پردازش اطلاعات و تصمیم گیری

تلگرام

یکی از مهمترین عوامل اجرای ماهرانه تصمیم گیری است.تصمیم گیری درباره اینکه چه کاری انجام دهیم و چه چیزی را انجام ندهیم و این تصمیم گیری ها در شرایط ویژه بایستی به سرعت و با ضریب اطمینان بسیار انجام شود. به عواملی که در این تصمیم گیری ها دخالت دارند پردازش اطلاعات محیطی، میگویند.

information-processing-and-decision-making-

برونداد→انسان→درونداد

رویکرد پردازش اطلاعات

اطلاعات به عنوان درونداد به انسان ارائه میشود در مراحل گوناگون پردازش اطلاعات عملیات مختلفی روی این داده­ ها انجام میشود. این فرایندها نهایتاً به حرکات ماهرانه­ ای منجر میشوند که آن ها را به عنوان برونداد دستگاه حرکتی می شناسیم.

مراحل  پردازش به شرح زیر است:

  • شناسایی محرک
  • گزینش پاسخ
  • برنامه­ ریزی پاسخ

شناسایی محرک: وظیفه دستگاه حرکتی تشخیص آن است که آیا محرکی ارائه شده یا نه و اینکه چنانچه محرک ارائه شده باشد آن را شناسایی کند. شناسایی محرک اصولاً یک مرحله حسی است که در آن اطلاعات دریافت شده از محیط به وسیله منابع مختلفی مانند بینایی، شنوایی، لامسه ، گیرنده های حرکتی و بویایی تجزیه و تحلیل می شوند. در این مرحله الگوهای حرکت شناسایی میشوند.

مرحله گزینش: پاسخ با توجه به شرایط محیطی، وظیفه تصمیم گیری درباره نوع حرکت است: مرحله گزینش- پاسخ را می توان به نوعی مکانیزم تبدیل تشبیه کرد که بین د درونداد حسی و برونداد حرکتی رخ میدهد.

مرحله برنامه­ ریزی: پاسخ وظیفه دارد حرکت مورد نیاز را سازماندهی کند. پیش از انجام حرکت، دستگاه حرکتی باید سطوح پایین تر عصبی در ساقه مغز و نخاع شوکی را آماده کند. در این مرحله همچنین یک برنامه حرکتی­ای که نهایتاً حرکت را کنترل خواهد کرد، بازیابی و سازماندهی میشود. این مرحله از پردازش اطلاعات سرانجام عضلات را رهبری میکند تا برای انجام مؤثر حرکت، به نوبت و با نیرو و زمانبندی مناسب منقبض شوند.

ویژگی های مراحل پی در پی پردازش اطلاعات

Information-Processing-elmevarzesh

مدل گسترش یافته پردازش اطلاعات ،سه مرحله شناسایی محرک، گزینش پاسخ و برنامه ­ریزی پاسخ را نشان میدهد.

Information-Processing1-elmevarzesh

زمان واکنش و تصمیم گیری

زمان واکنش نشان دهنده بسیار مهم سرعت تصمیم گیری و کارآیی آن است.زمان واکنش به فاصله زمانی بین ارائه غیر منتظره محرک تا شروع پاسخ گفته می شود.شاخص زمان واکنش مهم است به دلیل اینکه بخش اصلی بسیاری از ورزش ها است.یک مسابقه دو سرعت از زمانی که تپانچه آغاز مسابقه شلیک می شود تا زمانی که دونده دویدن را آغاز می کند مثال  خوبی از زمان واکنش است.زمان واکنش وقتی آغاز می شود که محرک ارائه شده است و هنگامی پایان می پذیرد که پاسخ شروع شده باشد.

تهیه و تدوین : علم ورزش

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *