چربی‌های زیر چانه و گردن

تلگرام

یکی دیگر از انواع چاقی که بسیاری از افراد را رنج می‌دهد، چاقی‌های موضعی است. همه ما این افراد را دیده‌ایم و شاید خودمان هم یکی از آنها باشیم و ندانیم چه کار کنیم تا علاوه بر کاهش وزن کلی، چربی‌های اضافی بازوها، ران‌ها، باسن، شانه‌ها یا صورت و گردن را کم کرده و با سایر قسمت‌ها متناسب کنیم. این کار به مراتب سخت‌تر از کاهش وزن کلی است و بسیاری از افراد نمی‌توانند در این کار موفق شوند. آنها نمی‌توانند لباس دلخواه‌ خود را بخرند، چون مثلا شلواری که انتخاب می‌کنند، به قدشان می‌خورد، ولی باسن، شکم یا ران‌های چاق آنها نمی‌گذارد شلوار درست به تن آنها برود و دگمه یا زیپ آن کامل و به راحتی بسته شود.

از این رو مجبور می‌شوند علیرغم میل خود شلواری بخرند که یکی از این اندام‌های چاق را پوشش دهد و این امر موجب نامتناسب شدن کل شلوار با بالاتنه یا ساق‌های لاغر آن ها خواهد شد. این نکته که به خصوص برای زنان اهمیت بیشتری دارد، قابل حل است؛ ولی بیشتر افراد با استفاده از روش‌های غلط سعی در رفع آن دارند که به نتیجه نمی‌رسند.

چربی‌های زیر چانه و گردن

چربی‌های زیر چانه و گردن

گردن هم یکی از نقاطی است که دچار این حالت می‌شود و بسیاری از کسانی که موفق به کاهش وزن کلی‌ خود می‌شوند، نمی‌توانند چربی اضافی این قسمت را از بین ببرند. معمولا وقتی سن افراد بالاتر می‌رود، این چاقی موضعی خود را بیشتر نشان می‌دهد. جاذبه زمین و افزایش سن دو علت مهم بروز این حالت ناراحت‌کننده هستند. داشتن غبغب برای هیچ‌کس، چه پیر و چه جوان، اصلا خوشایند نیست و جالب اینکه غبغب فقط در افراد مسن ایجاد نمی‌شود، بلکه تعدادی از جوانانی که می‌خواهند وزن کم کنند هم دچار این حالت می‌شوند. در اینجا روش‌هایی برای رفع این مشکل ارائه می‌شود.

پاسخ به چند سوال…

آیا این حالت می‌تواند ارثی باشد؟

بله، ژنتیک هم در این میان نقش دارد. در واقع ممکن است فرد چاقی که برای کاهش وزن رژیم گرفته و ورزش می‌کند، ابتدا مشاهده نماید که گردنش لاغر شده، ولی فرد دیگری با شروع روند کاهش وزن، همچنان غبغب داشته باشد. این دیگر به شانس شما بستگی دارد! ولی نگران نباشید. حتی اگر ژن‌ها رفع این چاقی موضعی را برای‌ شما سخت کنند، باز هم می‌توانید به تدریج، با سالم غذا خوردن، انجام  منظم ورزش‌های مناسب و علمی و با عزم و اراده راسخ، این مشکل را حل کنید.

چرا گردنم این قدر چاق شده و غبغب پیدا کرده‌ام؟

از زبان کارشناسان:

اولین اقدام در این مورد، اصلاح رژیم غذایی‌ است. اگر عوامل زمینه‌ای دیگر مانند برخی بیماری‌های خاص یا مصرف داروهایی که چاقی از عوارض جانبی آنهاست را کنار بگذاریم، بیشتر افراد چاق به خاطر پرخوری و نادرست غذا خوردن یا حتی نادرست رژیم گرفتن چاق شده‌‌اند و همین افراد بیشتر اوقات غبغب پیدا می‌کنند و علیرغم موفقیت در کاهش وزن کلی، باز هم از این مشکل رنج می‌برند. به همین خاطر داشتن رژیم غذایی مناسب و پیروی منظم از آن، اولین و مهم‌ترین راه برای حل این مشکل است.

چربی اضافی در بدن افراد چاق در همه جای بدن، از جمله گردن، تجمع پیدا می‌کند و حتی اگر درست غذا خورده باشید، تمام تمرین‌های لازم را برای کاهش وزن انجام داده باشید و در نهایت به اندام دلخواه رسیده باشید، باز هم در برخورد اول این گردن چاق و غبغب بزرگ است که نگاه‌های افراد را متوجه آن می‌کند و اندام زیبا و هیکل متناسب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آیا اگر تغذیه‌ام سالم و علمی باشد، می‌توانم این مشکل را راحت‌تر حل کنم؟

بله البته، پیروی مستمر و مرتب از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی که بدون اضافه کردن وزن همه نیازهای غذایی بدن‌ را تامین کند، قطعا به شما کمک خواهد کرد. خوردن ماهی، مرغ، لوبیا، مغز‌ها، انواع میوه‌ها و سبزی‌ها و غلات کامل، متابولیسم بدن را تسریع می‌کند و باعث می‌شود که چربی بدن‌ راحت‌تر بسوزد. همچنین، به حجم غذایی که می‌خورید دقت کنید. بهتر و علمی‌تر این است به جای اینکه به خود‌ فشار آورید و در روز فقط دو وعده غذا بخورید، طی روز پنج یا شش وعده  غذای سبک‌تر و با حجم کمتر میل کنید.

 چرا با انجام این همه تمرین‌های موضعی باز هم گردنم لاغر نشده و هنوز غبغب دارم؟ 

شما باید یک واقعیت را در نظر بگیرید و آن اینکه تا وقتی وزن کل بدن را پایین نیاورید، هر قدر هم که ورزش‌های مخصوص گردن انجام دهید، نخواهید توانست چربی ناخوشایند این قسمت را از بین ببرید؛‌ مگر آنکه لیپوساکشن کنید و با روش جراحی چربی‌های تجمع یافته در گردن‌ را در بیاورید.

 چه کار کنم تا همزمان با لاغر شدن، غبغب زشتم را هم ناپدید کنم؟

در درجه اول باید از غذاهای شیرین پرهیز کنید؛ چون بسیار پر‌کالری هستند. اگر به بدن‌ کالری اضافی تحمیل کنید، آن را به چربی تبدیل خواهد کرد. یکی از  مهم‌ترین اصولی که افراد چاق برای لاغر شدن باید به آن توجه کنند این است که از خوردن خوراکی‌های شیرین بپرهیزند. بدیهی است در غیر این صورت نباید انتظار داشته  باشید که لاغر شوید و اگر فکر می‌کنید با ادامه این روند گردنتان هم لاغر می‌شود و از شر چربی‌های اضافی زیر چانه‌ خلاص خواهید شد، سخت در اشتباه هستید.

چه غذاهایی را باید از رژیم غذایی‌ حذف یا مصرف آنها را محدود کنم؟

شیرینی‌ها

باید لذت خوراکی‌های بسیار شیرین را فراموش کنید و جلوی خودتان را بگیرید. چیزهایی مانند انواع شکلات، کیک، دسر‌های شیرین، بستنی و مربا، آب نبات و نان‌ شیرینی‌ها از مضر‌ترین خوراکی‌هایی هستند که نه اجازه می‌دهند کل بدنتان لاغر شود و نه غبغب‌ از بین برود. سعی کنید اصلا سراغ این خوراکی‌ها نروید یا حداقل به مقدار بسیار کم از آنها بخورید.

چربی‌های اشباع

جدا از مصرف غذاهای شیرین اجتناب نمایید و تا حد امکان آنها را از فهرست غذایی خود حذف کنید. غذاهایی که دارای چربی‌های اشباع هستند نیز چنین وضعیتی دارند و اگر مصرف آنها را ادامه دهید و به گمان خودتان همچنان روی رژیم باشید، نتیجه‌ای نخواهید گرفت و شاید اوضاع به مراتب بدتر هم بشود. غذاهای سرخ‌شده، هله هوله‌هایی مانند چیپس سیب زمینی، کره و بیسکویت‌های شور و کرم‌دار را کنار بگذارید و مصرف غذاهایی مثل پنیر و تخم مرغ را هم که دارای چنین چربی‌هایی هستند، ولی نمی‌توانید به طور کلی آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید، محدود نمایید.

البته در این مورد هم مانند هر عارضه‌ای خود‌درمانی ممنوع است و برای لاغر شدن، حذف یا محدود کردن مصرف هر ماده غذایی بنا به شرایط جسمی هر فرد فرق می‌کند و باید با پزشک متخصص و کارشناس تغذیه مشورت کرد. نکات اشاره شده در این برداشت آزاد در حالت کلی هستند و ممکن است برای کسانی که به هر دلیل شرایط ویژه جسمی یا روانی دارند، کمک‌کننده نباشند.

چه غذاهایی بخورم تا گردن چاق و چین‌های اضافی زیر چانه‌ام زودتر از بین بروند؟

بهترین گزینه برای چنین افرادی خوردن غذاهای پر فیبر است. این تقریبا در مورد همه رژیم‌های لاغری، از جمله لاغری موضعی صدق می‌کند. در واقع، میزان چربی اشباع در  این خوراکی‌ها بسیار اندک است و همین به سوزاندن چربی بدن کمک می‌کند. به طور کلی همه سبزی‌ها و میوه‌ها حاوی فیبر هستند که مهم‌ترین آنها شامل کلم بروکلی، کلم بروکسل و نخود فرنگی، میوه‌هایی چون سیب، موز و پرتقال، برنج قهوه‌ای، نان‌های سبوسدار (پخته‌شده با آرد گندم کامل)، بادام و بلغور جو است.

 چرا اگر موقع نشستن  یا راه رفتن قوز کنم غبغب پیدا می‌کنم؟

اگر موقع نشستن و راه رفتن قوز کنید و به مدتی طولانی پشت‌تان را خم کرده و در همان حالت بمانید، پوست زیر چانه‌تان شل شده و چربی در آن نقطه جمع می‌شود. در واقع با خم شدن بیش از حد و قوز کردن، عضلات فک‌های شما فضای بیشتری در اختیار خواهند داشت تا خود را در آن جای دهند و به این ترتیب عضلات آن قسمت شل شده و دیگر لازم نیست خودشان را سفت نگه دارند و به این ترتیب ضعیف می‌شوند (به زبان ساده ولو می‌شوند) و چربی‌های اضافی می‌توانند در کنار این فک‌های شل و ول تجمع یابند.

 میز و صندلی من در محل کار طوری است که به ‌ناچار باید پشت میز خم شوم تا بتوانم کارم را انجام دهم. چه کار کنم؟

بدانید که قوز کردن و خم شدن بیش از اندازه پشت میز کار نه تنها باعث می‌شود غبغب پیدا کنید، بلکه به کمر‌تان هم آسیب می‌زند. پس اگر به سلامتی و ظاهر‌تان اهمیت می‌دهید، در صورت امکان از مدیر‌تان بخواهید که یک صندلی مناسب برای شما تهیه کند یا اگر او درخواست شما را قبول نکرد، خود‌تان یک صندلی مناسب تهیه کنید. راست نشستن پشت میز کار یک فایده مهم دیگر هم دارد و آن این است که بهتر می‌توانید روی چیزی که می‌نویسید، می‌خوانید یا تماشا می‌کنید تمرکز کنید.

آدامس جویدن هم به شما کمک می‌کند!

یک روش جالب و راحت و کم‌خرج دیگر برای حل این مشکل ناراحت‌کننده این است که آدامس بجوید. البته دقت کنید که حتما آدامس بدون قند باشد. اگر عضلات فک و صورت شما زیادتر حرکت کنند، از تجمع چربی در گردن پیشگیری خواهد شد. عضله‌ای در گردن شما هست که «پلاتیسما» نام دارد و کار روی این عضله و نرمش دادن به آن کلید اصلی حل این مسأله فیزیکی دشوار است.

 آیا باید برای لاغر کردن گردنم به طور خاصی آدامس بجوم؟

بله، آدامس جویدنی که بتواند از ایجاد غبغب جلوگیری کند هم راه و روش خاص خودش را دارد. این کار کمی با آدامس جویدن معمولی فرق دارد. باید دهانتان را تا حد ممکن باز کنید و لب‌ پایین‌ خود را روی دندان‌های ردیف پایین بکشید. پس از این کار فکتان را یک بار باز و بسته کنید؛ درست مثل اینکه بخواهید یک خوراکی را با فک‌ خود بقاپید. ممکن است انجام این نرمش در حضور دیگران مودبانه به نظر نرسد؛ زیرا معمولا وقتی کسی آدامس می‌جود، سعی می‌کند دهانش باز نشود. اگر برای انجام این کار در مکان‌های عمومی، مانند محل کار خجالت می‌کشید، در خانه تمرین کنید. با انجام مداوم و هر روز این کار اثرات مثبت آن را به خوبی مشاهده خواهید کرد.

لیپوساکشن

اگر همه دستوراتی را که در بالا گفته شد درست و بدون هیچ کم و کاست و خطایی انجام دادید، ولی موفق نشدید، «لیپوساکشن» بهترین گزینه درمانی است. در این روش بافت‌های اضافی چربی بیرون آورده می‌شوند تا آن نقطه لاغر شود و به حالت طبیعی برگردد.

 لیپوساکشن چطور عمل می‌کند؟

از یک دستگاه ساکشن و یک تیوب توخالی برای بیرون کشیدن چربی‌های اضافی استفاده می‌شود. پس از اینکه آن نقطه به طور موضعی بی‌حس شد، مقدار معین و از پیش تعیین‌شده‌ای از یک ماده خیس‌کننده را داخل موضع تزریق می‌کنند. ترکیبات موجود در این مایع سلول‌‌های چربی را از بافت‌ها جدا کرده و سپس دستگاه ساکشن آنها را از طریق آن تیوب توخالی از بدن بیرون می‌کشد تا چربی اضافی آن نقطه از بدن (مثلا گردن) خارج شود و غبغب فرد از بین برود.

 حالا باید چه کار کنم؟

حالا که از اصول کلی لاغر کردن گردن و از بین بردن غبغب آگاه شدید، باید این روند را هر روز ادامه دهید و در بکارگیری آن افراط یا تفریط نکنید. به جای اینکه لاغر کردن گردن و از بین بردن غبغب نازیبای خود را به عنوان یک هدف کوتاه‌مدت در نظر بگیرید، سبک زندگی خود را تغییر دهید. فکر نکنید که اگر مدت کوتاهی برای کاهش چربی گردنتان تلاش کنید و حتی در این کار موفق شوید، برای همیشه از شر این مشکل خلاص خواهید شد. اصلا این طور نیست و اگر به محض از بین رفتن غبغب و رسیدن به شکل دلخواه مانند قبل عمل کنید، همان چربی‌های اضافی و غبغب زشت مجدداً باز خواهند گشت.

لاغر کردن موضعی یک قسمت از بدن کار ساده‌ای نیست و روند کندی دارد؛ زیرا چربی‌ها به خاطر شیوه نادرست زندگی و عادات غلط غذایی به مرور زمان جمع شده‌اند و به سادگی از بین نمی‌روند. باید صبور و امیدوار باشید و با مداومت و پشتکار ادامه دهید تا نتیجه بگیرید. هیچ گاه انتظار معجزه نداشته باشید.

منبع :

زیبــا شــو دات کام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲ نظر

  1. مهتاب گفت:

    سلام من کپی مطالب شما رو توی فیس بوک بدون ذکر منبع دیدم

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

      متأسفانه این مورد بارها مشاهده شده و توجهی نمی شود، ممنون می شویم این صفحه را به ما معرفی کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *