کراس فیت چیست؟ با این رشته شگفت انگیز آشنا شوید!

تمرینات کراس فیت چیست ؟ با این رشته شگفت انگیز آشنا شوید!
تلگرام

آمادگی بدنی نه تنها برای هدفی شناخته شده بلکه برای هدفی نامشخص، بله این شعار کراس فیت است. شاید تا به حال بارها اسم کراس فیت و تمرینات سخت آن به گوش شما رسیده باشد. در این مطلب مجله علم ورزش یک تعریف کلی از این ورزش به شما ارائه می‌دهد و شما را با آن بیشتر آشنا می‌کند.

کراس فیت چیست؟

کراس فیت ورزشی است مبتنی بر اهداف تناسب اندام. هدف این رشته ورزشی به کار گیری همه‌ی اندام‌ها و تمرینی فراگیر برای کل بدن است. در واقع تمریناتی که امروزه در کراس فیت مورد استفاده قرار می‌گیرند، تمریناتی هستند که برای نیروهای ارتشی، دانشگاه‌های پلیس، بوکسورها و ورزشکاران رزمی استفاده می‌شوند تا آن‌ها را برای شرایط غیر منتظره آماده کنند.

فسلفه کراس فیت

فلسفه اجتماعی کراس فیت دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های زندگی و حوادث ناشناخته است و اینکه چطور رنج و سختی را بپذیریم و بتوانیم از آن عبور کنیم. "کرگ گلسمن" بنیانگذار کراس فیت اولین شخصی است که این سیستم تمرینی را تعریف کرد.

او می‌گوید: بعد از بررسی همه‌ی ورزش‌ها و تمرینات فیزیکی از خودمان پرسیدیم چه مهارت‌ها و تغییراتی لازم است تا اجتماع را برای رویارویی با چالش‌ها آماده سازد، بنابراین منتخبی از تمرینات هر رشته را به صورتی منطقی در کنار هم قرار دادیم. در نتیجه تنوع تمرینی زیاد در کراس فیت باعث می‌شود، ورزشکار هر روز با یک چالش تازه روبرو شود یعنی تمرینات سخت در بازه‌ی زمانی کوتاه و با شدت بالا. شاید بپرسید دلیل این همه فشار چیست؟ ما می‌خواهیم از تمرین خود حداکثر نتیجه را بگیریم.

کراس فیت شامل چه تمریناتی است؟

برنامه‌های تمرینی کراس فیت شامل تمرینات هوازی، پلایومتریک انفجاری، ژیمناستیک، تمرین سرعت، استقامت، کار با وزنه و ورزش‌های دیگر است که می‌تواند توسط مربی در جلسه تمرینی ابداع شده و یا فقط از برنامه‌های روتین که به اصطلاح به آن WOD  می‌گویند، استفاده شود. این تمرین‌ها اجزای اصلی تناسب اندام را مورد هدف قرار می‌دهند.

یک نمونه WOD می‌تواند به این صورت باشد: ۲۰ دقیقه هر چند تکراری که امکانش بود، یا (AMRAP)

 • ۱۰۰ متر دو
 • ۲ Burpees
 • ۲ ددلیفت ۸۰ کیلویی
 • ۲ بارفیکس

AMRAP یعنی باید تمام تلاش‌تان را بکنید تا در زمانی که تعیین شده، هر چند دوری که می‌توانید، تمرینات لیست شده را انجام دهید.

کراس فیت چیست؟ با این رشته شگفت انگیز آشنا شوید!با انجام کراس فیت بعد از مدتی تمام فاکتورهای آمادگی جسمانی، قدرت و استحکام عضلات، نیرو، سرعت و چابکی، به صورت چشمگیری افزایش می‌یابد. کراس فیترها عموماً به صورت همگانی در سوله‌هایی که به آن‌ها BOX می‌گویند، تمرین می‌کنند. جنبه‌ی اجتماعی کراس فیت برای همه‌ی کراس فیترها بیشترین اهمیت را دارد. همگانی بودن، محیط اجتماعی و تمرینات گروهی آن‌ها را تشویق می‌کند تا همدیگر را حمایت کنند و به یکدیگر انگیزه دهند تا به هر ترتیبی شده تمرین‌شان را به اتمام برسانند.

این تمرینات به هیچ عنوان ساده و راحت نیست. بیشترین فشار در بازه‌ی زمانی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بدن شما را تقریباً برای همه‌ی شرایط ناشناخته آماده می‌کند. پس اگر قصد دارید کراس فیتر شوید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا سری به باکس‌ها بزنید و از نزدیک با چگونگی تمرینات آشنا شوید. در مجموع کراس فیترها از همه‌ی امکانات استفاده می‌کنند؛ تا بتوانند تمرینات شدید اینتروال را با استراحت‌های بسیار کوتاه با شدت بالا انجام دهند تا هم به نتیجه دلخواه برسند و هم بدنشان به‌ یک برنامه تمرینی عادت نکند.

اگر می‌خواهید در کرافس فیت بمانید باید فاکتورهای زیر را رعایت کنید

حرکت

چگونگی حرکت مؤثر و بدون خطر. کراس فیت ورزش آسیب‌های جدی است، اگر نتوانید تمرینات‌تان را درست اجرا کنید در معرض آسیب دیدگی شدید قرار خواهید گرفت. پس علاوه بر نیاز به مربی متخصص و آگاه به تمرینات باید به بدنتان گوش دهید.

شما نمی‌توانید به اندازه‌ی کسی که یک‌سال کراس فیت کار می‌کند وزنه بزنید. پس اگر بدن‌تان می‌گوید متوقف شوید، این کار را انجام دهید و اجازه دهید ریکاوری انجام شود. سعی کنید همیشه ضرب‌آهنگ ورزش‌تان را حفظ کنید. مقداری از انگیزه‌تان را نگه دارید تا روز بعد بتوانید دوباره شروع کنید.

تناسب اندام

چیزی که به عنوان تناسب اندام در کراس فیت در نظر گرفته شده، مشخص است. شما ابتدا باید فرم و اجرای صحیح حرکات را بیاموزید و تمرین کنید. وارد کردن فشار بیش از توان عضله نه تنها به تناسب اندام شما کمکی نمی‌کند بلکه باعث بروز آسیب دیدگی‌های جدی می‌شود که ماه‌ها شما را گرفتار خواهد کرد. پس باید به تدریج عضلات‌تان را تربیت کنید تا بتوانید به شدت و استقامت تمرینات بیافزایید و در نتیجه به تناسب اندام برسید.

تغذیه

اکثر کراس فیترها از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنند. گوشت و سبزیجات، آجیل و دانه‌ها، میوه و نشاسته و حذف کردن شکر در رژیم غذایی آن ها دیده می‌شود. هم برای عملکرد بهتر و هم برای اصل سالم خوردن .

کراس فیت بر ۳ اصل استوار است

کراس فیت مبنی بر ۳ اصل مهم همه‌ی ورزش‌ها یعنی ایمنی، اثر بخشی و بهره‌وری شکل گرفته است. این ورزش مفیدترین و جامع ترین تعریف از تناسب اندام را ارائه می‌دهد. افزایش حجم توان ورزشی در طول زمان از اهداف کراس فیت است.

"کرگ گلسمن" می‌گوید زندگی غیر قابل پیش بینی است، سختی‌ها بسیار بیشتر از چیزی است که ما در کراس فیت انجام می‌دهیم. بنابراین کراس فیت تمرینی است که می‌تواند از لحاظ روحی نیز شما را برای گذشتن از رنج و سختی آماده کند. فشاری که در طول تمرینات متحمل می‌شوید انعکاسی به مراتب کارآمد در زندگی واقعی‌تان خواهد داشت.

تهیه و ترجمه: elmevarzeh.com

منابع: crossfit و breakingmuscle

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۱ نظر

 1. نارین گفت:

  با سلام و عرض تشکر…
  یه سوال داشتم اول اینکه این رشته در ایران هست؟
  اگه در ایران هست برای بانوان ارایه میشه ؟

 2. محمد مهدی شفیعی گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون!
  فرق Street Workout با Calisthenics با Crossfit چیه؟

  • شیوا بیگی گفت:

   سلام، کلیستنیکس و استریت ورک اوت  تقریبا هر نوع تمرینی بدون استفاده از وزنه است و از وزن خود بدن برای تمرینات استفاده میشود که مناسب تناسب اندام و تمرینات لاغرى هستند . در خصوص کراس فیت لطفا مطلب بالا را مطالعه کنید ، در کراس فیت علاوه بر استفاده از وزنه ، تنوع تمرینات بسیار بالاست و اهداف اجتماعى ورزش حائز اهمیت است. 

 3. احسان حسینی گفت:

  سلام وزن ایده ال با یه برنامه ی کامل برای این ورزش بزارید

  • شیوا بیگی گفت:

   سلام، وزن ایده آل با توجه به شاخص توده بدنى(BMI)، مسلماً براى همه ی ورزش ها مناسب تر است اما تمرینات سنگین کراس فیت اگر به طور منظم و با انگیزه انجام شوند، خود به خود شما را به وزن ایده آل خواهد رساند.و محدودیتی وجود ندارد تا جایی که توان شما اجازه دهد. در رابطه با برنامه ورزشی توصیه میکنم اگر در این ورزش تازه کار هستید تحت نظر مربی متخصص شروع کنید . در مطالب بعدى نمونه هایی از برنامه های مختلف کراس فیت را بیان خواهیم کرد. 

 4. مهدی گفت:

  سلام
  بنیانگذار این رشته در ایران کی هست؟
  لطغا جواب بدید

  • شیوا بیگی گفت:

   سلام، آقای رایان رضوى مربى سطح یک و نماینده رسمى کراس فیت از ایالت کالیفرنیا در ایران، سمینارها و دوره های آموزشی برگزار میکنند ، از طریق صفحه اینستاگرام ایشون میتونید خبرها رو دنبال کنید.

 5. مریم مرادی گفت:

  سلام ممنون که مطالب جدیداموزنده برامون میگذارید.من امروزبرای اولین باربااین ورزش جالب اشناشدم.خیلی مهیج بود.سپاس ازشما

 6. مهدی گفت:

  سلام آقای رضوی رو در اینستاگرام پیدا نکردم لطفا آدرس صفحشونو برام بگذارید

 7. ارش گفت:

  سلام
  اگه ممکنه چندتا از باشگاه هایی که این ورزش رو دارن تو غرب تهران رو معرفی می کنید

 8. حمید معرفی گفت:

  میشه باشگاه های کراست فیت تو تهران رو معرفی کنید؟؟؟؟؟

 9. داود گفت:

  سلام
  میشه کراسفیتو تو باشگاهای عادی هم انجامش داد
  یه مربی متخصصو ازکجا گیربیاریم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به وسایل بخصوصی نیاز داره، وقتی وسایلش نباشه انجامش هم ممکن نیست، در خصوص مربی متأسفانه اطلاعی ندارم

 10. حمید گفت:

  سلام و خسته نباشی به شما
  یه سوال داشتم من تازه با این ورزش آشنا شدم و یک جورایی خوشم اومد ازش من یکم لاغرم به نظر شما برای هیکل فیتنسی این ورزشو برم یا بدنسازی؟ مرسی از شما

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، حمید عزیز، کراس فیت با هدف تناسب اندام هست و تمامی آیتم های آمادگی جسمانی رو به نوع میشه گفت داره، تمرینات سخت و طاقت فرسا هست، برای سکی که صرفاً هدف اندام فیتنس هست، تمرین با وزنه بهتره

 11. حمید گفت:

  ممنونم . هدف من این است که من اول با وزنه کار کنم تا بدنم شکل خودشو بگیره (فیتنس) بعد از آن کراس اور برای قدرت و امادگی جسمانی . نظر شما در این باره چیست؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *