با انواع آسیب­ های بدنسازی آشنا شوید

آسیب­های شایع در بدنسازی
تلگرام

دلایل زیادی برای تمرین نکردن وجود دارند، از قبیل خستگی، نداشتن انگیزه، مشغله کاری و غیره. اما اجازه ندهید هیچ وقت آسیب دیدگی دلیلی برای تمرین نکردن شما باشد. آسیب می­‌تواند به سادگی بسیاری از ورزشکاران با انگیزه و با روحیه را از ورزش کنار بگذارد. همیشه بد شانسی دلیل آسیب دیدگی نیست بلکه بسیاری از اوقات نحوه چگونگی انجام تمرینات منتج به آسیب­ های بدنسازی می­‌شود.

بسیاری از افراد در انجام کارهای خود ساده‌­ترین راه را انتخاب می­‌کنند و این چنین خود را فریب می‌­دهند. شاید در برخی موارد محدود این کار نتیجه بخش باشد اما در بسیاری از موارد نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود، از جمله اعمال فشار مضاعف بر روی قسمتی از بدن که در نهایت منجر به آسیب خواهد شد.

در این مطلب انواع آسیب­‌ های بدنسازی و وزنه برداری و نحوه جلوگیری و پرهیز از آن ها گردآوری شده است. لازم به ذکر است آسیب­‌هایی که در ادامه خواهند آمد تنها آسیب­ های بدنسازی نیستند. هر گونه آسیبی ممکن از در اثر تمرینات قدرتی ایجاد شود اما مجله علم ورزش رایج ­ترین آن ها را برای شما گردآوری کرده است. تا پایان با ما همراه باشید.

۱. فتق دیسک (بیماری فاسد کننده دیسک)

فتق دیسک غالباً به دلیل تکنیک ضعیف و اشتباه در بلند کردن وزنه ایجاد می­‌شود. درد، بی حسی و سوزش به سمت پاها ممکن است از نشانه­‌های فتق دیسک باشد. یکی دیگر از خطرات موجود، بیماری انحطاط یا فاسد کننده دیسک است که اصطلاحی عمومی برای توصیف پارگی و آسیب زیاد در ستون فقرات می­‌باشد.

با انواع آسیب­ های بدنسازی آشنا شویدفتق دیسک و بیماری انحطاط دیسک می­‌توانند از طریق وضعیت قامت ضعیف یا اشتباه در حین انجام تمرین و لیفت کردن وزنه‌­ها تشدید شوند. با قرار دادن ستون فقرات در وضعیت صحیح، کمترین فشار بر روی دیسک و مهره­‌ها اعمال می­‌شود و عضلات تنه به طور مؤثر و مفیدی در حرکات درگیر خواهند شد.

برای جلوگیری از این آسیب­ ها، اگر پشت به دیوار بایستید باید یک انحنای طبیعی در کمر خود داشته باشید. این وضعیت ستون فقرات وضعیت خنثی نامیده می­‌شود. در هنگام جابجایی وزنه باید این انحنا و وضعیت خنثی حفظ شود و بر روی ستون فقرات و تنه تمرکز کنید. همچنین نسبت به تمریناتی که باعث اعمال فشار مضاعف بر روی دیسک­‌ها می­ شوند آگاه و هوشیار باشید.

۲. سندروم زانوی دونده (IT BAND)

آسیب زانوی دونده یا سندروم اصطکاک ایلیوتیبیال در دوندگان بسیار رایج است. مخصوصاً اگر فرم دویدن خوب و استاندارد نباشد. IT band یا ایلیوتیبیال یک لیگامنت لیفی ضخیم در قسمت بیرونی ران است که از لگن به سمت زانو پایین می­‌رود. هرگونه آسیبی در این مسیر از لگن تا زانو می ­تواند موجب درد شود.

برای جلوگیری از این آسیب­ ها و کاهش فشار بر IT band، حین انجام حرکت مطمئن شوید زانو در راستای  انگشتان پا باشد و مواظب باشید لگن مخصوصاً در دویدن و حرکات تک پا همیشه خنثی باشد. عضلات سرینی را با حرکات تخصصی تقویت کنید که باعث برداشتن فشار بر روی IT band می‌­شود. یکی از این تمرینات برای تقویت IT band ددلیفت تک پا است.

۳. تاندونیت آشیل

تاندونیت آشیل یکی دیگر از آسیب­ های بدنسازی است که درد از پشت پاشنه شروع و به سمت بالا و تاندون آشیل کشیده می‌­شود. این آسیب در دویدن در مسیر سراشیبی یا بر روی شن و ماسه تشدید می­‌شود. آسیب تاندون مدت زیادی برای درمان نیاز دارد. اگر دچار آسیب تاندونیت آشیل شده­‌اید اولین قدم استراحت برای کاهش التهاب و آرام شدن تاندون است.

با انواع آسیب­ های بدنسازی آشنا شویدسپس افزایش تدریجی قدرت عضلات ساق پا باید در دستور کار قرار گیرد. باید به طور منظم و مداوم مچ پا و ساق پا را قبل از ورزش تحت تمرینات کششی قرار دهید. یکی از تمرینات خوب برای گرم کردن و تقویت عضلات ساق پا طناب بازی است.

مطلب مرتبط: پارگی تاندون آشیل

۴. Slap پارگی

ممکن است در مورد آسیب عضلات چرخاننده­‌های شانه شنیده باشید اما قسمت دیگر شانه که معمولاً دچار آسیب می­‌شود لابروم (labrum) است. لابروم بافت فیبروکارتیلاژی است که لبه­‌های حفره دوری کتف را در بر گرفته تا مانع از در رفتگی استخوان بازو در این حفره شود. Slap مخفف چهار کلمه Superior Labrum Anterior and Posterior که به لابروم فوقانی خلفی و قدامی اشاره می­‌کند می­‌تواند از طریق آسیب مزمن و فشارهای مکرر از حرکاتی مثل پرتاب­‌ها یا وزنه زدن­‌های بالای سر ایجاد شود.

با انواع آسیب­ های بدنسازی آشنا شویددر مورد حرکاتی که مکرراً باعث ایجاد فشار در زمان جابجایی وزنه در بالای سر یا دوران کامل بازو می­‌شوند، محتاط و مواظب باشید. اگر نمی­‌توانید بازوی خود را بدون درد بلند کنید، احساس ضعف در یک یا هر دو شانه دارید یا در حرکات بخصوصی صدا در شانه ایجاد می­‌شود بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید.

برخی از پارگی­‌های لابروم در طول زمان درمان می­‌شوند اما درجات شدید آن ممکن است به دوره بازتوانی طولانی مدت یا جراحی نیاز داشته باشند. برای جلوگیری از ابتلا به این دسته از آسیب­‌ها بهتر است قبل از شروع ورزش قسمت بالایی پشت را کاملاً گرم کنید.

تنها حرکاتی را انجام بدهید که در دامنه حرکتی احساس درد یا محدودیتی ندارید. در هنگام هر گونه حرکات بالای سر بر موقعیت درست شانه­‌ها تمرکز کنید یعنی شانه­‌ها پایین و از گوش­‌ها دور باشند. از تمریناتی که باعث بردن دست به پشت سر و بدن می­‌شوند مانند پرس شانه هالتر یا لت از پشت خودداری کنید. بهترین تمرینات فلایی معکوس و پرس دمبل نشسته است.

۵. آرنج تنیس بازان

علائم آسیب آرنج تنیس بازان شامل درد در قسمت بیرونی آرنج است و زمانی که دست را راست کرده و کف دست را به سمت خودتان بیاورید احساس کششی در قسمت بیرونی عضلات جلویی بازو بوجود می­‌آید. همانند آسیب‌های مربوط به تاندون آشیل، شما باید استراحت کنید تا التهاب از بین برود. سپس به تدریج عضلاتی که در گرفتن و چنگ زدن دست نقش دارند را تقویت کنید.

با انواع آسیب­ های بدنسازی آشنا شویدشما می­‌توانید برخی از علائم این آسیب را با ماساژ و کشش کم کنید که به افزایش جریان خون کمک می­‌کنند. به محض اینکه علائم فروکش کرد می­‌توانید به تدریج بار تمرین را با تمرینات مچ بالا ببرید. نباید در هنگام درد بر موضع فشار وارد کنید که موجب تشدید علائم و بدتر شدن آسیب می­‌شود.

یکی از بهترین تمرینات چه برای گرم کردن کل بدن و چه برای تقویت عضلات چنگ زننده انجام تمرین حمل کشاورز (farmer’s carries) است. در این تمرین باید دو دمبل یا دو وزنه را با دو دست گرفته و در یک مسیر رفت و برگشت آن‌ها را حمل کنید. همچنین تمریناتی مثل چهار دست و پار راه رفتن و شنای سوئدی می­‌توانند موجب حفظ انعطاف پذیری مچ و عضلات جلویی بازو شوند.

۶. پارگی و کشش همسترینگ

از دیگر آسیب­‌ های بدنسازی پارگی و کشش عضلات همسترینگ است. به محض وقوع این آسیب دردی تیز و برنده در پشت ران احساس می­‌شود. این آسیب معمولاً به دلیل فعالیت‌­های انفجاری مثل پرش و یا دویدن سریع ایجاد می­‌شود که فشار زیادی بر عضلات همسترینگ وارد می‌کنند.

برخی از پارگی­‌های همسترینگ یک تا دو سال کامل برای درمان و بازتوانی نیاز دارند و متأسفانه پارگی مجدد بسیار معمول و شایع است. قبل از تمرینات سرعتی یا پلایومتریک بدن را کاملاً گرم کنید. تمرینات انعطاف پذیری برای عضلات همسترینگ انجام دهید همچنین تقویت این گروه عضلانی بوسیله تمریناتی مثل ددلیفت نباید فراموش شود. به علاوه تقویت عضلات سرینی به دلیل حمایتی که از عضلات همسترینگ دارند ضروری است.

مطلب مرتبط: آسیب‌های زانو

۷. تاندونیت کشکک و درد زانو

کشکک منبع درد ورزشکاران در بسیاری از رشته­‌های ورزشی است. تاندونیت کشکک آسیبی شایع همراه با درد در تاندون پتلار که دقیقاً زیر کشکک است می­‌باشد. اگر دچار این آسیب شدید استراحت کنید و بر زانو هیچ فشاری اعمال نکنید تا التهاب آن از بین برود سپس بر روی تقویت عضلات پا بدون بدتر کردن آسیب تمرکز کنید. حتماً باید با یک فیزیوتراپ مشورت کنید تا در مورد دوره بازتوانی و اعمال فشار تدریجی بر عضلات چهار سر و تاندون پتلار شما را راهنمایی کند.

با انواع آسیب­ های بدنسازی آشنا شویداز طرف دیگر، اگر درد شما در جلو زانو قرار دارد بهتر است نحوه انجام حرکت اسکوات خود را بررسی و اصلاح کنید. بسیاری از مربی­‌ها تأکید دارند در حرکت اسکوات زانوها پشت انگشتان پا قرار داشته باشد، قرار گرفتن زانو در یک خط مستقیم با لگن و مچ پا (هنگام نگاه کردن از جلو) بسیار مهم است.  به طور ایده­ال وسط زانو باید بر دومین انگشت پا در هر تمرینی عمود باشد.

هنگام انجام تمرینات اسکوات، لانگز و … نگاه کنید زانوی شما در چه مسیری حرکت می­‌کند و آن را تعدیل کنید. این کار باعث کاهش هر گونه فشار جانبی بر زانو می­شود که این فشارهای مضاعف و نامتعادل مشکلات زانو را دو برابر می­‌کنند. همچنین تقویت عضلات سرینی در کاهش فشار بر زانوها مؤثر است.

تهیه و ترجمه: Elmevarzesh.com

منبع: builtlean

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۲ نظر

 1. زهرا محمدزاده گفت:

  بسیار عالی و خسته نباشید.منکه خیلی استفاده کردم.

 2. زحمتکش گفت:

  مطلب بسیارعالی وکاربردی است…

 3. kiyoumars گفت:

  بنام خدا
  با سلام و خسته نباشید.
  واقعا دستتون درد نکند.
  موفق و مؤید باشید.

 4. کیارش گفت:

  باسلام.
  من ۲تا از این آسیب دیدگی ها رو الان دارم.
  تو کتفم و پام نرمی غضروف دارم.
  باید بعد رفتن به دکتر چه کنم.
  دکتر کلا گفته ورزش نکن.
  ولی اصلا واسه من امکان ترک ورزش نیست…
  چون از لحاظ روانی به ورزش احتیاج دارم.
  لطفا راهنماییم کنید…
  چه کنم که حداقل ورزش سبک رو بتونم انجام بدم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. مجوز ورزش کردن رو باید از دکتر متخصص بگیرید. شما باید طول درمان رو طی کنید. بعد از بهبودی به فکر ورزش باشید. سلامتی از هر چیزی مهم تره. اما در کل ورزش برای افرادی مثل شما همراه با محدودیت هست نه محرومیت. نمیشه کسی رو از فعالیت و ورزش حذف کرد. شما با انجام ورزش های بی خطر و سالم مثل شنا و غیره می تونید ورزش رو ادامه بدید.

 5. محمود شيخ الاسلامي گفت:

  سایتتون عالیه
  حتما به دیگران توصیه میکنم سر یزنن

 6. محمد گفت:

  سلام با تشکر از مطالب خوبتون من یه سوال داشتم درد زیر کتف تقریبا اونجایی که تموم می شه می تونه دلدیلش چی باشه و باید چی کار کرد با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کشیدگی و پارگی عضله، آسیب به خود استخوان، گرفتگی عضلات و … ممکنه دلیل درد باشه. برای تشخیص دقیق باید توسط پزشک معاینه بالینی بشید.

 7. حسن گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما .ممنون از مطالب خوب تون .
  یه سوال داشتم از حضورتون من حدود یک ماه میرم باشگاه(بدنسازی) سینه سمت راستم حجم نمیگیره کوچیک تر از سمت چپمه .ممنون میشم اگه راهنمایی کنید .چون خیلی از مربیا نمیدونن چیکار کنم هرکی یه نظری میده .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این مورد خیلی شایع است، برخی به ژنتیک ربط داده اند و برخی هم آن را طبیعی می دانند، در هر صورت سعی می کنیم مطلبی در این خصوص در آینده منتشر کنیم

 8. SS گفت:

  درود.
  آیا ضعف کردن و کم آوردن حین تمرین هم جز آسیب های ورزش بدنسازی حساب میشه؟
  و اینکه من تغذیه بدی دارم اما گینر و کراتین و گلوتامین مصرف میکنم ولی حین تمرین بشدت کم میارم. دلیلش چیه؟ همون تغذیه بد؟
  راستی قند خونم ۸۵ هست و ۳۵ ساله ام.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضعف و کم آوردن ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه. از کمبود تغذیه تا مواد معدنی و ویتامین ها و کم خونی و … بهترین کار کاهش شدت تمرینات، مصرف مایعات، ویتامین ها و مواد مغذی بیشتر، استراحت بیشتر است.

 9. کاربر گفت:

  سلام.
  هنگام زدن حرکت بالا سینه، دردی رو در سمت چپ شانه ام احساس کردم. دقیقا در همون جایی که در عکس Slap که در همین صفحه اشاره کردید.
  واسه همین الان ۱ هفته است که هیچ حرکت بدنسازی انجام نمیدهم. البته دردم زیاد نیست.
  توصیه شما چیست؟ چکار کنم زودتر خوب بشم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تمریناتی مثل پرش شانه از پشت، لت از پشت و بالا سینه سنگین انجام ندید. تمریناتی که باعث درد این نقطه میشن رو سبک انجام بدید. از چسب کنزیو و پمادهای موضعی مرتب استفاده کنید.

 10. دردمند گفت:

  سلام. کدامیک رو استفاده کنم؟ Osteoflex Plus یا alflexil و یا triple flex؟
  درد نسبتا شدیدی در شانه چپم دارم که بدلیل حرکت سنگین پرس سرشانه از پشت بوده.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. آلفلکسیل و تریپل فلکس برای افرادی که آرتیت دارن خوبه همچنین برای کاهش درد و تقویت مفصل هم خوبه. استئوفلکس پلاس برای تقویت عملکرد مفاصل و غضروف ها خوبه. شما باید اول علت درد رو مشخص کنید بعد دارو مصرف کنید.

 11. Khadem گفت:

  با سلام.
  آیا این مدل تمرین آسیب زاست؟
  عرض کنم که من در منزل روزهای شنبه و سه شنبه پرس سینه و بالا سینه میزنم. از آنجاکه عضلات سینه ام به نسبت بقیه اعضا تقریبا رشدی نکرده اند، ایا میتوانم در این ۲ روز، حرکت پرس سینه و بالا سینه رو در ۲ نوبت انجام دهم؟ مثلا یه نوبت در ساعت ۱۰ صبح و نوبت بعد در همان روز و فرضا ساعت ۸ شب؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای رشد و ژرورش عضلات می تونید دو جلسه در هفته با فاصله حداقل دو روز یک گروه عضلانی رو تمرین بدید. مثلاً شنبه و سه سنبه عضلات سینه کار کنید اما با برنامه ای متفاوت که کل عضلات سینه درگیر بشن. تمرین با وزنه یک گروه عضلانی دو بار در روز فکر نکنم کار درستی باشه.

 12. نسیم گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون بخاطر اطلاعات کافی و جامع که در اختیار میزارید.

  من دچار سندروم تونل کارپال هستم یا سندروم تونل مچ دست
  عصب حسی دست راست و حرکتی دست چپ مشکل داره با فیزیو خوب شدم اما بعد از فیزیو دردش همچنان بود البته در گردن کتف ساعد آرنج بازو و استخوان شانه که حتی سردردای شدیم منجر شد

  دکتر گفت دچار التهاب تنیس بازا هستی بخاطر ساعدم و عضلات شونه کتف گردن ضعیفه یا بنوعی اصلا عضله نداری

  خیلی لاغرم وزنم ۴۵ قدم ۱۵۹ هستش
  گفت برو آب درمانی و تو اب راه برو و دستتو به عقب و جلو حرکت بده تا عضلات شونه و…قوی شه

  سوال:
  ممکنه چند حرکت در آب معرفی کنیئ برای تقویت عضلات شانه ساعد کتف گرئن خلاصه حرکانی که درگیر شه دستها و شونه و بازو و آرنجم

  دوم: من که وزنم کمه تو آب کالری بیشتری میسوزونم اگه تا دوساعت بعد غذا بخورم جایگزین میشه و تو چاقیم تاثیر داره

  سوم: چند حرکت پا در آب هم میشه معرفی کنید برای تقویت عضلات ران ساق پا کمر لگن چون اونا هم ضعیفه و در معرض آسیب

  چهارم:بعد از چند .قت میتونم برم شنا.خب درحال حاضر یه کار کوچک هم انجام میدم دستم کتفم بازو ازنج و…همراه با صدای ترق ترق درد شدیدی میگیره از چند جلسه که بگدره شنا برم بهتره؟مثلا ۵۰ جلسه برم مناسبه؟ که بعدش بم شنا

  چون فک کنم شنای مبتدی الان به قول دکترم خوب نباشه چون قدرت مانور با دست بازو کتف و…خیلی ندارم و گفت فعلا اب درمانی یعنی راه رفتن در عرض استخرو انجام حرکاتی مناسب برای تقویت شانه گردن بازو ارنج و مچ(چون مچم لاغره خیلی کلا بازو و ساعد و ساق پا و….) . همینطور حرکاتی برای تقویت پا یعنی در آب راه رفتن.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شما میتونید حرکاتی مثل اسکوات، اسکوات پا باز، اسکوات پنجه پا، لانج، بالا بردن پا از طرفین و عقب رو برای پایین تنه و حرکاتی مثل شنای سوئدی در لبه استخر، دیپ رو انجام بدید از مطالب زیر هم استفاده کنید. شما اگر تغذیه درستی داشته باشید نه تنها وزن کم نمیکنید بلکه وزن هم اضافه میکنید اما بهتره ورزش کنید تا وزن اضافی به چربی تبدیل نشه. شروع ورزش شما باید با مجوز پزشک معالج شما باشه. ایشون باید تشخیص بدن بدن شما آماده شروع ورزش هست یا خیر ولی معمولاً دورهای ریکاوری حداقل دو الی سه ماه باید طول بکشه بعداً ورزش شروع بشه

   http://www.elmevarzesh.com/water-therapy-exercise/

   http://www.elmevarzesh.com/water-therapy-4-exercise/

    

 13. نسیم گفت:

  یه مطلبخوندم در مورد نقاط اشه ای د ر سایتتون نوشته بود دقیقا مشکل منه و فیزیوتراپ با سوزن خشک درمان کرد و گفت عضلات چت هم کوتاهه میخام بدونم با شنا و اب درمانی خوب میشه

 14. نسیم گفت:

  با سلام و س\اس
  یه راهنمایی درمورد مدت زمان عضله سازی داشتم البته نه برای ورزشکارا خب من که لاغر هستم و کلا عضله ندارم برای مچ ساعد بازو و …..به طور کلی چه مدت طول میکشه تا بدنم یا بدن فردی با شرایط من که گفت شروع بع عضله سازی در حدی که توانایی شنا داشته باشم بکنه.یعنی بعد سه ماه راه رفتن در آب بهمراه حرکات ورزشی کفایت میکنه یا باید برا اینجور آسیبها بیشتر زمان ببره

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نمی دونم منظورتون از شنا، شنا سوئدی هست یا شنا در آب ولی معمولاً در یک ماه میشه به قدری بدن رو قوی کرد که حداقل بتونید شنا سوئدی انجام بدید بدن خانم ها هم به طور تقریبی دو ماه به بالا به تمرینات بدنسازی جواب میده و میشه انتظار رشد عضله داشت. روند درمان آسیب هم چند وجهی هست، هم به تمرینات آب درمانی و فیزیوتراپی بستگی داره و هم تمرینات مقاومتی و قدرتی که انجام بدید که هم باعث افزایش قدرت بشه و هم اینکه تأثیر منفی نداشته باشه

 15. نسیم گفت:

  سلام
  ممنون بابت توجه و پاسخعای دقیقتون
  منظورم شنا در آبه

  همونجور که گفتم شنا سویدی که اصلا نمیتونم انجام بدم یا دیپ یا…. بخاطر دردی که در شانه کتف بازو ساعد و….دارم
  همونجور که عرض کردم قبلا بدنم در واقع عضلاتم ضعیفه خیلی در حدیکه از انجام امور ساده مث مسواک زدن و…عاجزم یعنی بیختی میتونم

  فیزیوتراپی رفتم مچم خوب شد ولی دکتر گفت دردی که در گردن و ساعده و نقاط ماشه ای بخاطر اینه که عصب تریگر پوینتت درگیره

  چند جلسه با سوزن خشک کار کرد و یه سری حرکات بم داد فیزیو تراپ برای گردن اما گفت عضلات گردن شانه ساعد بازو و…بحدی ضعیفه که گردنت بهنگام این کشش ها داره میلرزه
  باید بری شنا البته تو آب راه رفتن و انجام حرکات ورزشی مث فلای یا به جلو عقب بردن دست
  و….شنا سویده به لبه استخر یا دیپ رو نمیتونم انجام بدم در مراحل بعد میشه اما فعلا تا عضله ام قوی نشده نمیتونم فشاری به مچ یا بازوم بیارم

  واسه همین پرسیدم بصورت معمول چقد عضله قوی میشه در اشخصاصی مث من که قدرت بدنیشون ضعیفه و عضله شون. که بتونم بعدش شنا رو انجام بدم آخه حرکات شنا در شرایط مبتدی حتی نیاز به حرکاتی داره در شانه کتف و…

  چون بابت ضعف عضلانی که دارم در معرض دیسک گردن هستم

  ضمنا تغدیه من پظور باید باشه قبل رفتن تو آب میگن چیزی نخورید بعدش بخورید هرکی یه چیزی میگه

  و اینکه اب درمانی منظور راه رفتن در آب کمکی به اضافه وزنم میکنم اینو شنیدم که شنا علاوه بر تقویت عضلات حجم دهی سینه و بازو و ساق پا و…افزایش وزن رو داره این باور درسته
  و ایا راه رفتن در آبم همین مواردو شامل میشه بهرحال کالری میسوزنه
  نگران لاغریم هستم به قول معروف میگن پوستو استخونه

  فعلا تا یکسال بدنسازی نباید برم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام با شرایطی که گفتید نمیشه زمان تعیین کرد. فقط باید تمرینات رو مستمر انجام بدید توصیه می کنم در این راه از مربی کمک بگیرید. این موارد کمکی به اضافه وزن نمی کنه، برای این بهتره که از متخصص تغذیه کمک بگیرید، تغذیه قبل از شنا هم ۲ ساعت تا یک ساعت و نیم یک وعده سبک بخورید. خود شنا کردن در دراز مدت می تونه به فرم گرفتن بدن کمک کنه اما حجم دهی چندانی نداره. 

 16. نسیم گفت:

  ممنون میشم اگه لینک مربوط به حرکتهای دست در آب رو بدید لینکای بالا حرکات مربوط به پا بود ضمنا من نمیتونم دیپ یا شنا سویدی تو استخر انجام بدم یه بار امتحانی اینکارو کردم تا دوروز ساعدم درد میکرد قک میکنم هنوز آماده نیست عضلاتم برا انجام اینکار

 17. نسیم گفت:

  درود و سپاس از همه عزیزانی که در گرداوری این سایت زحمت میکشند

  من برای سندرم تونل مچ دست و التهاب ساعدم (التهاب تنیس بازان) و دردهای گردن و شانه و…اب درمانی میرم
  بخاطریکه عضلات ضعیفی دارم و درواقع لاغر هستم .

  قبلا گفتین تا دوماه اب درمانی عضلات شروع به واکنش نشون دادن میکنه یعنی بعد دوماه عضله کم کم شرو به پرورش میکنه تا به بالاتر

  میخام بدونم اب درمانی رو هر روز میتونم برم یا یک روز درمیون برم.
  گفتم اگه هر روز برم مشکلی نداشته باشه

  • علم ورزش گفت:

   سلام، فکر نکنم مشکلی داشته باشد، البته این فقط نظر شما ما هست چون اطلاعات جامع از آب درمانی نداریم

 18. Amirhosein گفت:

  سلام من سه ماه بدنسازی کار میکنم نمیدونم چرا واسه پرس بالا سینه ارنجم صدا میده مشکل چیه میشه راهنمایی کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *