تاریخچه حرکت شناسی

تلگرام

کلمه KINESIOLOGY که به معنای حرکت شناسی  ترجمه و به کار گرفته شده است دارای ریشه لغوی یونانی است و به معنای علمی از حرکت می باشد که در مجموع به معنای علم الحرکات یا علمی از حرکت می باشد. حرکت شناسی: مطالعه اصولی از آناتومیکی و مکانیک در رابطه با حرکت های آدمی

بخش عمده ای از  تاریخچه حرکت شناسی را می توان  در ایران و یونان باستان بررسی کرد.  بو‌علی سینا حرکت  را جنبش و انتقال جسم از جایی به جای دیگر و یا تغییر در وضع و عوض شدن محل اجزا یک شی بدون تغییر محل خود آن شی می داند.

آریستوتل (ارسطو) را پدر علم‌الحرکات می‌نامند. او برای اولین بار حرکات عضلات را شرح داده و فازهای مختلف قدم زدن را تحلیل کرده است. بحث‌های او در مورد فشار وارده به یک قایق در شرایط مختلف، شامل سه قانون نیوتن بوده است. «ارشمیدس» اصول ثابت فشار آب بر اجسام شناور را بیان کرده است. میدان تحقیقات او شامل اهرم ها و مسائل مربوط به تعیین مرکز ثقل است و مقالات وی به عنوان اساس تئوری مکانیک توصیف شده است. «کلودیوس گالن» اعصاب حرکتی و حسی و عضلات آگونیست را از هم جدا نمود، تونوس و مفصل متحرک و ثابت را تعریف کرد. 

اولین کسی که طرز گام زدن انسان را به صورت علمی ثابت کرد و مکانیک بدن را در حالت ایستاده نشسته، پایین آمدن از بلندی، بلند شدن از حالت نشسته و پریدن توصیف نمود «لئوناردو داوینچی» است. «گالیله» پایه مکانیک کلاسیک را گذارد و  با روش مطالعه موضوعات مکانیکی بر حسب ریاضیات زمینه‌ای آن را به عنوان  ضرورتی برای علم کینسیولوژی  فراهم کرد.

«بورلی» فرمول‌های ریاضی  را در مسائل حرکت های عضلانی به کار برد. او بین انقباض آزاد و انقباض طبیعی عضلات تفاوت قائل شد و به درک مبهمی از تحریک دو کاناله عضلات آنتاگونیست رسید.استندلر، بورلی  را به عنوان بنیانگذار کیسیولوژی مدرن تحسین می‌کند. بورلی مدرسه پزشکی ( اتیر وفیزیکال) که مدعی بود پدیده مرگ و زندگی بر اساس قوانین فیزیکی است را بنا نهاد. نیکولاس آندری، کلمه استخوان پزشک را ابداع کرد. وی معتقد بود که بد شکلی و انحراف ستون فقرات در نتیجه بد شکل گرفتن ماهیچه‌ها دردوران کودکی است. 

 

وی نویسنده کتاب «ارتوپدی» یا هنر پیشگیری و اصلاح بد شکلی های  بدن در کودکی است. وی به عنوان ابداع کننده لغت و هم موسس علم ارتوپدی شناخته شده است. برادران وبر(ارنست ،هنریخ)، (ویلهم ادوارد) و (ادوارد فردریک ویلهم) اولین کسانی بودند که به نحو مطلوبی کاهش طول ماهیچه‌ را در هنگام  انقباض بررسی کردند و مطالعاتی در رابطه با نقش استخوانها به عنوان اهرمه ای مکانیکی داشتند.

آن ها اولین کسانی بودند که بوسیله دستگاه زمان سنج تغییرات مرکز ثقل را توصیف کردند و معتقد بودند بدن بوسیله دو تعامل یعنی کشش لیگامنته  و فشارکم و ناچیز ماهیچه ها در یک راستا قرار می‌گیرد.اصطلاحات ایزونونیک و ایزومتریک بوسیله آدولف اوگن به کار گرفته شد. قانون ولف که بر پایه ریاضیات استوار است بیان می‌کند که هر تغییر در شکل و یا وظایف استخوان ها و یا وظایف آن ها به تنهایی تغییراتی را در ساختمان داخلی و در درجه دوّم تغییرات ظاهری را به دنبال خواهد داشت.

آرتور استندلرنویسنده کتاب «بدن انسان تحت شرایط عادی و پاتولوژیکی» با قانون ولف مخالفت نمود واظهار داشت که شکل استخوانها هم به فشار وزن و هم به کشش عضلات بستگی دارد. آنجلوموزوس» سازنده دستگاه سنجش قدرت عضلانی است. نهایتاً اینکه اولین بار بوسیله پیپر آلمانی موضوع الکترو مایوگرافی (ثبت  فعالیت الکتریکی عضله برای مطالعه هدایت عصبی عضلانی) مورد بحث قرار گرفت.

منبع:اختصاصی elmevarzesh.com

حرکت شناسی ورزشی: فریدون تند نویس،

حرکت شناسی و بیومکانیک ورزشی: حیدر صادقی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *