خواهد بود. در حین معاینه بالینی، اغلب حساسیت به لمس در محل وجود دارد اما دامنه حرکت زانو می تواند طبیعی باشد. اغلب، اشعه ایکس می تواند تشخیص را تایید کند و به ندرت نیاز به بررسی های پیشترفته تری مانند MRI خواهد بود. اگر دکتر به هر بیماری سیستمیک، التهابی یا متابولیک شک کند، مطالعات آزمایشگاهی بیشتر لازم خواهد بود.

گزینه های درمانی برای تاندونیت کشکک

به طور کلی درمان تاندونیت پاتلا، یک پروسه طولانی مدت است. در صورتی که آسیب خیلی شدید نباشد، بهبودی ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

بیشتر بیماران به یک رویکرد محافظه کارانه پاسخ می دهند مانند کاهش فعالیت هایی که به تاندون فشار می آورد (مثل پریدن ، چمباتمه زدن و غیره)، گذاشتن یخ بر روی محل برای حدود سی دقیقه چهار تا شش بار در روز پس از فعالیت بدنی، و یا تقویت عضلات تاندون با انجام برخی تمرین هایی که فیزیوتراپیست  ممکن است به شما توصیه کند.

به طور کلی درد علامت شایعی است که با یخ درمانی در منطقه آسیب دیده و کاهش موقتی استرس تاندون، کاهش می یابد.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرد در طول فعالیت های بدنی چگونه فشارها را بهتر توزیع کنید. به عنوان مثال، ورزشکاری که پرش می کند اغلب باید جهش مناسب و تکنیک های فرود را یاد بگیرد. فیزیوتراپیست همچنین ممکن است تمرینات خاصی را برای تقویت عضلات کاسه زانو، ران و ساق پا توصیه کند. یک زانو بند خوب می تواند در توزیع مناسب نیروهای وارده به زانو کمک کننده باشد. این مورد ممکن است به رفع درد کمک کند. ماساژ تاندون پاتلا هم ممکن است به تسریع بهبود تاندون کمک کند.مسکن ها می توانند برای کاهش درد استفاده شوند.

اگر رویکرد محافظه کارانه حتی پس از ۱۲ ماه از درمان کمک کننده نباشد، ممکن است جراحی برای بیمار در نظر گرفته شود، با این حال در صورتی که ورزشکار، یک  ورزشکار حرفه ای باشد، بدون در نظر گرفتن رویکرد محافظه کارانه، ممکن است جراحی اولین اقدام درمانی باشد.

 عوارض تاندونیت کشکک

در صورتی که تاندونیت پاتلا نادیده گرفته شده و بدون درمان رها شود، می تواند باعث آسیب بیشتر به تاندون بشود. واکنش های جبرانی پا برای کاهش درد می تواند عضلات ران و ماهیچه های ساق پا را تضعیف کند. در صورتی که عوامل مستعد کننده به تاندونیت پاتلا باقی بماند درد زانو ممکن است ادامه یابد.عدم تحرک زانو به دلیل ایجاد سفتی عضله یا مفصل نباید اعمال شود و باعث طولانی تر شدن بازگشت ورزشکار به ورزش خواهد شد.

پیش آگهی

زانوی پرش کننده ها Jumper`s knee باعث علایمی خفیف اما طولانی مدت بعد از یک ورزش حرفه ای خواهد شد. در حالی که علائم تاندونیت پاتلا ممکن است پس از درمان جامع محافظه کارانه و یا حتی جراحی باقی بماند، ورزشکار باید از خطرات وعواقب ناشی از بازی در حال درد آگاه شود.

پیشگیری از تاندونیت کشکک

به محض این که متوجه درد شدید، از ورزش اجتناب کنید. مشاوره برای انعطاف پذیری مناسب و تمرینات پلیومتریک در بیمارانی که تاندونیت هنوز در مراحل اولیه است، می تواند از آسیب های جدی تر جلوگیری کند.

منبع

 

www.mediran.info

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *