جام جهانی زیر ذره بین: لوگو، سمبل و توپ جام جهانی برزیل

تلگرام

تب داغ جام جهانی این روزها آنقدر ما را درگیر خود کرده که میل به نوشتن در این زمینه برایم بسیار جالب و جذاب شده است. در این مطلب می خواهم اطلاعاتی را به شما بدهم که شاید تا کنون در مورد آن زیاد نشنیده باشید. سمبل بازی ها، لوگو، برازوکا و پوستر این بازی ها مواردی هستند که در این مطلب می خواهم در مورد آن ها برایتان بگویم.

نشان بازی های جام جهانی

مردم برزیل که قرار بود از بین ۳ نام فولکو، زوزکو و آمیجوبی یکی را انتخاب کنند. سرانجام فولکو با بیشترین رأی انتخاب شد. نتایج رای گیری: فولکو بیش از ۴۸ درصد، زوزکو بیش از ۳۱ درصد و آمیجوبی ۲۱ درصد بود. ۱.۷ میلیون نفر در این نظر سنجی شرکت کرده بودند. فولکو به عنوان یک شخصیت دوست داشتنی دیده می شود. او نمره به طور متوسط ۷.۳ از ۱۰ را در دادگاه تجدید نظر بدست آورد.

با لوگو،سمبل و توپ جام جهانی برزیل آشنا شوید"آرمادیلو" حیوان برزیلی در معرض انقراض است که به عنوان نماد یا عروسک بازی های جام جهانی برزیل رونمایی شد. این حیوان هنگامی که تهدیدی را احساس کند به شکل یک توپ خود را جمع می کند و معمولا" در شمال شرق برزیل یافت می شود. این نماد بازی های جام جهانی، رنگ های پرچم برزیل به رنگ زرد، سبز و آبی را دربر دارد و پیراهن سفیدی بر تن کرده که کلمات "برزیل ۲۰۱۴" بر روی آن نوشته شده است.

با لوگو،سمبل و توپ جام جهانی برزیل آشنا شویدپوستر رسمی مسابقات

پوستر رسمی مسابقات فوتبال جام جهانی برزیل در مراسمی در شهر ریودوژانیرو این کشور رونمایی شد. مسئولیت طراحی این پوستر رسمی را که از بین سه طرح نهایی انتخاب شده، آژانسی تحت عنوان ˈکراماˈ بر عهده داشته است  طراحی پوستر این جام توسط کارن هایدینگر، طراح برزیلی انجام شده است.

با لوگو،سمبل و توپ جام جهانی برزیل آشنا شوید

این پوستر شامل نقشهٔ برزیل است که از خطوط پاهای بازیکنان تشکیل شده است. رونالدو در این باره اظهار داشت: این پوستر گام مهمی برای نشان دادن برزیل و جام جهانی این کشور به جهان است و نشان می دهد که کشور ما مدرن، خلاق، پایدار، خوشحال، متحد و البته عاشق و صاحب فوتبال است.

لوگو جام جهانی

لوگو رسمی این جام، جمعه ۱۸ تیر ۱۳۸۹ با برگزاری مراسمی در ژوهانسبورگ رونمایی شد. در این مراسم که سپ بلاتر و داسیلوا رییس جمهوری برزیل حضور داشتند، نماد جام جهانی برزیل، تندیس جام قهرمانی است که ۲دست سبز رنگ روی آن و یک دست زرد زیر آن قرار دارد.

با لوگو،سمبل و توپ جام جهانی برزیل آشنا شویددر زیر این لوگو به رنگ قرمز عدد ۲۰۱۴ یعنی سال برگزاری جام‌ جهانی حک شده است. ریکاردو تکسیرا رییس فدراسیون فوتبال برزیل نیز در این مراسم گفته: جام‌جهانی ۲۰۱۴ فراموش‌ ناشدنی خواهد بود.

توپ جام جهانی، برازوکا

از جام‌جهانی ۱۹۷۰ مکزیک به بعد، شرکت آدیداس مسئولیت تأمین توپ برای برگزاری مسابقات را بر عهده گرفته‌ است. برازوکا دوازدهمین توپی است که توسط آدیداس و به طور ویژه برای مسابقات جام‌جهانی طراحی شده است و برای اولین بار در طول تاریخ، نامگذاری آن توسط طرفداران فوتبال انجام شده است. طی یک رأی‌گیری آنلاین، برازوکا با کسب ۷۷٫۸ درصد آرا به عنوان نام توپ جدید رقابت‌ها انتخاب شد.

با لوگو،سمبل و توپ جام جهانی برزیل آشنا شویدبرازوکا اصطلاحی عامیانه است که به غرور ملی، سبک زندگی و نگرش برزیلی‌ها اشاره دارد و در زبان برزیلی به معنای "مردم برزیل" است. نوع پوشش رنگارنگ و سرگرم‌کننده‌ی برزیلی‌ها هم در طراحی این توپ کاملا" مشخص است. استفاده از روبان‌ها در رنگ‌های مختلف، این توپ را به یکی از نمونه‌های کاملا" متفاوت از همتایان قبلی خود تبدیل کرده است.

برازوکا از شش قطعه ملخی شکل تشکیل شده که با گرما و بدون دخالت دست انسان به هم متصل شده‌اند. به نظر می‌رسد با این تکه‌های کمتر برازوکا باید توپ نرم‌تر و سبک‌تری هم باشد. اما این طور نیست. شکل هندسی درزها و نوع دوختن آن ها در تعیین میزان نرمی و سختی توپ‌ها بسیار مؤثر است. در اینجا مهندسین آدیداس دست به ابتکار جالبی زده‌اند. آن ها برازوکا را با درزهایی عمیق‌تر و طولانی‌تر طراحی کرده‌اند که همین، برازوکا را به توپ‌های قدیمی‌تر فوتبال نزدیک‌تر می‌کند و این یعنی اصطکاک بیشتر و انحراف کمتر.

با لوگو،سمبل و توپ جام جهانی برزیل آشنا شویداین توپ ۴۳۷ گرم وزن داشته و در طول باران شدید هم تنها دو دهم درصد آب به خود جذب می‌کند. رقمی که بسیار کمتر از استاندارد ۱۰ درصدی مخصوص فیفاست. این توپ تا به حال چندین بار تست شده است تا با بهترین شرایط در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل مورد استفاده قرار گیرد. ۶۰۰ بازیکن برتر از سراسر جهان شامل ایکر کاسیاس، دنی آلوس ، لیونل مسی، باستین شوآین اشتایگر، زین الدین زیدان و ۳۰ تیم در ۱۰ کشور در سه قاره طی دو سال و نیم گذشته این توپ را مورد تست قرار داده‌اند. این توپ با طراحی‌ مختلف در چندین بازی بین‌المللی از جمله بازی دوستانه سوئد و آرژانتین مورد استفاده قرار گرفته است.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳ نظر

  1. لیدا دهقانی گفت:

    عالی بود.ممنون

  2. سلیمی پور گفت:

    ممنون.عالیه

  3. fast گفت:

    mamnonam khili jaleb bood

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *