از دیدگاه اسلام واقعیت وجودی انسان ( بدن و نفس) محور اساسی برنامه ها چه درسی و چه غیر درسی است.نظام تربیت بدنی اسلامی ، یک نظام همه جانبه است ،یعنی علاوه برجسم به ابعاد علمی ، اخلاقی ، اجتمایی و عاطفی نیز تأکید دارد.تربیت بدنی از دیدگاه اسلام ،بر تربیت و تقویت جسم  تأکید دارد که باید همپای خود سازی و اخلاق و از طرفی مصونیت جامعه باشد.
اسلام‌ می گوید، غرق‌ در دنیا نشوید و خود را در آن‌ گم‌ نکنید. در مقابل‌می فرماید: به‌ دنبال‌ تلاش‌ و معاش‌ باشید.«من‌ لا‌ معاش‌ له‌ لا معاد له» دنیا و آخرت‌ با هم‌ و در کنار هم‌ دیده‌ می شود. روح‌ و تن، جسم‌ و جان‌ با هم‌ دیده‌ می شود. هر کدام‌ لازمه لاینفک دیگری است‌ و به‌ همین‌ دلیل‌ می توان‌ گفت‌ ضرورت‌ دارد که‌ انسان‌ به‌ پرورش‌ بدن‌ خود همت‌ ورزد و به‌ رشد و سلامت‌ بدن‌ خود رسیدگی کند و همین‌طور راه‌ و وسیله‌ برای اندیشیدن‌ انسان‌ همین‌ بدن‌ و پیکر و اندام‌ اوست.

چشم‌ است‌ که‌ می بیند و گوش‌ است‌ که‌ می شنود و زبان‌ است‌ که‌ می چشد و…. در هر حال‌ سلول‌های مغزی‌ ابزار و وسیله‌ تلاش‌ و تفکر انسان‌ است‌ که‌ آدم‌ درست‌ بفهمد و درست‌ تفکر نماید. پس‌ باید بدنش‌ سالم‌ باشد.قرآن، کتاب آسمانی اسلام، بزرگ ترین سرمشق و راه گشای زندگی انسان ها در همه امور، تا روز قیامت است. در این کتاب بزرگ و بی نقص که کلام خالق انسان و تمام هستی می باشد . آیاتی وجود دارد که به گونه ای بر اهمیت ورزش و نیرومند سازی جسم در کنار تقویت روح و بعد عملی دلالت دارد.
خداوند در انتخاب بر گزیدگان خود همواره به ویژگی های ممتازی توجه داشته ، برای نمونه در قران کریم آیه ۲۴۶ سوره بقره به ویزگی های چون هوش ، فرزانگی ، علم ، درستی  و قدرت بدنی اشاره می کند
ویا درجای دیگر می فرماید
اَلمؤ‌مِنُ‌ القَوِ‌یُّ‌ خَیرٌ‌ وَ‌ اَحَبُّ‌ مِنَ‌ المُؤ‌مِنِ‌ الضَّعیفِ»
شخص‌ با ایمان‌ قوی‌ و نیرومند، از شخص‌ با ایمان‌ ضعیف‌ بهتر و دوست‌داشتنی‌تراست.


اِنَّ‌ اَ‌ صطَفیهُ‌ عَلَیکُم‌ وَ‌ زادَهُ‌ بَسطَهً‌ فِی‌ العِلمِ‌ وَ‌ الجِسمِ»
خداوند او را بر شما برگزیده‌ و علم‌ و (قدرت) جسم‌ او را وسعت‌ بخشیده‌ است.


درباره‌ حضرت‌ موسی (ع )قرآن‌ کریم‌ چنین‌ می‌فرماید:
وَ‌ لَما بَلَغَ‌ اَشُدَّهُ‌ وَ‌استَوی‌ اتَیناهُ‌ حُکماً‌ وَ‌ عِلماً‌ وَ‌ کَذلِکَ‌ نَجزِ‌ی‌ المُحسِنینَ
هنگامی‌ که‌ موسی‌ نیرومند و کامل‌ شد، حکمت‌ و دانش‌ به‌ او دادیم.


حضرت رسول اکرم (ص) پیوسته در مورد بهداشت و حفظ سلامت و تندرستی و تقویت روح و جسم از طریق تفریحات سالم و فعالیت های مختلف ورزشی تاکید فراوان داشت.حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: ان الله یحب عبدالقوی

ابن سینا
به دلیل اهمیت تعلیم و تربیت ، ورزش را که یکی از شاخه های بسیار مهم آن می دانست مطالب باارزشی در کتاب قانون آورده است. او سلامت تن و روان را مدیون ورزش دانسته و یکی از راه های رشد و نمو کودکان را حرکات ورزشی معرفی کرده است.این فیلسوف عالی قدر مهم ترین حرکات،‌ فعالیت ها و مهارتهای ورزشی کودکان و نوجوانان را راهپیمایی،‌پرش،‌ توپ بازی، ‌طناب بازی،‌دو، کشتی، اسب سواری،‌ شمشیربازی و شنا ذکر کرده است.
ورزش از نظر شهید مطهری
مرحوم شهید مطهری بحث جالب و دقیقی دارد، تحت عنوان : پرورش تن و تن پروری،وی در کتاب انسان در قرآن چنین می نویسد:اسلام ، تن پروری به معنای، نفس پروری و شهوت پرستی را شدیداً محکوم کرده است، اما پرورش بدن به معنای مراقبت و حفظ سلامت و بهداشت را از واجبات شمرده است و هر نوع عملی را که برای بدن زیان بخش باشد، حرام شمرده است.
خاطره ای از قرائتی در مورد ورزش
قبل از انقلاب در سفرى که به کرمان داشتم وارد دبیرستانى شدم. بچه‏ ها در حال بازى بودند و رئیس دبیرستان زنگ را به صدا در آورد و ورزش را تعطیل و بچه‏ ها را براى سخنرانى من جمع کرد.من هم گفتم: بسم اللّه الرّحمن الرّحیم. اسلام طرفدار ورزش است والسلام. این بود سخنرانى من، بروید سراغ ورزش.رئیس دبیرستان گفت: آقاى قرائتى شما مرا خراب کردى، گفتم: تو میخواستى مرا خراب کنى و بچه‏ ها را از بازى شیرین جدا کنى و پاى سخن من بیاورى. آنان تا قیامت نگاه شان به هر آخوندى مى‏ افتاد می ‏گفتند : این ها ضد ورزش هستند و با این حرکت از آخوند یک قیافه ضد ورزش درست می ‏کردى.بچه‏ ها دور من جمع شدند و گفتند: عجب آقاى خوبى. پرسیدند شب‏ها کجا سخنرانى دارید. من هم آدرس مسجدى را که در آن برنامه داشتم به بچه‏ ها دادم. شب دیدم مسجد پر از جوان شد.