کم کاری و پر کاری تیروئید

تلگرام

تا به حال برای تان پیش آمده که ناگهان احساس گرمای غیرطبیعی کنید یا تپش قلب تان شدید شود؟ اگر به تازگی با علائمی مثل کاهش یا افزایش ناگهانی وزن، تعریق بیش از حد، اضطراب و بی قراری قابل توجه یا خشکی پوست مواجه شده اید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. زیرا این نشانه ها شما را از نامنظم بودن عملکرد غده تیروئیدتان باخبر می کند. هر چند غده تیروئید عضو کوچکی است اما یکی از مهم ترین غدد درون ریز بدن انسان به شمار می آید که به سیستم های اصلی بدن مرتبط است.

 غده همه کاره!

غده تیروئید در ناحیه قدامی گردن و بالای جناق قرار دارد. کار غده تیروئید تنظیم سوخت و ساز بدن و رشد انسان است به علاوه، در تنظیم آب و الکترولیدها تاثیر می گذارد و به طور کلی با عملکرد تمامی سیستم ها به خصوص مغز، اعصاب و قلب رابطه مستقیم دارد و مهم ترین وظیفه آن تاثیر روی سیستم سوخت و ساز بدن است.

thyroid

 این نشانه ها را بشناسید

پر کاری تیروئید ۲ نوع است: دائمی و موقت. پرکاری موقت معمولا با مصرف دارو بعد از مدتی درمان می شود. در مورد پرکاری تیروئید دائم معمولا بیمار با بعضی علائم واضح به پزشک مراجعه می کند، مثلا بیمار در ناحیه قلب از تپش قلب زیاد و غیرعادی شکایت می کند و در موارد شدید دچار نارسایی قلبی می شود. گاهی اوقات بیمار در ناحیه ریه با تنگی نفس به خصوص تنگی نفس فعالیتی به پزشک مراجعه می کند. علائم این بیماری در دستگاه گوارش به صورت کاهش وزن و افزایش اشتها ظاهر می شود مگر در سنین بالا که میزان اشتهای افراد کاهش پیدا می کند.

علاوه بر این، مهم ترین ارگانی که درگیر می شود سیستم مغز و اعصاب است که بیمار با نشانه هایی مانند اضطراب و عصبانیت غیرعادی روبه رو می شود. تحمل گرما نداشتن یا تعریق بیش از حد نیز از موارد دیگری هستند که در سیستم سوخت و ساز بیمار رخ می دهند. بعضی از بیماران دچار علائم چشمی می شوند. در این شرایط بیمار از بیرون زدگی چشم شکایت می کند که گاهی میزان آن بسیار شدید می شود. پرکاری تیروئید اگر بیش از حد معمول طول بکشد یا توسط پزشک تشخیص داده نشود روی استخوان تاثیر منفی می گذارد و تراکم آن را کم می کند.

 نخستین راه حل

روش های درمانی برای بیماری پرکاری تیروئید معمولا به ۳ دسته تقسیم می شوند. با تجویز داروهای مخصوص این بیماری را می توان به راحتی کنترل کرد، این داروها تولید هورمون از غده تیروئد را کاهش می دهند چون در پرکاری تیروئید تولید هورمون ها در این غده بیش از حد معمول می شود. بنابراین مصرف دارو باعث می شود تا تولید چنین هورمون هایی به میزان کنترل شده ای برسند.

health-fitnessید رادیواکتیو روش دیگری برای درمان پرکاری تیروئید است و بعد از دارو شایع ترین روش درمانی برای این بیماری محسوب می شود. ید رادیواکتیو می تواند غده تیروئید را از کنار بیندازد و در ۵۰ در صد موارد تحت تاثیر این ید غده تیروئید کم کار می شود. روش سوم که معمولا" کمتر بکار گرفته می شود جراحی غده تیروئید است که به ندرت اتفاق می افتد.

 اگر عادت ماهانه نامنظم دارید

یکی از علائم شایع بیماری کم کاری تیروئید در زنان اختلال در عادت ماهانه مانند افزایش یا نامرتب بودن خونریزی است و تا زمانی که خونریزی قطع شود این روند ادامه پیدا می کند البته این موارد می توانند در کنار نشانه های دیگر کم کاری تیروئید ایجاد شوند.افزایش خونریزی زنان در این حالات آن ها را مستعد برای کم خونی می کند. به طور کلی بیماری که به کم کاری تیروئید دچار می شود با علائم کلی مثل درد عضلات، خستگی، ضعف، بی حالی، افزایش وزن، کاهش اشتها که جزو شایع ترین نشانه های این بیماری هستند به پزشک مراجعه می کند.

 چطور گواتر نگیریم؟

یکی از فواید نمک یددار این است که مقدار ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکروگرم در روز ید به بدن می رساند که این مقدار هم برای ساختن هورمون کافی است، هم عموما برای جلوگیری از بزرگ شدن غده تیروئید که آن را گواتر می نامیم مفید و موثر است. اگر از نمک یددار استفاده می کنید و خیلی غذاهای دریایی مصرف نمی کنید، این موضوع خیلی برای تان مشکل ساز نمی شود.

Goiter ید بخورید

وقتی هورمون های تیروئید ساخته می شوند، داخل آن ها مقدار زیادی ید وجود دارد و اگر ما میزان مناسبی ید مصرف نکنیم، این غده نمی تواند هورمون بسازد یعنی ید یکی از مواد اولیه سازنده هورمون تیروئید است. هنگامی که شما ید مصرف می کنید غده تیروئید آن را جذب کرده و در مرحله بعد آن را با یک یا ۲ نوع پروتئین ترکیب می کند و زمانی که این ترکیب اتفاق می افتد، غده تیروئید از آن هورمون می سازد. در نهایت این هورمون تیروئید است که سوخت وساز بدن را تنظیم می کند و تقریبا روی بیشتر اعضای بدن به طور جداگانه تاثیر می گذارد. بنابراین وقتی شما مقدار کمی ید مصرف کنید، غده تیروئید مواداولیه برای ساختن هورمون را ندارد به همین دلیل این غده ابتدا شروع به بزرگ شدن می کند که در نهایت به گواتر تبدیل می شود .

 پف دور چشم، هشداری جدی

در مورد کم کاری تیروئید می توان گفت؛ علائم آن تا حدی برعکس پرکاری تیروئید است. اگر بخواهیم از علائم این بیماری در ارگان های مختلف بدن شروع کنیم خشکی پوست یکی از نشانه های آن است. بیمار معمولا از خشکی بیش از حد پوست و احساس سرما شکایت می کند. پف غیرعادی دور چشم به خصوص وقتی بیمار صبح از خواب بیدار می شود می تواند یکی دیگر از علامت های کم کاری تیروئید باشد. کم خونی یکی دیگر از علائم کم کاری تیروئید است که در نتایج آزمایشات خون بیمار مشخص می شود.تنگی نفس فعالیتی در دستگاه تنفسی، یبوست و کاهش اشتها در دستگاه گوارش از دیگر نشانه های بیماری کم کاری تیروئید است که می تواند بیمار را از بروز این ناراحتی آگاه کند.

 رژیم غذایی تان را محدود نکنید

یکی از اشتباهاتی که در این زمینه رخ می دهد این است که به بیمارانی که مشکل تیروئید دارند توصیه می شود، ماهی صرف نکنند یا برای مثال کلم و کاهو نخورند چون این مواد ید دارند، خب باید به این نکته اشاره کنم که اصولا در بیماری کم کاری و پرکاری تیروئید رژیم غذایی خاصی وجود ندارد. مطالعات علمی و پزشکی نشان می دهد، مصرف خوراکی هایی مانند کلم و مانند آن در صورتی می تواند برای تیروئید مشکل ساز شود که به میزان چند کیلوگرم در روز استفاده شود و از آنجایی که هیچ انسان عاقلی این مقدار کلم را در روز نمی خورد بنابراین عموما مصرف مواد خوراکی مانند کلم، انواع سبزی ها و ماهی نه باعث کم کاری تیروئید می شوند و نه در پرکاری این غده ممنوعیتی دارند. بنابراین هیچ اثبات علمی در مورد بعضی از رژیم های شایعی در میان مردم درباره غده تیروئید وجود ندارد، همانطور که گفتیم هیچ رژیم غذایی برای بیماری های تیروئید وجود ندارد مگر این که فرد به سرطان تیروئید دچار شود که بحث آن کاملا متفاوت است.

 در سرما بیشتر مواظب باشید!

تیروئید روی تمام ارگان های بدن انسان تاثیر می گذارد و درصورتی که فرد هنگام بروز علائم به موقع به پزشک مراجعه نکند تمام عوارضی که به آن اشاره کردیم تشدید می شود. پوست، چشم، سیستم خونی و قلب و عروق، گوارش، دستگاه ریوی، باروری، مغز و اعصاب و عضلات ارگان هایی هستند که تحت تاثیر عملکرد غده تیروئید قرار دارند. شدیدترین حالت کم کاری تیروئید که گاهی هم در فصل سرما دیده می شود کمای ناشی از کم کاری تیروئید درمان نشده است.

زمانی که بیمار کم کاری تیروئید داشته باشد و برای درمان اقدام نکند ممکن است بعد از مدتی دچار کما شود و سطح هوشیاری اش کاهش یابد، در این حالت فرد دیگر ارتباط برقرار نمی کند، عملکرد مغزش کم شده یا بیمار دچار افت درجه حرارت می شود، نبض اش کند شده و تپش قلب هم کاهش پیدا می کند و تنفس فرد دچار مشکل می شود. این ناراحتی به طور مستقیم در ۴ سیستم اصلی بدن یعنی قلب و عروق، سیستم مغز و اعصاب تاثیر گذاشته و علائم ناشی از آن در این سیستم شدید می شود. برای تشخیص قطعی کم کاری یا پرکاری تیروئید آزمایش خون ساده انجام می شود.

 از مادرتان تیروئید نمی گیرید

بیماری های غده تیروئید به ندرت پیش می آید که به صورت ارثی منتقل شوند، در این شرایط اختلالاتی به صورت ژنتیک در ساختن و تاثیر هورمون ها به وجود می آید ولی این انتقال ارثی بسیار نادر اتفاق می افتد. بیشترین علت کم کاری تیروئید، سیستم ایمنی بدن است یعنی سیستم ایمنی باعث می شود تا غده تیروئید کم کار شود و در نهایت از کار بیفتد. از علل دیگر کم کاری تیروئید مصرف ید رادیواکتیو هنگام پرکاری تیروئید است که گفتیم آن را کم کار می کند و البته عمل جراحی که باعث کم کاری دائم غده تیروئید می شود.

 زنان مستعد تر از مردان

اگر یکی از اعضای خانواده فرد به تیروئید مبتلا باشد چنانچه خود فرد علائم کم کاری تیروئید مانند خشکی پوست، پف صورت به خصوص صبح ها، تنگی نفس، یبوست، اختلال سیکل قاعدگی، گرفتگی و ضعف عضلانی داشته باشد، لازم است تا برای تشخیص عملکرد تیروئید خود حتما آزمایش تیروئید انجام دهد و کم کاری تیروئید بررسی شود. پرکاری و کم کاری تیروئید معمولا در زنان ۲۰ تا ۴۰ سال شایع تر و همچنین آمار این بیماری ها در زنان نسبت به مردان بیشتر است.

 پوکی استخوان نمی گیرید اگر…

قرص لووتیروکسین برای درمان کم کاری تیروئید تجویز می شود؛ شواهد علمی نشان می دهد اگر دوز مصرفی این قرص مناسب نباشد، می تواند مقداری از تراکم استخوان در زنان بعد از دوران یائسگی را کاهش دهد بنابراین مصرف لووتیروکسین به جز در دوران یائسگی تاثیری روی بدن نمی گذارد. زنانی که در دوران یائسگی بیش از حد مجاز داروی لووتیروکسین مصرف کنند و دوز آن بیشتر مقدار مورد نیاز باشد، احتمال دارد به میزان بسیار کمی؛ سالی یک درصد، تراکم استخوان شان کاهش پیدا کند. اگر خانم ها تحت نظر پزشک باشند و به طور مرتب آزمایشات دوره ای دهند تا دوز داروهای شان تنظیم شود دیگر با این مشکل مواجه نمی شوند.

osteoporosis

پس توجه داشته باشید که مصرف لووتیروکسین در دوز مناسب باعث پوکی استخوان نمی شود به علاوه پزشک متخصص از آنجایی که هر۶ ماه یک بار آزمایشات لازم را روی بیمار انجام می دهد باید مراقب باشد تا دوز دارو بیش از حد مجاز نشود. این دارو هم مانند داروهای دیگر اگر بیش از حد مجاز مصرف شود قطعا عوارض جانبی مخصوص به خود را خواهد داشت. قرص لووتیروکسین را می توان ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه یا ۲تا ۳ ساعت بعد از شام هنگام خواب مصرف کرد. در مورد کسانی که گاهی قرص را به جای این که به صورت ناشتا مصرف کنند با غذا می خورند باید بگوییم که حدود ۱۰ تا ۱۵ در صد از جذب این قرص به بدن کاسته می شود و عوارض چندانی ندارد.

 تیروئید گره ای

از علت های پرکاری غده تیروئید می توان به ناراحتی در سیستم ایمنی بدن( به نام گریوز) اشاره کنیم یا ابتلا به گواترهای که برای مدت طولانی زمان آن ها طول کشیده و به صورت گره ای در می آیند و این گره ها باعث تیروئید پرکار می شوند و سومین علت آن که نسبت به موارد دیگر کمیاب تر است و تا ۵ درصد بیشتر رخ نمی دهد یک گره تک تیروئید است که باعث تولید بیش از حد هورمون می شود.

 خانم ها بعد از زایمان مراقب باشند

گاهی ممکن است خانم ها بعد از زایمان با کم کاری یا پرکاری تیروئید موقت مواجه شوند؛ این ناراحتی معمولا در ۳ تا ۶ ماه اول زایمان رخ می دهد و بین ۳ تا ۶ ماه هم طول می کشد، در این صورت پزشک می تواند با انجام آزمایش این بیماری را متوجه شود ولی درمان این بیماری هم به صورت موقتی است و بعد از مدتی که فرد داروهایش را مصرف می کند دوباره پزشک وضعیت بیمار را بررسی می کند تا متوجه شود که عملکرد تیروئید به حالت اولیه خود بازگشته یا نه و اگر فرد کم کاری یا پرکاری تیروئید فرد رفع شود دیگر نیازی به ادامه دادن داروها نیست ولی گاهی اوقات حدود ۳۰ درصد ممکن است کم کاری موقتی تیروئید ادامه پیدا کند که در اینجا عملکرد تیروئید از دائم تبدیل به موقت می شود و بیمار باید همیشه تحت مراقبت و درمان قرار گیرد.

 موقتی و زودگذر

معمولا" کم کاری و پرکاری تیروئید به طور متوسط بین ۳ تا حداکثر ۴ماه طول می کشد و خیلی زود درمان می شوند و خیلی وقت ها هم قابل تشخیص نیستند چون علائم آن آنقدر ناگهانی و آزاردهنده نیست که بیمار متوجه شود و به پزشک مراجعه کند. بنابراین در اکثر اوقات خودبه خود خوب می شوند اما اگر بیماری فرد تشخیص داده شود معمولا" بین ۳ تا ۴ ماه زمان می برد تا بیماری با درمان دارو رفع شود.

مهم ترین نوع کم کاری یا پرکاری تیروئید موقت همانطور که گفتیم مربوط به دوران بعد از زایمان می شود که حتما باید فرد تحت نظر پزشک درمان شوند و بعد از ۶ ماه تا یک سال وضعیت بیمار مجدد بررسی شود و اگر مشکل تیروئید رفع شده باشد مصرف دارو را باید قطع کند. بیمارانی که به تیروئید کم کار یا پرکار مبتلا هستند باید هر ۶ ماه یک بار به پزشک متخصص خود مراجعه کنند و حداقل سالی یک بار آزمایش های لازم را انجام دهند تا دوز داروهای شان هم تنظیم شود.

 برای آنان که لب مرز هستند

به وضعیت کسانی که نتیجه آزمایش های شان به گونه ای است که لب مرز هستند و با توجه به توصیه پزشک نیازی نیست که دارو مصرف کنند، پرکاری خفیف تیروئید می گویند. باید پرکاری خفیف را هر ۳ تا ۶ ماه بررسی کنیم البته این بیماری بعد از مدتی به طور خودبه خود از بین می رود. در مواردی که سن بیمار بالا ست و بیماری زمینه ای یا گواتر واضح داشته باشد، باید حتما تحت درمان قرار گیرند اما معمولا افراد جوانی که بیماری زمینه ای ندارند برای پرکاری خفیف تیروئید نیازی به درمان نیست چون با پیگیری پزشک مشخص می شود که تا حدود۵۰ درصد این بیماری به طور خودبه خودی درمان رفع می شود.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۷۵ نظر

 1. سحر٧١ گفت:

  سلام خسته نباشید خانمى ٢۴ساله
  ازمایشات تیروئیدم کاملا نرماله ولى همش خسته ام تعریقم زیاد شده ریزش مو پیدا کردم و از همه مهم تر چشم راستم بزرگتر از چشم چپم شده ….با تشخیص گریوز و مصرف دارو علائم چشمى برطرف میشه یا نه با وجود کنترل میمونه؟نگرتنم خیلى جواب بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی سلامتی توصیه میکنم حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. مورد شما کاملاً پزشکی است و نیاز به معاینه بالینی و شاید دارو درمانی دارد.

 2. علی گفت:

  سلام من تغریبا ۲۰ روزی است که علامت های پر کاری ترویید رو دارم از جمله تپش قلب و بالا رفتن ناگهانی فشار خون و ۵ سال پیش هم کم کاری ترویید داشتم و بعد از سه ماه برطرف شد میخواستم بدونم یکی از دلایل اون اضطراب و استرس میتونه باشه ?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. قطعا استرس و اضطراب بر روند عادی و سالم بدن مخصوصا ترشح و عملکرد هورمون ها تاثیر منفی داره اما برای اثبات این موضوع به تایید پزشک و آزمایش نیاز هست.

 3. المیرا گفت:

  سلام دکتر به پسر من ک ۳ سالشه گفته تیروییدش کم کار لب مرزه .ایا خوب میشه یا اگه خوب شد ممکنه بعد از چن سال تیرویید کم کار یا پر کار بگیره

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی سلامتی برای فرزند شما باید عرض کنم ما دکتر یا پزشک نیستیم. با دارو درمانی و رعایت تغذیه ویژه و سالم  قطعاً فرزند شما سلامتی شان رو دوباره کسب خواهند کرد. جای نگرانی نیست.  فقط باید جز دستورات پزشک هیچ اعمال نظری از دیگران قبول نکنید.

 4. مریم گفت:

  سلام
  ۲۴ ساله ام
  خیلی از علائم پرکاری رو دارم
  یک ماهی میشه تنگی نفس تقریبا شدید دارم. تعریق زیاد. احساس گرمای شدید (قبلا اینطور نبودم)
  قبلا هم هر از گاهی تنگی نفس داشتم. و همیشه زیر پتو به سختی نفس میکشم
  آدم خیلی ریلکسی ام اما گاهی خیلی اضطراب میگیرم
  همیشه خییلی لاغرم ولی اشتهام خیلی خوبه
  زیر گلوم بزرگه
  اما از بچگی هر چی ازمایش تیروئید میدم نرماله
  چطور باید مشخص بشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، با این علائم بهتره با پزشک مشورت کنید، علائم مشابه پر کاری تیروئید هست ولی شاید مشکل از چیز دیگه ای باشه

 5. هدی گفت:

  سلام میشه بگین متی مازول رو چه زمانی باید نصرف کرد و بهتر جواب میده

 6. مریم گفت:

  سلام من ۳۲ سالمه سابقه تیروئید نداشتم در بارداری دومم هفته ۸ متوجه شدم کم کاری تیروئید دارم . T.S.H= 5.21 بوده الان که تو هفته یازده هستم مرتب قرص لیوتیکس ناشتا نصفی مصرف کرم حالا نگرانم با توجه به اینکه سه ماهه اول بارداری مهم می باشد آیا تاثیری روی هوش جنین گذاشته یا نه ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. سوال شما کاملاً تخصصی پزشکی است اما کم کاری تیروئید در دوران بارداری خطرناکه و بر سلامت جنین تأثیر منفی میزاره. تشخیص این مورد اصلاً ساده نیست و نیاز به تخصص پزشکی داره. پیشنهاد میکنم با دکتر متخصص مشورت کنید.

 7. حمید گفت:

  سلام من ۴۰ سالمه و تقریبا ۱ ماه دچار التهاب تیروئیدیت شدم ( با انجام آزمایش و سونوگرافی و اسکن مشخص شد) و دکتر بهم قرص پردنیزولون ۵ همراه با قرص پرانول داد و الان ۳ هفته است که مصرف میکنم و تقریبا علائم پرکاری تیروئیدم مثل تعریق بدن و کاهش وزن و درد ناحیه گلو برطرف شده ولی چند روزی هست دچار نفس تنگه شدم آیا باید به درمان ادامه بدم و این تنگی نفس به تیروئیدم ارتباطی داره ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام دوست عزیز. ضمن آرزوی سلامتی باید عرض کنم مورد شما کاملاً پزشکیه. بهتره یک فرد متخصص در این موارد مظر بده. 

 8. م.و گفت:

  سلام و خسته نباشید. من قصد باردار شدن داشتم. رفتم پیش پزشک. آزمایش قل از بارداری برام نوشت. توی آزمایش پرکاری تیرویید و چربی و کمبود ویتامین دی نشون داد. البته شب قبل از آزمایشفست فود استفاده کرده بودم. آیا امکانش هست مصرف فست فود درست شب قبل از آزمایش‘, باعث بشه آزمایشم پرکاری تیرویید نشون بده. آخه هیچ مشکلی نداشتم و هیچ نشانه ای هم نبود.دکتر زنان هم فقط از روی آزمایشم قرص لیتروکسین تجویز کرد بدون هیچ معاینه ای.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. مصرف مواد غذایی تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش تاثیری بر نتیجه آزمایش نداره حتی اگر هم تاثیر داشته باشه مطمئناً تأثیرش زیاد نیست. بهتره آزمایشات تخصصی تیروئید رو کامل انجام بدید.

 9. ناشناس گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من ۲-۳ سالیه که موقع ورزش شدیداااااا عرق میکنم
  شاید ۲ برابر بقیه
  مثل دوش ازم عرق میریزه
  آمادگی بدنیمم خوبه.خیلی اذیتم میکنه
  تا حدی که یه وقفه بعد مثلا ۲۵ دقیقه ورزش برا آب خوردن میذارم
  نصف قمقمه رو خالی میکنم و مجبورم
  در حالی که بقیه شاید در حد ۳ قلپ اب میخورن
  مشکل از چی میتونه باشه؟
  تو این ۲-۳ سال اینجوری شدم وگرنه تا قبلش این شکلی نبودم ولی کلا آدمی ام که خیلی عرق میکنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام.اگر در کل روز و غیر از زمان ورزش در نقاطی از بدن مثل دست، پا، زیر بغل، صورت و غیره دچار عرق ریزی میشید و احساس می کنید نسبت به بقیه زیاد عرق می کنید پیشنهاد میکنم به دکتر مراجعه کنید. این عارضه اصطلاحاً (hyperhidrosis) یا تعریق زیاد نامیده میشه و دلایلی از جمله آسیب های نخاعی، مصرف مایعات الکلی، دیابت، استرس و عصبی بودن، نقرس، بیماری های قلبی، پر کاری تیروئید، چاقی، بیماری پارکینسون، بارداری، اختلال در سیستم تنفسی، برخی از سرطان ها، برخی از عفونت ها، مصرف غیر مجاز برخی مواد و برخی از بیماریها داره که امیدوارم بنده اشتباه کرده باشم و شما هیچ کدوم از این مشکلات رو نداشته باشید. اما اگر فقط حین ورزش تعریق شما بالا میره احتمالاً طبیعی باشه هر چند باز هم مشورت با یک پزشک خالی از لطف نیست.

 10. مریم ترابی گفت:

  سلام ممنون میشم که به من بگید ایا قرص متی مازول چاق میکنه یانه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به طور مستقیم خیر اما با تاثیری که بر عملکرد غده تیروئید داره ممکنه بر وزن بدن اثرات منفی بزاره

 11. مهدی گفت:

  سلام من کم خونی دارم سرم گیج میره دارم قرص مصرف میکنم مرتب خواستم بدونم بدنسازی خوبهه برم

 12. ساسان گفت:

  سلام،بدن سازی برای تیروئید بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر مشکلی نداره، مگر اینکه فرد پر کاری تیروئید داشته باشه که لازم هست توجه بیشتری به تغذیه اش داشته باشه

 13. مریم گفت:

  یا سلام.بنده یه مدتی که احساس خستگی زیادی میکنم با اینکه خوابم منظم ولی همش خمیاز میکشم و کسلم .اشتهام خوبه ولی لاغرم اینمیتونه علایم تیروتید باشه

 14. سارام گفت:

  سلام من ۲۴ سالمه دچار کم کاری تیروییدم روزی نصف قرص میخورم از مهر ۹۵.الان خیلی استرس شدید دارم وتپش قلب میگیرم.چکارکنم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، لطفاً برای این موارد با پزشک مشورت کنید، چون ما تخصص پزشک رو نداریم

 15. علیرضا گفت:

  با سلام.بنده ۲۶سالمه و طی آزمایشی که حدودیک ما پیش دادم کم کاری تیروعید به میزان ۷.۳۴داشتم و دکتر قرص لووتروکسین را یک عدد ناشتا تجویز کرده تا دوز مناسب رو بدست بیاره.از اونجا که بسیار و تاکیید میکنم بسیار ورزش کردن برام مهمه و قبل از این مشکل معمولا روزانه یه ساعت با وزنه و ۲۰ دیقه تمرین هوازی در روز داشتم، میخواستم بدونم مینونم کماکان به ورزشم ادامه بدم؟؟؟؟؟؟؟؟ با این توضیحی که بعد از آزمایشم احساس ضعف و بی حالی دارم و احساس میکنم انرژی لازم برای ساده ترین تمرینات که قبلا به راحتی انجام می دادمو ندارم که این موضوع منو خیلی افسرده کرده و اعتماد بنفسمو تو ورزش کردن از دست دادم.و اینکه تا آخر عمر باید قرص مصرف کنم؟ترو خدا یکی کمکم کنه.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، از نظر من مشکلی برای ورزش کردن ندارید، ولی در خصوص ضعف و مشکلاتی که دارید طبیعتاً باید با پزشک مشورت کنید

 16. علیرضا گفت:

  آقای کیوان دوست عزیزم بابته پاسخگوییتون بسیار بسیار ممنونم و امیدوارم که همیشه موفق باشید.قبل از این با پزشک مورد نظر هم مشورت کردم و میگفت مشکلی نداره و دلیل بی حالی و ضعف عضلانی هم تا زمان تنظیم شدن سطح هورمون تیرئیده اما دلیل پرسیدنه سوالم این بود که کسی که تخصص ورزشی داشته باشه بتونه کمکم کنه.چون بعد از این قضیه به کل حدود ۱ ماهه ورزشمو کنار گذاشتم و نه تنها ار لحظ جسمی بلکه ار لحاظ روحی هم بشدت بهم ریختم. حالا می خواستم جسارتا بدونم تخصص شما چیه؟ و اینکه اطلاع دارید که بودن کسایی که مشکل منو داشته باشن و بتونن بعد تنظیم شدن تیروئید خیلی راحت سبک ورزش کردنه سابقشون را دوباره از سر بگیرن؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   خواهش می کنم، ببینید بنده به این خاطر به شما گفتم که با پزشک مشورت کنید چون مشکل اصلی مربوط به تخصص پزشک هست نه متخصص ورزش، تا کنون کسی رو ندیدم که به خاطر مشکل تیروئید مانعی برای ورزش کردن داشته باشه، اما چون ریشه مشکلات از تیروئید هست و همین که پزشک گفته به مرور رفع میشه جای نگرانی نیست، یک ماه دور شدن از ورزش هر چند باعث افت بدن بشه اما جای نگرانی نداره، پس سعی کنید روی درمان مشکل تیروئید تمرکز کنید، چون هر چقدر بیشتر برای این مشکل استرس داشته باشید درمان سخت تر خواهد بود

 17. اركان گفت:

  سلام من ورزش بدنسازی میرم و تمریناتم سنگینه چند وقتی هست به پرکاری تیرویید مبتلا شدم ،متی مازول وپروپرانول مصرف میکنم ایا ورزش سنگین برام مضره یا مشکلی نداره

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ارکان عزیز بهتره این مورد رو با پزشک مطرح کنید، به نظرم به دلیل پر کاری تیروئید ضربان قلب شما بالا میره و اگر تمرینات پر فشاری هم داشته باشید ممکنه آسیب زا باشه، این فقط نظر من هست و هیچ وقت جایگزین توصیه پزشک نخواهد بود

 18. افسانه گفت:

  سلام.من اسفند ماه ۹۵ازمایش دادم هیچ مشکلی نداشتم .تا به حال من مشکل تیروئیدی‌ نداشتم.امسال برای چکاب‌ کلی باز آزمایش دادم.tsh:0.16وT4:2.07وT3:4.76و rangeازمایشگاهtsh:0.27-4.2وT4:0.8-1.7وT3:2.02-4.43.پرکاری تیروئیدم در چه حد؟؟یک ماه فقط قرص‌ جلبک خوردم واسه تقویت مو وناخن و دو ماه هم زیاد ویتامین سی و سلنیوم و ب خوردم‌ از وقتی که جواب آزمایش گرفتم هیچ ویتامینی‌ نخوردم و دکتر خوب در شهرمان شهریور ماه نوبت داده.ایا مثلا میشه دو ماه دیگه خود به خود خوب بشه؟؟یا حتما باید دارو خورد.ممنون‌ میشم جواب بدین خواهشا

  • علم ورزش گفت:

   سلام، بعید به نظر میرسه مشکلات تیروئید خود به خود درمان شوند، هر چند در تخصص ما نیست، اما بر اساس شواهد و تجربیات، بهتر است مصرف داروها را ادامه دهید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *