سیستم­ های سه­ گانه حافظه

تلگرام

سه دستگاه مجزای حافظه ای را در حرکات انسان در نظر می گیریم که عبارتند از:

۱-ذخیره حسی کوتاه مدت

۲-حافظه کوتاه مدت

۳-حافظه بلندمدت

سه بخش مجزای حافظه انسان

DiHuman-memory-elmevarzesh

ذخیره حسی کوتاه مدت: حسی ترین جنبه حافظه، ذخیره حسی کوتاه مدت است. در  مرحله شناسایی محرک، پردازش اطلاعات باعث نگهداری موقت آن ها یک چهارم ثانیه در ذخیره حسی کوتاه مدت میشود. جریان های متعددی از اطلاعات به طور همزمان و موازی پردازش میشوند

حافظه کوتاه مدت: اطلاعات حسی در ذخیره حسی کوتاه مدت برای پردازش های آتی انتخاب میشوندباقیمانده اطلاعات ذخیره حسی کوتاه مدت، بسادگی از دست می­ روند تا جای خود را به اطلاعات تازه ­تر بدهند.

توجه خاص، اطلاعات را به حافظه کوتاه مدت هدایت میکند. حافظه کوتاه مدت از لحاظ ظرفیت بسیار محدود است و بیشتر از ۲۷ قطعه اطلاعات را در خود نگه دارد.  اطلاعات تا زمانی در این حافظه می­مانند که به آن ها توجه شود. بازیابی، تمرین و تکرار مجدد اطلاعات را در این قسمت نگه می دارد.

حافظه بلند مدت: این حافظه در برگیرنده اطلاعاتی است که در طول سالیان دراز عمر بخوبی آموخته شده­اند.و دارای ظرفیت بی­ نهایت است. تنها دلیل به خاطر نیاوردن اسم کسی و یا شماره تلفن قبلی این است که نمی­ توانید به آنها دسترسی پیدا کنید یا آن ها را فراخوانی کنید. کدبندی اطلاعات در حافظه دراز مدت بسیار فشرده و به صورت چکیده است. آن ها از طریق  ایجاد ارتباطات پیچیده با اطلاعاتی که از قبل در حافظه موجودند نگهداری میشوند.

اطلاعات به وسیله پردازش کنترل شده­ای که که در حافظه کوتاه مدت صورت میگیرد، در حافظه دراز مدت نگهداری میشود. (پردازش کنترل شده مانند تمرین و متصل کردن اطلاعات به اطلاعات دیگر) زمانی که اطلاعات به طریقی از حافظه کوتاه مدت به حافظه دراز مدت منتقل شوند، می­گویند فرد چیزی را آموخته است.

بسیاری از بویژه مهارت های حرکتی بویژه مهارت های  مداوم مانند دوچرخه سواری یا شنا کردن پس از سال ها بی تمرینی به طور کامل فراخوانی و اجرا میشوند

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *