تاریخچه رفتار حرکتی

تلگرام

در طی قرن اخیر، حیطه رفتار حرکتی پیشرفت چشمگیری را تجربه کرده استدر اواخر دهده ۷۰ دو شاخه روانشناسی و فیزیولوژی اعصاب به هم نزدیک تر شدند. جزئیات بیشتر را در کتاب های آیرون (۱۹۶۶)، آدامز (۱۹۸۷) و سامرز (۱۹۹۲، ۲۰۰۴) را مطالعه کنید. همچنین یکی از بهترین مقالات مروری در ارتباط با تحقیقات اولیه مربوط به اعمال و حرکات، توسط میر (۲۰۰۱) انجام گرفت.

یکی از قدیمی ترین تحقیقات انجام شده در زمینه مهارت های حرکتی را وودورث (۱۸۹۹) انجام داد. ثورندایک (۱۹۱۴) با ارائه قانون اثر خود یکی از ماندگارترین تحقیقات را در زمینه عوامل موثر بر یادگیری رفتارها و حرکات انجام داداکثر تحقیقات انجام شده در آن زمان (قرن ۱۹) از حیطه روانشناسی منشا می گرفت و تحقیقات امروزی نیز هنوز ریشه در روانشناسی کلاسیک دارد با این تفاون که با روش شناسی کاملا متفاوتی انجام می پذیرد..

در اواخر قرن ۱۹ افزایش قابل توجهی در تحقیقات مربوط به مهارت های حرکتی به وجود آمد و در نتیجه انجام این تحقیقات حیطه کارپژوهی یا همان ارگونومی پدید آمد (گیلبریت، ۱۹۰۹؛ استیمپل، ۱۹۳۳). در این دوره، تحقیقاتی در حیطه بازتاب ها و عوامل عصبی مرتبط با حرکات انجام گرفت و منجر به بهبود کیفیت تحیقیقات در حیطه کنترل حرکتی و کنترل عصبی حرکت شد (جکسون، ۱۸۷۰؛ فریچ و هیت شین، ۱۸۷۰.)

یکی از تاثیرات جنگ جهانی دوم روی تحقیقات یادگیری حرکتی، گرایش به سمت تحقیق روی انتخاب افراد مناسب از لحاظ بدنی برای جنگ بود که تاثیر شگرفی را بر جهت گیری تحقیقات یادگیری و کنترل حرکتی گذاشت (فلیشمن، ۱۹۶۵، ۲۰۰۴.) به دلیل اهمیت جنگ، آزمایشگاه های مجهزی در اختیار نیروهای نظامی قرار داشت و ارزش مالی بیشتری برای این تحقیقات قائل بودند. این یکی از بزرگترین دلایل گرایش روانشناسان آن زمان به انجام تحقیقات در رفتار حرکتی بود.

بعد از جنگ جهانی، نظریات مختلفی در یادگیری حرکتی ظهور کردکه مهمترین آن ها نظریه هال (۱۹۴۳) بود.در این دوره تحقیقات زیادی در انگلستان صورت گرفت که برایند آنها نظریه تناوب مرکزی بود (کریک، ۱۹۴۸). او مغز انسان را به کامپیوتری تشبیه کرد که اطلاعات را دریافت و پردازش کرده و برونداد آن را به محیط ارائه می کند.

در انتهای جنگ جهانی علاقه به حیطه رفتار حرکتی کاهش یافت و نظرها بیشتر به تحقیقات در زمینه تربیت بدنی جلب شد. این همزمان با کارهای تحقیقی فرانکلین هنری در زمینه رفتار حرکتی در دانشگاه برکلی آمریکا بود. او به همراه اسلاتر و همل، انجمن رونشناسی و فعالیت بدنی را تاسیس کردند (۱۹۷۰).

در دهه ۶۰ تحقیقات زیادی در زمینه حافظه کوتاه مدت حرکتی (پوزنرو کونیک، ۱۹۶۶؛ آدامز و دیکسترا، ۱۹۶۶)، برنامه های حرکتی (هنری و راجرز، ۱۹۶۰)، توجه و کنترل حرکات (پوزنر، ۱۹۶۹)، تمرین و خودکاری (پیو، ۱۹۶۶) انجام شد. محققین مذکور از بزگترین محققین در حیطه رفتار حرکتی بودند.

اواخر دهه ۷۰، همزمان با پیدایش نظریه محرک- پاسخ  و کتاب های “برنامه ها و ساختار فکر” و “روانشناسی شناختی” بود که تاثیر بسیار زیادی را جهت گیری تحقیقات گذاشت و تغییرات زیادی را در یادگیری وکنترل حرکتی باعث شد (میلر، گالانتر و پریبرام، ۱۹۶۰؛ نایسر، ۱۹۶۷). از نتیج این تغییرات می توان به تغییر تمرکز تحقیقات رفتار حرکتی از تکلیف گرایی به فرایند گرایی نام برد (پیو، ۱۹۷۰، ۱۹۷۴؛ اشمیت، ۱۹۷۵، ۱۹۸۹).

دهه ۷۰، دوران درخشانی برای رفتار حرکتی بود که در آن کارهای ماندگاری از قبیل نظریه یادگیری کلامی از طریق بازخورد (آدامز و بری، ۱۹۷۰) نظریه حلقه بسته آدامز (آدامز، ۱۹۷۱)، نظریه طرحواره حرکت (پیو، ۱۹۷۴) و نظریه طرحواره اشمیت (اشمیت، ۱۹۷۵) انجام پذیرفت.

مجله رفتار حرکتی، مجله مروری بر علوم ورزشی و تمرینی، مجله علوم حرکات انسانی، مجله کنترل حرکتی، مجلات روانشناسی که منتشر کننده تحقیقات رفتار حرکتی بودند و نیز بیش از ۳۰ کتاب، در همین سال ها منتشر شدند که مهر تاییدی بر پیشرفت های چشمگیر این حیطه بودند.

اواخر دهه ۷۰ و وایل دهه ۸۰ دوران افزایش علایق دانشمندان به کنترل حرکتی و کاهش گرایش آن ها به یادگیری حرکتی بود.امروز تحقیقات مربوط به یادگیری و کنترل حرکتی کاملا با هم آمیخته شده اند به طوری همزمان با پیشرفت تجهیزات مختلف آزمایشگاهی و کامپیوترها، همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد.

منبع:
sportscience.ir

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *