آیا هورمون رشد تاثیر در درمان کوتاهی قد دارد؟

تلگرام

بلند قد بودن همیشه یکی از خواسته های بشر بوده است و کوتاهی قد باعث ایجاد مشکلات و ناراحتی های متعددی برای کوتاه قدها می شود. در سال‌های اخیر با پیشرفت‌ هایی که در علم غدد درون‌ ریز حاصل شده و با ساخته شدن هورمون رشد با روش نوترکیبی که باعث تولید انبوه این هورمون می‌شود، رویای قد بلند شدن برای خیلی‌ها زنده شده است اگرچه در بسیاری موارد استفاده از این هورمون به صورت بی‌رویه و نامناسب دیده می‌شود.

در این مبحث در مورد استفاده صحیح و علمی از هورمون رشد و نکاتی که باید در این زمینه بدانیم توضیح داده خواهد شد.اولین موضوع مهم این است که درمان با هورمون رشد بی‌خطر نیست و اگر بی‌رویه و بی‌دلیل استفاده شود،می‌تواند زیانبار باشد. به این دلیل از نظر پزشکی فقط افرادی می‌توانند تحت درمان با هورمون قرار گیرند که کوتاهی قد شدید دارند.

هورمون رشد

تعریف کوتاهی قد شدید: قد کمتر از ۱۶۰سانتی‌متر در مردان و کمتر از ۱۵۱ سانتی‌متر در زنان است. البته این مقادیر در دوران کودکی و نوجوانی و قبل از رسیدن فرد به سن بلوغ پیش‌بینی می‌شود.

موضوع مهم دوم این است که درمان با هورمون رشد به صورت تزریقی و به صورت هر شب یا یک شب در میان است و برای رسیدن به اثرات درمانی کافی باید چندین سال این دارو را هر روز تزریق کرد و به هیچ عنوان با چند هفته یا چند ماه درمان، افزایش قد چندانی قابل حصول نخواهد بود.قیمت هورمون رشد نیز مساله مهم دیگری است که وقتی بخواهیم به مدت زیاد و همه روزه از آن استفاده کنیم هزینه بسیار زیادی خواهد داشت.

موضوع دیگر این است که براساس تجربیاتی که در مورد چندین بیماری عامل کوتاهی قد و استفاده طولانی از هورمون رشد وجود دارد؛ با تزریق مداوم این هورمون در مدت یک سال به طور متوسط حدود یک سانتی‌متر قد بلندتر می‌شود و به این ترتیب برای چند سانتی‌متر افزایش قد می‌باید سال‌ها تزریق را ادامه داد. واضح است که این مطلب دقیقا متضاد تبلیغات روزافزون شرکت‌های دارویی در مورد اثرات معجزه آسای این داروست. علاوه بر این ها باید بدانیم که برای تاثیر هورمون رشد باید آن را در سنین پایین شروع کنیم و اگر کسی بعد از سن بلوغ که صفحات رشد استخوانی بسته شده‌اند، به فکر استفاده از هورمون بیافتد دیگر دیر شده است. ذکر این نکته مهم نیز ضروری است که اثر هورمون رشد در افراد کوتاه قد قابل ملاحظه است و افرادی که قد مناسب دارند، در صورت تزریق هورمون تاثیر چندانی نخواهند دید.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۸ نظر

 1. باسلام من جوانی ۱۹ساله هستم و قدم ۱.۶۲است..به نظر شما این قد نرماله یا نه؟؟و الان من میتونم هرمون رشد مصرف کنم یا نه؟؟ممنون میشم اگه جواب بدین؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام. قد شما مقداری از متوسط پایین تر است. هورمون رشد قبل از سن بلوغ باید استفاده شود

 2. mohammad گفت:

  سلام من ۱۷ سال دارم و قدم ۱۷۵ سانتی متر هست.می خاستم بدونم آیا قدم نرماله یانه؟و این که چجوری بدون مصرف دارو و هورمون وفقط با انجام ورزش می تونم طول قدمو افزایش بدم ؟ممنون.لطفا در صورت امکان جوابتون برام ایمیل کنید.

 3. مریم گفت:

  سلام پسر من ۱۲ سال دارد و قدش ۱۴۷ سانتی متر و وزنش ۴۶ کیلو است آیا به نظر شما وضعیت نرمالی دارد یا باید تحت نظر پزشک قرار گیرد؟ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر علائم اولیه بلوغ در ایشان مشاهده شده است در خصوص قد به پزشک مراجعه کنید. هر چند که با شروع بلوغ به طور تقریبی هر سال ۴ سانتی متر به قد افزوده می شود. در خصوص چاقی نیز به رژیم غذایی او توجه کنید.

 4. MATIN گفت:

  salam man 19 salame qadam 170 santime vali aya chejor mitonam qadam ra ziyadesh konam

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *