۵ تمرین بدنسازی که می تواند ریسک آسیب بالایی داشته باشد

5 تمرین بدنسازی که می تواند ریسک آسیب بالایی داشته باشد
تلگرام

بیشتر افراد عقیده دارند تمام تمرینات ورزشی خوب، ایمن و مفید هستند. به هرحال ورزش باید فایده‌ای داشته باشد! اینطور نیست؟ حقیقت این است که برخی از ورزش‌های رایج ابداً ایمن نیستند، مخصوصاً برای آن‌هایی که مشکلات مفصلی، عضلانی و… دارند. ورزش‌های خاص نیاز به دانش و آگاهی بیشتری دارند، فراتر از آنچه که یک فرد عادی می داند.

پیش از این که بعضی از مشاجره انگیزترین ورزش‌ها را به بحث بکشیم، باید نکته‌ای را برای‌تان روشن کنیم و آن این است که هر ورزشی که در اینجا برای تان می‌گوییم همیشه هم برای هر کسی خطرناک و یا بی‌تأثیر نیستند. چیزی که باید از آن اجتناب کنید یا باید انجامش دهید، بستگی دارد به اهداف، سطح فیتنس، سوابق بیماری‌ها، برنامه ورزشی و سایر مسائل شخصی‌تان.

چنین مطلبی نمی‌تواند جایگزین تلاش‌های شما برای شناختن هدف و نیازهای‌تان شود. باید خودتان هم تحقیقات بیشتری انجام دهید و در مورد درد یا محدودیت‌های فیزیکی که دارید با پزشک‌تان مشورت کنید و یاد بگیرید چطور با تکنیک و فرم صحیح ورزش کنید.

چه چیزی باعث می شود که حرکتی خطر پذیر باشد؟ در اینجا چند علامت خطر را برای‌تان می‌گوییم:

 • هر گونه الگوی حرکتی "غیرطبیعی" یا غیرعادی در ورزش
 • هر حرکتی که به هر حال موجب درد یا ناراحتی شود
 • هر حرکتی که باعث افزایش عدم تعادل عضلانی موجود شود
 • هر حرکتی که نیاز به انعطاف پذیری مفصلی بیش از طیف حرکتی ممکن شما داشته باشد
 • هر ورزش خطرپذیری که جنبه‌های منفی‌اش بیشتر از فواید بالقوه آن باشد

تمرین‌های زیر برای کسانی که بدن قوی ندارند و یا حتی ورزشکاران می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد و به طور کلی سازمان‌های معتبر ورزشی و کارشناسان خبره بر سر آن‌ها بحث‌های جدال آمیز دارند. پیش از انجام تمرینات زیر، دوباره فکر کنید!


 1- سرشانه سیم کش از پشت

در گذشته، به افراد گفته می‌شد هنگام انجام سرشانه سیم کش از پشت، میله را پشت سرشان بکشند و خیلی‌ها هم همین کار را می کردند. اما اشتباه است. چون کشیدن میله پشت گردن فشار زیادی به مفصل شانه‌ها وارد می‌کند. اندازه چرخش به بیرون روی استخوان بازو همراه با کشیدن آن به سمت بیرون، تأثیر مقاومتی زیادی روی مفصل بازو دارد.

5 تمرین بدنسازی که می تواند ریسک آسیب بالایی داشته باشدقسمت بالای استخوان بازو تحت فشار به سمت بیرون  و دور از مفصل آن قرار می‌گیرد و تاندون‌ها و رباط‌ها در جلوی بازو بیش از حد کشیده می‌شوند و این حالت می‌تواند منجر به آسیب شود. ضمناً تقریباً هرکسی که بیشتر ساعات روز را پشت میز می‌نشیند به احتمال زیاد شانه‌های افتاده دارد یا وضعیت بدنی‌اش ضعیف است که همین نشانه انعطاف پذیری ضعیف شانه هاست (در میان سایر علائم). کشیدن میله پشت گردن، فقط باعث تقویت و افزایش این ناهم ترازی می‌شود، پس در مورد این حرکت تجدید نظر کنید.

جایگزین

شما همچنان می‌توانید با سیم کش بازو کار کنید اما به جای این که میله را پشت سرتان بکشید، آن را در جلوی‌تان بکشید. با کمر صاف بشینید، شکم را به درون بکشید و نیم تنه‌تان را کمی به عقب ببرید، ستون فقرات‌تان را صاف نگه دارید، میله را مقابل سینه تان به پایین بکشید، اما پایین‌تر از استخوان تره قوه‌تان نیاورید.

۲- بالا آوردن و نگه داشتن پاها

کلاس‌های یوگا و گاهی مربی‌های ورزشی احتمالاً به شما می‌گویند که این حرکت متداول را انجام دهید: روی زمین به پشت دراز بکشید، سر وشانه‌های تان یا روی زمین باشد و یا کمی بالا آمده و پاهای‌تان را در حالی که صاف هستند از زمین بلند کنید و چند سانتیمتر بلندتر از زمین نگه دارید تا روی عضلات شکم تان کار شود.

5 تمرین بدنسازی که می تواند ریسک آسیب بالایی داشته باشداین حرکت می‌تواند برای عضلات شکمی مفید باشد اما مشکل این جاست که بلند کردن پاهای صاف و کشیده از زمین، استرس بسیار زیادی به پایین کمرتان وارد کرده و می‌تواند به شما آسیب بزند، خصوصاً برای مبتدی‌ها.

جایگزین

به پشت بخوابید و پاهای‌تان را هم راستا با باسن بالا بیاورید نه اینکه کمی از زمین بلند کنید، بلکه  تا زاویه ۹۰ درجه، سپس پاهای تان را همانطور که صاف هستند تا حدوداً ۴۵ درجه پایین بیاورید، یا تا جایی که هیچ فشاری در کمرتان احساس نکنید و هیچ تغییری در وضعیت کمرتان ایجاد نشود، سپس به وضعیت اول بروید، اگر در ناحیه کمرتان مشکلی دارید، می‌توانید با زانوهای خم شده این حرکت را انجام دهید تا با توجه به شرایط‌‌تان ایمن‌تر باشد.

۳- جلو پا با دستگاه

این تمرینی بسیار معروف است که عضلات جلوی ران‌ها را هدف می‌گیرد (عضلات چهارسر ران). این حرکت، اگر وزنه بسیار سنگین باشد و زانوها کاملاً کشیده شوند، ریسک‌های جدی برای زانو دارد. بلند کردن وزنه‌های سنگین در این وضعیت، چیزی نیست که زانوها برای آن طراحی شده باشند.

5 تمرین بدنسازی که می تواند ریسک آسیب بالایی داشته باشداگر هر گونه مشکلی در زانوهای تان دارید، یا اگر وزنه بسیار سنگینی در این تمرین بلند می‌کنید، به راحتی ممکن است مشکلات بزرگ و جدی برای خودتان ایجاد کنید. چون کشیدن و صاف کردن کامل زانوها در این چنین مقاومتی، فشار متلاشی کننده زیادی به مفاصل زانو وارد می کند که موجب کشیدگی تاندون‌ها و فشار بیش از حد به غضروف زانوها می گردد.

جایگزین

اسکوات و لانگز (که به عنوان تمرینات زنجیره‌ای شناخته می‌شوند)، با وزن اضافه یا بدون وزن اضافه، به طور طبیعی عضلات ران را درگیر کرده و ایمن و مؤثر هستند. اگر می‌خواهید این تمرینات را ارتقاء دهید، می‌توانید تمرینات پلایومتریک را انتخاب کنید.

اگر به دلیل قوی نبودن پاهای تان، توان انجام لانگز یا اسکوات را ندارید، می توانید با حرکت ساده اسکوات با توپ روی دیوار یا مینی لانگز شروع کنید و تا اندازه محدودی پایین بیایید و تدریجاً طیف حرکتی‌تان را افزایش دهید تا قوی‌تر شوید. می توانید جلو پا دستگاه را به گونه‌ای اصلاح کرده و تغییر دهید تا بی خطرتر شود. به جای این که وزنه را تا آخر با پاهای صاف بالا بیاورید، می‌توانید تا نیمه وزنه را بلند کنید. با این کار نه تنها فشار وارد شده به زانوها را به حداقل می‌رسانید بلکه عضلات چهارسرتان هم به طور مجزا تمرین داده می‌شوند. 

۴- دستگاه خارج ران و داخل ران

این دستگاه‌ها در هر باشگاهی معروف و پرطرفدار هستند. برای هر دو حالت باید بنشینید و زانوهای‌تان را در مقابل‌تان خم کنید. وضعیت کشش به سوی محور دستگاه، عضلات داخلی ران را هدف می‌گیرد و وضعیت دورساز از محور دستگاه، عضلات بیرونی ران را درگیر می‌نماید.

5 تمرین بدنسازی که می تواند ریسک آسیب بالایی داشته باشدمشکل این جاست که استفاده از داخل یا خارج ران برای بلند کردن وزنه‌های سنگین یا کسانی که عضلات ضعیفی دارند، ریسک کشش و آسیب این عضلات نسبتاً کوچک را در بر داشته و مشکلات پایین کمر و لگن را تشدید می‌کند.

جایگزین

بهترین شیوه برای هدف گرفتن عضلات داخلی و خارجی ران بدون ریسک و آسیب، تمرین بدون وزنه است، مانند کشش به سمت داخل و خارج در حالت ایستاده، کشش به سمت داخل و خارج در حالت درازکش، تمرینات پیلاتس، یا حرکات مشابهی که در آن‌ها از باندهای کشی یا دستگاه های cable cross استفاده می‌شود. همیشه با وزنی شروع کنید که می‌دانید توانش را دارید و تدریجاً آن را افزایش دهید. نمونه تمرینات برای عضلات داخل و خارج ران:

تمرینات تصویری تقویت عضلات داخل ران

۱۰ تمرین برای تقویت عضلات خارج ران

۵- کول هالتر

در این تمرین، می‌ایستید در حالی که هالتر یا وزنه را با دست‌های نزدیک به هم در جلوی تان نگه می‌دارید و دست‌ها را تا زیر چانه بالا می‌آورید. کول هالتر حرکتی بحث برانگیز است چون باعث می‌شود به استخوان بالایی بازو در تضاد با زائده آکرومیون ضربه وارد شود، که می‌تواند اعصاب ناحیه شانه را فشرده کرده و به غضروف مفصل آکرومیون آسیب وارد کند و در نهایت موجب آرتروز شود.

5 تمرین بدنسازی که می تواند ریسک آسیب بالایی داشته باشدجایگزین

هدف از این تمرین درگیرکردن شانه‌ها (عضلات دالی) و عضله ذوزنقه‌ای بالا تنه است. بنابراین به جای اینکه بایستید و حرکت کول هالتر را اجرا کنید، از ناحیه کمر۹۰ درجه به جلو خم شوید و در حالی که دست‌های تان کمی بیشتر از عرض شانه‌های‌تان باز است، وزنه را پایین شانه‌های تان نگه دارید، سپس وزنه را به سمت سینه تان مستقیم بالا بیاورید تا جایی که آرنج‌ها و شانه‌های‌تان در یک خط مستقیم باشند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: sparkpeople

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۷ نظر

 1. محمدرضا گفت:

  عالی بود ممنون . خیلی از حرکات سنتی با پیشرفت علم ورزش و فیزیولوژی به چالش کشیده میشه

 2. محمد مهدی گفت:

  من شانه هایم به سمت جلو مایل هستن! همون حالتی که بیشتر بدنسازها دارن! چه راهکاری هست؟ من خودم چیزی که به ذهنم رسیده اینه که صرفا سعی می کنم در طول روز شانه هام رو عقب نگه دارم! ممنون می شم راهنماییم کنید!

 3. مریم گفت:

  مرسی از مطالبتون عالی هستی

 4. حمید رضا گفت:

  پشت بازوها بخصوص چکشی با دمبل بشدت به مفصل آرنج آسیب می زنه. متاسفانه از این ناحیه ، آسیب دیدم.

 5. Ali گفت:

  سلام ممنون از مقاله و مطالب مفید!
  ولی خواهشا یکم دقت به خرج بدین، خیلی از کلمات و تمرینات توی ترجمه کاملا اشتباه و جا به جا نوشته شده!! از این سایت به دوره که جنبه علمی مطالبش با غلط های ترجمه ای بیاد پایین!

 6. Amir گفت:

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید من شکم دستکاه کار میکنم کمرم درد میکیره نمیدونم اشتباه میزنم یا…جایکزینه خوب جی میتونه باشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، حرکات متنوع و متعدد زیادی برای شکم هست، در بین آن ها هر بخش از شکم را مد نظر دارید تمرین مختص آن را انجام دهید، هم در سایت می توانید تمرینات شکم را سرچ کنید و هم در بخش تصویری گوگل

 7. حامد گفت:

  سلام و خسته نباشید به اقا رامیار و اقا کیوان
  اقا من میخوام بدن بسیار سفت و پر زور داشته باشم در عین حال منعطف اصلا حجم عضله برام اهمیت نداره میخواستم بدونم با تمرینات بدون وزنه و سنتی میتونم به هدفم برسم؟؟یا بایستی از وزنه و دستگاه هم استفاده کنم؟؟و یه سوال دیگه اینکه خیلی وقته دارم تلاش میکنم ۱۰۰ عدد شنا برم بدون توقف ولی متاسفانه اخرین رکوردم ۴۰ بود چطور میتونم این کارو بکنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. چیزی که واضح و مشخصه اینه که برای کسب قدرت نیاز به تمرینات با وزنه یا با وزن بدن دارید. بدون کسب حجم کسب قدرت تقریبا امکان پذیر نیست یا حتی اگر امکان پذیر باشه نیاز به تمرین سخت و طاقت فرسا داره. پیشنهاد میکنم مدتی ورزش کراس فیت رو امتحان کنید. این ورزش ضمن کسب قدرت با حرکات متنوع با وزنه و با وزن بدن باعث ایجاد انعطاف و چابکی میشه. برای بالا بردن رکورد شنای سوئدی باید عضلات مرتبط یعنی سینه و بازوها و سرشانه رو تقویت کنید. حالا این تقویت میتونه با تمرینات با وزنه باشه یا بدون وزنه.

 8. حامد گفت:

  اقا رامیار ممنون بابت جواب ولی باشگاه کراس فیت در شهر ما نیست اگه بخوام در خانه تمریناتی از کراس فیت رو انجام بدم نیاز به چه وسایلی دارم و چه تمریناتی رو باید انجام بدم؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در خانه امکان انجام تمرینات نیست، اما برای تی آر ایکس می توانید، و البته در کنار آن تمرینات پلایومتریک هم انجام دهید در سایت در خصوص هر دو مطلب داریم

 9. پوریا قلعه گفت:

  ممنون از سایت و مطالب مفیدتون :)

 10. حمید گفت:

  سلام من محدود ۴ماه پیش جراحی رباط صلیبی کردم دکتر گفته باید وزنه بزنید اگ میشه ی برنامه بن بدید مرسی

 11. احمد گفت:

  سلام برای داشتن جلو بازو و پشت بازو حجیم کدام حرکات پیشنهاد میشه؟؟من دو ماه هست باشگاه میرم اما بازوهام رشد چندانی نداشته.. حرکات جلو بازو و پشت بازو بی خطر و موثر کدام حرکات هستند؟؟؟ ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   با دستگاهف هالتر و دمبل حجم عظیمی از حرکات بازو رو می تونید انجام بدید. از جلوبازو هالتر گرفته تا جلو بازو لاری، جلو بازو دمبل چکشی، دمبل تک دست نشسته، سیم کشی هم برای بازو و هم برای پشت بازو، پشت بازو هالتر خوابیده، پشت بازو هالتر ایستاده، پشت بازو تک دمبل نشستهف پشت بازو دمبل ایستاده و ….

 12. بهزاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  یه سوال دارم من تا حالا دوبار فتق کشاله ران چپ و راستم رو عمل کردم سمت راست ۱۵ سال پیش سمت راست ۶ سال پیش سمت چپم که چند سال پیش عمل کردم هیچ مشکلی ندارد ولی سمت راست که عمل کردم هر زمان که سنگینی بلند میکنم فشار میاد درد میگیرد و درد وسوزش دارد به نظر شما من چکار کنم ؟چون بدنم چربی دارد ودوست دارم باشگاه هم برم البته با دویدن حدود ۱۵ کیلو کم کردم ولی بدنم شل شده

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. قبل از هر چیزی باید به پزشک مراجعه کنید. اگر این درد از کشاله ران باشه که با فیزیوتراپی و دارو درمانی تا حدودی میشه حل و فصل کرد اما اگر دلیل دیگری داشته باشه باید دکتر مداخله کنه. شما می تونید با وزنه های سبک و تمرینات مقاومتی مثلاً با کش هم ورزش کنید طوری که فشاری به این قسمت نیاد و از ورزش نتیجه لازم رو بگیرید.

 13. علی احمدی درمیان گفت:

  سرشانه سیم کش از پشت ؟؟من فکر میکردم این حرکت سیمکش برای عضلات پشتی بزرگ و زیربغل هستش!! اکثر سایت ها هم این حرکت رو برای زیربغل توصیه کردند بالاخره کدومه؟!

 14. علی گفت:

  دوستان توجه نکنید کاملا پست اشتباهه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *