تکنولوژی تمرین ، انگیزه در ورزش

تلگرام

گام نهم و دهم: انگیزه

گام نهم: انگیزه ورزش را در خودتان بوجود آورید

می دانید که ورزش منظم می تواند باعث عمر طولانی، احساس بهتر و خلاقیت بیشتر در خانه و محل کار گردد. پس چه چیزی مانع از ایجاد انگیزه در شما می شود و شما را از انجام کار صحیح باز می دارد؟

بزرگتریم عاملی که افراد را از ورزش کردن باز می دارد، ترس است. ترس از شکست، ترسی که بر اثر آن دیگر نمی توانید کارهای پیشین خود را انجام دهید و یا ترسی که به علت آن دیگر نمی تواند به میزان توانایی خود در یک کار موفق شوید. شما تنها نیستید. حتی ورزشکاران حرفه ای هم باید بر ترس خود در زمینه های اصلی غلبه کنند.

اکنون بیش از دو سال است که اغلب روزهای هفته را می دوم و آن را دوست دارم. اما هنوز باید در این مورد دائماً با خودم صحبت کنم، معمولا گوشه هایی از حرفهایی که با خودم زمزمه می کنم شامل این است که اگر باید تمام روز را به جای دوندگی، راه بروم هیچ اشکالی ندارد. دیوید-۳۳ ساله

چه چیزی شما را انگیزمند می کند؟

به نظر بسیاری از مردم، سخت ترین قسمت در ورزش، بوجود آوردن انگیزه است. تقریباً تمام افرادی که ورزش می کنند مدت زمانی را درگیر این مسئله بودند، اینکه هر روز بخواهید در خود انگیزه ایجاد کنید، کار بسیار دشواری است! و آنچه انگیزه دویدن را در دوستان تان ایجاد کرده، نمی تواند برای شما این انگیزه را بوجود آورد.

 انگیزه

از چند نفر پرسیدیم که چه چیزی انگیزه ادامه ورزش را در شما ایجاد کرده است. در زیر نمونه هایی از پاسخهای آنها ارائه کرده ایم:

 • از زمانی که ورزش می کنم احساس خیلی بهتری دارم. ورزش تفکر مثبت و خوشحالی را در من القاء کرده است و استرس کمتری دارم.
 • ورزش باعث می شود که بهتر بخوابم و در نتیجه روز بعد، انرژی بیشتری دارم. از اینکه سرکار احساس خستگی کنم بیزارم.
 • از اینکه در آغاز روز زمان خوبی را سپری می کنم ، لذت می برم.
 • بعضی از اعضای خانواده ام از بیماری قلبی رنج می برند و من هم برای اینکه به این بیماری دچار نشوم، ورزش می کنم.
 • دوست دارم با بالا رفتن سن، سالم تر باشم. نمی خواهم که توانایی فعالیت را از دست بدهم.
 • همراه با چند نفر ورزش می کنم و از بودن با آنها لذت می برم. ورزش باعث می شود که همگی ما کارهای منظمی را انجام دهیم.
 • نتایج ورزش را خیلی سریع احساس می کنم،احساس انرژی زیادی می کنم.

از مراحل ورزش آگاه باشید:

ورزش از دیدگاه یک فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما همه ما بطور معمول کمی آن را تجربه کرده ایم. داشتن اطلاعات در مورد شرایط در حین ورزش می تواند انگیزه بیشتری برای انجام آن در شما بوجود آورد:

چند دقیقه اول شروع کاری معمولاً سخت است. اگر بتواند پس از این چند دقیقه به ورزش ادامه بدهید، از اینکه ادامه آن برای شما آسان شده است، مسلماً متعجب خواهید شد.عرق می کنید.در نخستین دقایق پس از انجام ورزش، احساس خستگی می کنید.به سختی نفس خواهید کشید ،اما نباید آنقدر سخت ورزش کنید که دچار تنگی نفس شوید.در ابتدا، خوب پیشرفت می کنید، اما بعد از آن روند پیشرفت متوقف می شود. در این وضعیت اگر به ورزش ادامه دهید، به پیشرفت خود ادامه می دهید، اما نه به سرعت پیشرفت هفته های اول.احتمالاً دردی را در پهلوی خود احساس خواهید کرد، دردی که پس از اتمام ورزش هم ادامه پیدا می کند. این مسئله اغلب هنگامی اتفاق می افتد که بیش از حد به خود فشار می آورید. فعالیت خود را آرام کنید و نفس عمیق بکشید تا آن درد از بین برود. اگر درد پس از توقف ورزش از بین نرفت و یا در زمان استراحت، دوباره پدیدار شد ، با پزشک خود مشورت کنید.

حتی فعالیت فیزیکی متوسط هم می تواند عمر شما را افزایش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. هر چه بیشتر فعالیت کنید، منافع بیشتری عاید شما خواهد شد. بیش از حد به خود فشار نیاورید.

گام دهم: بر موانع موجود غلبه کنید:

ورزش باید در اولویت قرار گیرد. اما چگونه ورزش را در برنامه ثابت و بی تحرک خود می گنجانید؟ با یک برنامه ریزی حساب شده، تقریباً همه فرصت انجام ورزش را به عنوان بخشی از فعالیت های روزانه خواهند داشت.

در طول چند روز معمولی، برنامه زمانی خود را کنترل کنید. در طول هفته و یا در آخر هفته. سپس با هوشیاری کامل در مورد کارهایی که در این زمان ها انجام می دهید، بیاندیشید و و ببینید که چه مدت از این زمان را می توانید به ورزش اختصاص دهید. سعی کنید زودتر از خواب بیدار شوید، بعد از کار بیرون بروید ،وقت کمتری را به تماشای تلویزیون و یا حتی استفاده از اینترنت اختصاص دهید. یا در طول روز حداقل به مدت ۲۰ دقیقه ورزش کنیدبه نظر شما این کار خسته کننده است؟ هنگامی که از تردمیل استفاده می کنید یکی از دوستان خود را دعوت کنید که با شما همراهی کند و یا فیلم تماشا کنید.

انگیزه

در این قسمت تعدادی از بهانه های معمول برای ورزش نکردن و همچنین روش های بهتر در مورد تفکر درباره آن ها ارائه می شود:

وقت ندارم: تقریباً همه مردم وقتی دارند که آن را به ورزش اختصاص دهند حتی کسانی که برنامه بسیار شلوغی دارند. خلاقیت به خرج دهید و روش هایی بیابید که در طول روز بیشتر فعالیت کنید.

خیلی خسته ام : ورزش به شما انرژی بیشتری می دهد. شاید تعجب کنید که چقدر از انجام ورزش انرژی کسب می کنید.

ورزش خسته کننده است: راه های زیادی وجود دارد که ورزش را مفرح کنید.

من خوب ورزش نمی کنم: می توانید ورزشهای زیادی را انجام دهید بدون اینکه با کسی رقابت کند. سعی کنید با یکی از دوستان تان پیاده روی کنید، یا به خرید بروید و یا اسکیت روی یخ انجام دهید. فقط در خود ایجاد انگیزه کنید و از آن لذت ببرید.

هوای بیرون خیلی گرم یا خیلی سرد است: اگر لباس مناسب بپوشید، شرایط آب و هوایی نمی تواند توانایی شما را برای ورزش تحت تاثیر قرار دهد.

ورزش کردن خیلی سخت است: وقتی صحبت از فعالیت فیزیکی باشد، همه توانایی مختلفی برای انجام آن خواهند داشت. کاری را که به نظرتان درست است، انجام دهید و اگر احساس می کنید انجام ورزش برای شما سخت است، آن را به آرامی انجام دهید.

من چاق نیستم: مزایای ورزش چیزی فراتر از کنترل وزن است. همه برای سلامتی نیاز به ورزش دارند.

خلاق باشید:

تصمیم با انجام ورزش، یکی از مهمترین کارهایی است که می تواند برای خود انجام دهید. اما این تصمیم باید محقق گردد و این همان چیزی است که بسیاری از مردم در آن دچار اشتباه می شوند. خوشبختانه اگر کمی خلاق باشید می توانید به سادگی ورزش را در برنامه زندگی خود بگنجانید.

زمان ورزش خود را تقسیم کنید: اگر ورزش را ۵ تا ۶ روز در هفته و هر روز حداقل به مدت ۳۰ دقیقه انجام دهید، از آن منابع زیادی خواهید برد. اما نباید تمام این ۳۰ دقیقه را پیاپی ورزش کنید، مطالعات اخیر نشان داده است که اگر سه بار در روز و هر بار ۱۰ دقیقه ورزش کنید، همان منافع عاید شما خواهد شدهر نوع ورزشی که دوست دارید انجام دهید. هرگونه فعالیتی که میزان ضربان قلب شما را بالا ببرد. اگر از انجام ورزش های سنتی و متداول لذت نمی برید، ماشین خود را بشوئید، برقصید، چمن ها را کوتاه کنید و یا بسیاری از کارهای دیگر را انجام دهید.انجام کمی ورزش بهتر از انجام ندادن آن است، درست است که همه باید حداقل هفته ای سه بار ورزش کنند اما هنوز می توانید با انجام حداقل فعالیت فیزیکی، منافعی را عاید خود کنید.

حرکات ورزشی را با هم ترکیب کنید: نباید هر روز یک نوع ورزش را انجام دهید. در واقع اغلب افراد حرفه ای در تناسب اندام توصیه می کنند که فعالیت های خود را متنوع کنید، بگونه ای که قسمت های مختلف بدن شما در آن فعالیت شرکت کنند. این امر باعث جلوگیری از بروز آسیب می شود و برنامه تمرینی شما را خسته کننده نمی کند.

آزادانه ورزش کنید: با وجود اینکه باشگاه های ورزشی انواع مختلفی از تجهیزات ورزشی، وزنه و کلاس آموزشی را توصیه می کنند اما در واقع هیچ کدام از این تجهیزات ضروری نمی باشند. هزاران نفر، هر روز فقط با یک کفش ورزشی، ورزش می کنند! بعضی ها هم ترجیح می دهند که به مراکز تناسب اندام بروند اما برای سلامتی نیاز به باشگاه ندارید.

انجام فعالیت فیزیکی را بخشی از برنامه روزمره زندگی تان در آورید. کارهایی انجام دهید که از آنها لذت می برید. پیاده روی سریع انجام دهید، دوچرخه سواری کنید، برقصید. در اطراف خانه و حیاط کار کنید. بدون استفاده از ابزار، حصارهای اطراف خانه را مرتب کنید. برگها را جمع کنید. از پله ها بالا بروید!

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲ نظر

 1. امین رزمخواهی گفت:

  با سلام از یکی از استادان تربیت بدنی شنیدم که تمرینات پلیومتریک برای نونهالان و خردسالان مضر هست و به صفحه رشد آنها آسیب میرساند می خواستم بدونم که این حرف واقعیت دارد یا نه ؟ با تشکر از مطالب مفیدی که ارائه می دهید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله گفته ایشان درست است، منتها به معنی منع این حرکات نیست، جدیدا” انجام حرکات پلایومتریک در آب باب شده و برای کودکان نیز می توان حرکاتی را انتخاب کرد که بر صفحات رشد فشار وارد نکند

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *