کات کردن و حجم دادن به عضلات چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

کات کردن و حجم دادن به عضلات چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
تلگرام

حجیم کردن عضلات و عضله سازی و سپس کات کردن آن‌ها برای از بین بردن چربی، هدف اصلی بدنسازی است. فرقی نمی‌کند شما به عنوان یک بدنساز هم اکنون در چه مرحله‌ای باشید؛ چه در مرحله‌ی کات کردن و چه در مرحله‌ی حجیم سازی عضلات، این مطلب مجله علم ورزش به شما کمک خواهد کرد تا اصول هر دو مرحله را به خوبی یاد بگیرید و مشکلات‌تان را برطرف کنید.

شاید خیلی‌ها با این نظر مخالف باشند اما به عقیده‌ی من، حجیم کردن عضلات به مراتب سخت‌تر از کات کردن آن‌هاست و تنها استثنایی که در این مورد وجود دارد، مربوط می‌شود به آن‌هایی که ذاتاً ریزه هستند و برای شروع، چندان حجم عضلانی ندارند و البته افرادی که متابولیسم‌شان کُند است. البته هر دوی این مراحل، چالش‌ برانگیزند، اما تفاوت‌هایی کلیدی دارند که لازم است بدانید.

حجیم کردن: یعنی عضله‌سازی همراه با به حداقل رساندن دریافت چربی.

کات کردن: یعنی از دست دادن چربی همراه با به حداقل رساندن‌ ِ از دست دادن ِ توده‌ی عضلانی.

بنابراین همانطور که می‌بینید هر دو ایده‌آل بوده و بین عضله و چربی تعادل ایجاد می‌کنند.

تفاوت کات کردن با حجیم کردن

برای اینکه بتوانید عضلات خود را به طور موثر حجیم کنید باید این کار را تدریجاً و به آهستگی انجام دهید و فکر نکنید که می‌توانید فوراً عضله بسازید و به وزن دلخواه‌تان برسید. لازم است تغذیه‌ی کلی‌تان بیشتر شود تا حجم بدن‌تان افزایش پیدا کند. با تمرکز روی کالری‌ها شروع کنید و تا حدی بخورید که بتوانید وزنه‌ها را بلند کنید و تغذیه‌تان جوابگوی وزنه‌هایی که هر هفته، کمی سنگین‌تر می‌شوند باشید. اگر خیلی زیاد بخورید، احتمالاً بیشتر آن را به صورت چربی ذخیره خواهید کرد که البته شما نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد.

رمز مینیمم کردن دریافت چربی، همراه با حجیم کردن عضلات، ورزش‌های هوازیست! حالا شما باید مراقب حد و اندازه‌ی تمرین‌های هوازی‌تان هم باشید چون اگر زیاده‌روی کنید، نخواهید توانست عضله بسازید. فقط کافیست چند تمرین اینتروال هوازی کوتاه در هفته انجام دهید.

مثلاً شاید برای شما خوب باشد که هر سه یا چهار روز یکبار، یک تمرین هوازی انجام دهید و طول تمرین‌تان حدودا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باشد؛ ابتدا بدن را گرم کنید و در پایان هم چند حرکت انفجاری با شدت بالا اما کوتاه مدت انجام دهید، تمام! اما برای کات کردن، به تمرین هوازی بیشتری نیاز دارید.


پیشنهاد مطالعه: ۵ راه ساده برای تفکیک و کات کردن عضلات


تنها تفاوت غذایی بین کات کردن و حجیم کردن، به مصرف کربوهیدرات‌ها برمی‌گردد و البته کاهش کالری دریافتی.  در دوره‌ی حجیم کردن عضلات، لازم است مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده را افزایش دهید، یعنی تقریباً در تمام وعده‌های‌تان وجود داشته باشد؛ برنج قهوه‌ای، جو دوسر، سیب زمینی شیرین و … . انواع لوبیا مانند لوبیای سیاه نیز انتخاب‌های خوبی هستند که می‌توانند در یک رژیم غذایی خاص حجیم کردن عضلات، جای بگیرند چون حاوی پروتئین و کربوهیدارت‌های پیچیده‌اند.

در مرحله‌ی کات کردن می‌توانید تمام این کربوهیدرات‌های پیچیده را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید، یا دست کم تدریجاً مصرف آن‌ها را کاهش دهید تا به جایی برسید که دیگر هیچ کربوهیدرات پیچیده‌ای مصرف نکنید.

پروتئین و چربی باید در هر دو مرحله‌ی بدنسازی باقی بمانند چون دخالت در کنترل هورمون انسولین برای افزایش وزن در مرحله‌ی حجیم کردن و کاهش انسولین در مرحله‌ی کات کردن برای از دست دادن چربی، بسیار اهمیت دارد. انسولین، یک هورمون آنابولیک است که وقتی کربوهیدرات وارد خون می‌شود، تولید شده و به بدن‌تان اعلام می‌کند مواد مغذی جاری در خون‌تان را به صورت عضله یا چربی ذخیره کند، و این اتفاقی است که حین مرحله‌ی حجیم کردن مفید است اما در مرحله‌ی کات کردن، سودی ندارد.

توصیه تغذیه‌ای

یک تجربه‌ی شخصی که می توانم به شما بگویم این است که احساس می‌کنم در مرحله‌ی حجیم کردن عضلات، پروتئین ضرورت کمتری نسبت به کربوهیدرات دارد. هر چند پروتئین، عضله ساز است اما کربوهیدرات، نگهدارنده‌ی عضلات است، یعنی به شما اجازه می‌دهد در ازای خوردن کربوهیدارت‌های بیشتر، پروتئین کمتری بخورید و روند رشد‌تان همچنان ادامه پیدا کند.

اما فراموش نکنید کربوهیدرات‌هایی که مصرف می‌کنید باید کربوهیدارت‌های نشاسته‌ای ِ با کیفیت و فرآوری نشده همراه با مقداری سبزیجات تازه باشند. هر چند در یک رژیم غذایی  بلند مدت در مرحله‌ی حجیم کردن، شما مقداری چربی هم ذخیره خواهید کرد، اما این مقدار چربی به شما این امکان را می‌دهد تا وزنه‌های بیشتری بلند کنید، بار اضافی را بیشتر کرده و در نتیجه عضله‌ی بیشتری بسازید. بهترین راه دریافت پروتئین بیشتر در رژیم غذایی، استفاده از مکمل آن است.

کات کردن و حجم دادن به عضلات چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟کات کردن و حجم دادن به عضلات چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟اما در مرحله‌ی کات کردن عضلات با سختی‌های بیشتری از نظر ذهنی روبرو هستید زیرا باید در برابر خیلی از وسوسه‌های غذایی مقاومت کنید و به همان بروکلی بخارپزتان اکتفا کنید! بر خلاف حجیم کردن که گاهی می‌توانستید وعده‌های تقلبی (cheat meal) میل کنید و ضرر خاصی به شما نمی‌رسید، در مرحله‌ی کات کردن، وعده‌ی تقلبی قطعاً به شما ضرر خواهد زد!

دلیلش هم این است که در مرحله‌ی کات کردن شما در وضعیت فقدان کالری قرار دارید؛ یعنی کالری دریافتی‌تان را تدریجاً و به آرامی به حدود ۵۰۰ کالری کمتر از BMR و TDEE برسانید (TDEE: Total Daily Energy Expenditure یا مجموع انرژی مصرفی روزانه). بنابراین وعده‌های‌تان باید خیلی مختصرتر و کوچک‌تر شوند. همچنین در مرحله‌ی کات کردن باید مکرراً غذا بخورید، حتی اگر لازم شود هر دو ساعت یکبار چیزی بخورید تا بدن‌تان در اوج متابولیسم بماند، پس تعجب نکنید اگر در پایان روز دیدید ۸ تا ۱۰ وعده‌ی کوچک مصرف کرده‌اید.


پیشنهاد مطالعه: برای کات کردن عضلات چه تغذیه‌ای داشته باشیم؟


و حالا بخشی از مرحله‌ی کات کردن که بیشتر افراد از آن خوش‌شان نمی‌آید: تمرین هوازی!

تمرین هوازی برای تقویت سیستم قلب و تنفس‌تان ضروریست و ضمناً متابلویسم‌تان را برای چربی سوزی در طول روز بیشتر می‌کند. در مرحله‌ی کات کردن، هر چقدر که بتوانید می‌توانید تمرین هوازی را انجام دهید.

مثلاً یک روز در میان ۳۰ تا ۴۵ دقیقه هوازی کار کردن استاندارد است، اما اگر دوست دارید می‌توانید هر روز تمرین هوازی داشته باشید. اگر فعالیت‌های هوازی انجام دهید که برای‌تان مفرح باشد بسیار خوب است. سعی کنید تنوع را در این تمرین‌ها حفظ کنید چون ثابت شده تاثیرگزاری بیشتری خواهند داشت. تمرینات بدنسازی در هر دو مرحله‌ی حجیم کردن و کات کردن یکسان هستند و تفاوتی این جهت وجود ندارد.

تمیز حجیم کردن عضلات (Clean Bulking) چیست؟

تمیز حجیم کردن یعنی افزایش وزن عضلات بدون دریافت چربی. معمولاً بدنسازها در مرحله‌ی حجیم کردن، زیاد به تمرینات هوازی نمی‌پردازند یا خیلی کم انجام می‌دهند که باعث کُند شدن سرعت متابولیسم پایه (MBR) شده و عضله سازی سریع‌تر صورت می‌گیرد، اما به قیمت ذخیره‌ی چربی! و در صورت چنین شرایطی زمانی که به مرحله‌ی کات کردن می‌رسید مجبورید زمان بیشتری را صرف چربی سوزی کنید.

کات کردن و حجم دادن به عضلات چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟من توصیه می‌کنم در مرحله‌ی حجیم کردن، تمرینات هوازی را ادامه دهید تا ذخیره‌ی چربی‌تان به حداقل برسد. البته نباید بیش از حد تمرینات هوازی انجام دهید چون مانع عضله سازی‌تان می‌شود.

می‌توانید قدم را فراتر گذاشته و یک تا دو روز در هفته، مصرف کربوهیدارت‌های پیچیده را کاهش دهید تا مقداری از گلیکوژن کبدتان کم شده و چری سوزی‌تان شتاب بگیرد.

طول هر مرحله چقدر باید باشد؟

شاید بپرسید طول هر مرحله چقدر باید باشد. جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد. شاید مرحله‌ی حجیم کردن شش ماه و مرحله‌ی کات کردن هم شش ماه طول بکشد. چیزی که مهم است این است که شما برای هر کدام، مقدار زمان لازم را صرف کنید. برای بیشتر بدنسازها ۲ تا ۳ ماه حجیم کردن و سپس کات کردن تا هر زمانی که لازم باشد تا از شر چربی‌ها خلاص شوند ایده‌آل است، اما بازهم بستگی به شرایط فرد دارد.

خلاصه نکات لازم در مرحله‌ی حجیم کردن

 • هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار غذاهای سالم همراه با کربوهیدارت‌های پیچیده بخورید.
 • پرخوری نکنید و وعده‌ی تقلبی هم نخورید.
 • وعده‌های‌تان مقادیر متعادلی از پروتئین و چربی و کربوهیدارت باشند.
 • دست کم ۵ وعده در روز غذا بخورید.
 • تمرینات بدنسازی‌تان را کنترل کنید تا  روند پیشرفت‌تان افت نکند.
 • چند تمرین شدید بسیار کوتاه مدت هوازی در طول هفته انجام دهید، البته اگر طرفدار تمیز حجیم کردن عضلات هستید!

خلاصه نکات لازم در مرحله‌ی کات کردن

 • هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار غذای سالم بخورید.
 • مصرف کربوهیدرت‌ها را متوقف کنید (جو دوسر، برنج، سیب زمینی و …)
 • مجموع کالری دریافتی‌تان باید کاهش پیدا کند.
 • تمرینات هوازی را بیشتر کنید، هم طول تمرینات و هم تکرارها.
 • سعی نکنید وزن‌تان را سریع پایین بیاورید، آهسته و تدریجی باشد. اگر متوجه شدید روند پیشرفت‌تان در تمرینات بدنسازی خوب نیست، یعنی نیاز به مواد مغذی بیشتری برای حفظ توده‌های عضلانی‌تان دارید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: rippednaturally

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۶ نظر

 1. معین گفت:

  سلام من اگه بخوام بدون استفاده از طناب حرکت طناب زدن و انجام بدوم یعنی فقط پرش و حرکت دست ، تفاوت کالری که از بین میره و فشاری که به بدن میاد چقدره؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، چیزی که شما سوال کردید جوابش خیلی راحت نیست، چون اصلاً مشخص نشده که میزان کالری طناب زدن، بدون طناب چی هست! اما واضح هست که اگر خودتون هم تست کنید، فشاری که با طناب به وجود میاد بدون طناب وجود نداره و مشخص هست که وقتی طناب رو می چرخونید بدن بیشتر درگیر فعالیت میشه

 2. محمد نظامی گفت:

  سلام .من اول وزنه میزنم و بعد حدود یه ربع هوازی میرم …هدفم فیتنس.قدم ۱۷۸. وزنم…. ۴ جلسه در هفته انجام میدم.آیا سبک تمرین درسته؟؟؟ممنونم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، نه، هوازی بعد از وزنه خوب نیست، شرایط عضله سازی رو مختل می کنه

   • Faeze گفت:

    با سلام. من در دوران حجم هستم. در هفته ۴ روز تمرین میکنم‌. و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه هواری انجام بدم. ولی هوازی را در پایان تمرینم انجام میدم. واقعا اینکار مختل میکنه عضله سازی را؟ ب نظر شما اول تمرینات قبل از کار با وزنه انحام بدم؟

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، کسی که هوازی رو بعد از وزنه انجام میده یعنی می خواد وزن رو پایین بیاره، شما اگر در دوران حجم هستید، اگر نیاز به تمرینات هوازی دارید، دو جلسه در هفته شنا برید کافیه براتون

 3. حامد گفت:

  واقعا مطالب فوق العاده ای میزارید ممنونم.
  در مورد تعداد تکرارهای حرکات بدنسازی در دوره های کات و حجم تفاوتی وجود دارد ؟

 4. محمد نظامی گفت:

  ممنونم .مثل همیشه بهترین هستید.

 5. پویان گفت:

  سلام ، ممنون بابت توضیحات
  راستش من به هوازی شدیدا نیاز دارم (به خاطر حجم رانم ) حدودا روزی یک ساعت کار میکنم تمرین بدنسازی هم دارم ۴/۵ جلسه در هفته . *هوازی رو چند ساعت بعد بدنسازی انجام میدم
  مشکلم اینه که هم به حجم نیاز دارم هم اینکه میخوام حجم رانم کم شه بد تر از همه نمیدونم چکار کنم ک هم عضلم حفظ شه هم حجم رانم کم شه
  بالا تنم هیچ چربی ای نداره ، رژیمم مناسبه مواد پروتئینیو ب شدت استفاده میکنم ، ولی چربی و سرخ کردنی به ندرت
  اگه امکانش هست راهنمایی کنید

  • علم ورزش گفت:

   سلام، شما اگر رژیم چربی سوز رو دنبال کنید و تغذیه تون به شکلی نباشه که بدن چربی بگیره، کافیه و نیازی به تمرینات سخت هوازی ندارید

 6. ali گفت:

  سلام برای حجیم کردن عضلات باید برنامه تغذیه ای از مربی بگیرم

 7. گيتي سهيل گفت:

  باسلام وعرض وقت بخیر،گیتی هستم مدرس دانشگاه در رشته ی حقوق،به تازگی میخواستم روی بدنم برنامه ی کات را اجرا کنم واز یکی از دوستان مربی ،برنامه ای گرفتم ولی به نظرم آمده اصول برنامه با کات کردن همسو نیست لذا خواهشمندم برای من با دریافت وجه مورد نظر برنامه ای تهیه بفرمایید
  متشکرم

 8. محمد گفت:

  سلام اقا نمیشه تو یک زمان هم بخوای کات کنی هم حجم بگیری؟ اگر نمیشه بهتره اول عضلاتو حجم بدیم یا اول کات کنیم‌؟ممنون

  • علم ورزش گفت:

   سلام، همزمان بودنش برای کسی میشه که درصد چربی کمی داشته باشه، نه کسی که هنوز عضلاتش زیر چربی هست، در صورتی که درصد چربی هم کم باشه نیاز به مصرف مکمل داره، اما طبیعتاً بهتره شما همزمان که وزنه میزنید، با تغذیه تون درصد چربی رو کم کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *