تیم‌های ملی فوتبال برزیل و آلمان برای برگزاری دیدار نیمه نهایی جام بیستم در ورزشگاه مینیرائوی شهر بلو هوریزونته به مصاف هم رفتند. در شرایطی که برزیلی‌های میزبان سعی می‌کردند از همان ابتدای بازی خودشان را به دروازه آلمان نزدیک کنند اما این ژرمن‌ها بودند که توانستند از غفلت مدافعان برزیل استفاده کنند و به معنای واقعی کلمه شگفتی ساز شوند.

آلمان زخم کهنه برزیلی ها را تازه کردبر خلاف تصور برزیل در این بازی برنامه چندانی برای مصاف با آلمان که در پی شکستن طلسم ۲۴ ساله قهرمانی است، نداشت. انتظارها از برزیل به عنوان میزبان از سوی برزیلی ها زیاد بود و میزبانی مسابقات جام ۲۰۱۴ را فرصتی برای درمان دردی که ۶۴ سال از آن می‌گذرد، یعنی شکست در فینال جام جهانی ۱۹۵۰ در خاک خودی می دانستند. این زخم کهنه آنقدر در اذهان برزیلی ها عمیق است که حتی کسب ۵ عنوان قهرمانی جهان توسط ملی‌پوشان برزیل اگر چه مرهمی بر این زخم بوده، ولی نتوانسته آن را کاملا" شفا بخشد.

پنج شلیک به قلب برزیل در یک نیمه

در یکی از عجیب ترین بازی های نیمه نهایی تاریخ جام جهانی تیم فوتبال برزیل تا دقیقه ۳۰ بازی، ۵ گل از آلمان دریافت کرد تا به نوعی در کشور خودش تحقیر شود. در نیمه اول این بازی برای آلمان توماس مولر (۱۱)، میروسلاو کلوزه (۲۳)، تونی کروس (۲۳ و ۲۴) و خدیرا (۲۹)   موفق به گلزنی شدند تا ژرمن‌ها با پیروزی ۵ بر صفر به رختکن بروند.

آلمان زخم کهنه برزیلی ها را تازه کرد

آلمان زخم کهنه برزیلی ها را تازه کرد

نیمه دوم بازی در شرایطی شروع شد که برزیل در پی حفظ حیثیت از دست رفته خود بود و از طرف دیگر چون چیزی برای از دست دادن نداشت کاملا" تهاجمی بازی را شروع کرد و با حملات مکرر در دقایق اول نیمه دوم دروازه آلمان را تهدید کرد اما دیوار دفاعی سخت آلمان برای برزیلی ها به آسانی قابل شکستن نبود و از طرف دیگر عملکرد مناسب دروازه بان آلمان امیدها را بر روی برزیلی ها بسته بود.

تیم برزیل در نیمه دوم به هیچ عنوان نمی خواست اشتباهات نیمه اول را تکرار کند و فرصت زد حمله را به عقاب های آلمان بدهد. آلمان هم در پی حفظ نتیجه بازی بود و آن انگیزه نیمه اول را شاهد نبودیم اما کماکان برزیل اسیر بازی خوب و تاکتیکی آلمان شده بود تا اینکه با بازی خوب آلمان در دقیقه ۶۸ بازی، برزیل گل ششم را از شورله دریافت کرد.

برزیل به هیچ عنوان جرأت ارائه بازی تهاجمی را حتی نسبت به دقایق اول نیمه دوم نداشت تا اینکه در دقیقه ۷۹ بازی بازهم توسط شورله دروازه برزیل فروریخت و گل هفتم آلمان به ثمر رسید و در نهایت در دقیقه ۹۰ بازی برزیل توانست دروازه آلمان را باز کند تا کابوس برزیلی ها از این بدتر نشود .

آلمان زخم کهنه برزیلی ها را تازه کردگل های آلمان اشک برزیلی ها را در آورد!

دوربین های تلویزیونی که روی هواداران برزیل زوم شده بود، بهت و بغض های آن ها به خوبی دیده می شد. در یکی از این صحنه اشک های یک کودک خردسال برزیلی دل ها را به درد آورد. خشم برزیلی ها پایانی نخواهد داشت.

آلمان زخم کهنه برزیلی ها را تازه کرد

آلمان زخم کهنه برزیلی ها را تازه کرد

آمار بازی

آلمان زخم کهنه برزیلی ها را تازه کردبرای اولین بار در ۵۶ سال اخیر، میزبان جام جهانی بالای ۵ گل دریافت کرد. برزیل در سال ۱۹۵۸ در خانه سوئد توانسته بود بازی را با نتیجه ۵ بر ۲ پیروز شود. تیم ملی فوتبال برزیل با ۷ گلی که از آلمان خورد، بدترین خط دفاع جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را با ۱۱ گل خورده نام خود ثبت کرد.  همچنین دیدار تیم‌های ملی برزیل و آلمان با ۸ گلی که در آن رد و بدل شد به عنوان پرگل‌ترین دیدار جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به ثبت رسید.

آلمان زخم کهنه برزیلی ها را تازه کردرونالدو: اسکولاری وظیفه دارد برزیل را سوم کند 

مهاجم سابق تیم ملی برزیل پس از بازی این کشور برابر آلمان عنوان کرد اکنون اسکولاری وظیفه دارد تا برزیل را به مقام سوم جام جهانی برساند.  او پس از پایان این دیدار در جمع خبرنگاران کشورش حاضر شد و گفت: بازیکنان برزیل اشتباهات زیادی در این دیدار داشتند و به بدترین شکل ممکن مجازات شدند. اکنون اسکولاری باید حتما تیم را به مقام سوم جام جهانی برساند. این یک وظیفه برای او محسوب می‌شود.  رونالدو که رکوردش در این دیدار از سوی میروسلاو کلوزه شکسته شد در ادامه گفت: فوتبال برزیل یک روز ناامید کننده را پشت سر گذاشت. این تحقیرآمیزترین شکست تاریخ فوتبال ما بود. فکر نمی‌کنم بازیکنان ما برای این بازی مشکلی داشتند. آلمان تیم بهتر بود و به پیروزی رسید. شکی در این نیست اما واقعا نمی‌دانم چه عاملی باعث شد که ما در این دیدار چنین نتیجه‌ سنگینی را بپذیریم.

آلمان زخم کهنه برزیلی ها را تازه کرداسکولاری: من مسئول این‌ شکست فاجعه‌آمیزم 

لوئیز فلیپه اسکولاری پس از شکست تحقیر‌آمیز برزیل برابر آلمان که سنگین‌ترین شکست تاریخ سلسائو در تمامی ادوار جام جهانی بود، گفت او مقصر اصلی رقم خوردن این ناکامی بزرگ برای میزبان رقابت‌هاست. اسکولاری اظهار داشت: به خاطر نتیجه‌ای که برای این بازی رقم خورد از مردم می‌خواهیم که ما را ببخشند. از هواداران به خاطر حمایت‌شان با وجود این شکست تشکر می‌کنم. آنها در اواسط بازی که ما از آلمان عقب بودیم نیز ما را حمایت کردند.  اسکولاری افزود: من مسئول رقم خوردن این نتیجه فاجعه‌‌‌آمیز هستم. من بودم که تاکتیک‌ها و بازیکنان را انتخاب کردم. من مسئول همه چیز هستم.  سرمربی سلسائو تصریح کرد: اتفاقی که امروز رخ داد ربط زیادی به اینکه ما چگونه بازی کردیم نداشت. ما کنترل بازی را از دست دادیم، چیزی که طبیعی نیست اما از این اتفاقات رخ می‌دهد.

تهیه گزارش: elmevarzesh.com