آسیب های ورزش در شنا

مکمل

آیا می دانید شایع ترین آسیب های ورزش در شنا چیست ؟

آسیب های شنا اغلب از نوع آسیب های مزمن می باشند و مکانیسم ایجاد آن ها به علت استفاده بیش از حد عضو و حرکات تکرار می باشد . شایع ترین نوع آسیب در شناگران حرفه ای ، درد شانه به علت حرکات چرخشی مکرر است که در سه شنای کرال سینه کرال پشت و پروانه وجود داشته و در هنگام شروع و مرحله کشش دست نمود بیشتری دارد . استفاده از کفی های دست و تخته کمکی شنا در تمرینات باعث افزایش این درد می شود.

Sports-injuries-in-swimming

علت درد شانه در شناگران چیست ؟

این آسیب در اثر استفاده بیش از حد و برخورد های مکرر تاندون های عضلات چرخاننده شانه ( روتاتورکاف) و سر دراز عضله دو سربازویی با زایده آکرومیون و رباط کور اکوآکرومیال می باشد. شانه یک شناگر به طور متوسط هر روزه هزاران بار در یک حرکت دورانی به انجام حرکات رو به جلو و چرخش داخلی می پردازد ( فرود دست در آب و شروع عمل کشش) . با انجام عمل فوق سر استخوان بازو و در مقابل رباط کوراکوآکرومیال و زایده آکرومیون قرار می گیرد و موجب تحت فشار قرار گرفتن تاندون های عضلات فوق خاری (Supraspinatus) و سر دراز عضله دو سر بازویی می شود که این فرآیند منجر به التهاب ، تورم و درد در ناحیه می گردد.

جهت پیشگیری از درد شانه در شناگران چه اقداماتی انجام می شود؟

گرم کردن و حرکات کششی قبل از تمرین تمرینات قدرتی در جهت متعادل کردن قدرت عضلانی ، عضلات جلویی سینه و پشتی ، اجتناب از تمرین بیش از حد و تصحیح تکنیک شناگر از جمله اقدامات لازم جهت پیشگیری از درد شانه می باشد.

برای درمان درد شانه شناگرچه اقداماتی لازم است ؟

درمان بستگی به شدت آسیب دیدگی دارد و بسته به آن باید از عوامل ذیل بهره جست : استفاده از یخ بعد از تمرین برای کاهش التهاب و تجویز داروهای ضد درد و ضد التهاب و در موارد تشدیدتر معرفی فیزیوتراپیست . همچنین باید به شناگر توصیه کرد که در هنگام شنا کرال سینه و پشت ، بدن خود را بیشتر بچرخاند تا آرنج ها کمتر از آب بیرون بیایند و در نتیجه فشار کمتری بر روی تاندون های درگیر وارد شود.

مکانیسم درد زانو در شناگران رشته قورباغه چه می باشد؟

درشنای قورباغه زمانی که مفصل ران در وضعیت چسبیده به هم (adduction) و چرخیده به داخل internal rotation ) می باشد. حرکت زانو در یک حالت چرخش به خارج ، ناگهان از حالت بسته به حالت باز تغییر وضعیت می دهد و این حرکت زمانی که با چرخش به خارج و باز شدن کامل هر دو پا توام می گردد . کشش قابل توجهی بر سطوح داخلی زانو و کشکک وارد می کند.

این مشکل نه تنها در شناگران مبتدی به علت تکنیک ضعیفشان ، بلکه در شناگران حرفه ای نیز به خاطر شدت ضربه شلاقی و تعداد ضربات زیاد در طی تمرینات دیده می شد.

جهت پیشگیری از درد زانو در شناگر چه اقداماتی لازم است؟

اصول پیشگیری شامل بهبود و اصلاح تکنیک پای قورباغه ، اصلاح هر گونه ضعف و عدم تعادل عضلانی در نواحی زانو و ران و اجرای برنامه های کششی ثابت و نرم برای عضلات اندام های تحتانی ، به نحوی که رباط های داخلی زانو تحت کشش قرار گیرند، می باشد.

جهت درمان درد زانو باید چه اقداماتی انجام گیرد ؟

برای درمان از اصل PRICES‌کمک می گیریم ( برای توضیح بیشتر به مبحث روش درمانی آسیب حاد  مراجعه شود) پس از آسیب باید زانوی دردناک را تحت مداوای با یخ قرار دهیم ، همچنین استفاده از داروهای ضد التهاب و  فیزیوتراپی نیز باید مد نظر قرار گیرند . در بعضی مواقع جلوگیری از زدن پای قورباغه از دیگر اصول درمان می باشد.

علت کمر درد در برخی شناگران چیست ؟

متأسفانه کمر درد به طور فزاینده ای در شناگران شیوع پیدا کرده است . این شیوع، بیشتر در افرادی که شنا قورباغه انجام می دهند و به علت لوردوز ( افزایش قوس کمر ) ناشی از حرکت کششی با آرنج بسته و افزایش ابدوکسیون بازو می باشد که در طی این حرکت به علت بالا بودن آرنج ها و همچنین قسمت سر وسینه نسبت به ناحیه کمری ، فشاری در نواحی انتهایی مهره های کمری ایجاد می شود که درصورت تکرار و عدم پیشگیری منجربه شگستگی های تنشی (Stress fracture) می شود .

این هیپراکستانسیون مکرر در شنای پروانه نیز رخ می دهد که در صورت عدم پیشگیری منجر به اسپوند لولیستزیس ( جابجایی مهر ه های کمری) می شود . برای پیشگیری باید اجرای صیحح تکنیک ، کشش عضلات پشتی و شکمی و تمرینات قدرتی عضلات اطراف لگن و اندام تحتانی به شناگر آموزش داده شود.

آیا اسکمولیوز(خیمدگی جانبی ستون مهرها) در شناگران بیشترازافراد عادی دیده می شود؟

بله، این مشکل حدودا در ۷% شناگران گزارش شده است . این امر ناشی از عدم تعادل عضلانی بین عضلات قدامی و خلفی شناگر، چرخش های مکرر بدن درطی شنا و غالب بودن یک دست و در شناگر می باشد که ممکن است به مرور زمان باعث انحراف ستون مهره ها از حالت طبیعی گردد.

منظور از گوش شناگر چیست ؟

گوش شناگر یا التهاب کانال گوش خارجی ناشی از عفونت باکتریال یا قارچی می باشد. که غالبا" بر اثر سهل انگاری شناگر در خشک کردن این مجرا ایجاد می شود شناگران معمولا" با درد و خارش گوش با یا بدون ترشح مراجعه می کند. فشار موضعی بر اطراف مجرای گوش خارجی یا کشیدن لاله گوش باعث درد می شود. عل این بیماری رطوبت بیش از حد مجرای گوش می باشد که باعث کاهش سرو من موجود در مجرا و افزایش PH به سمت قلیایی می شود. که این امر موجب تضعیف عوامل حفاظتی در مقابل عوامل باکتریال و قارچی می شود.

برای پیشگیری، بهترین راه خشک کردن مجرا پس از شنا به وسیله تکان دادن سر یا استفاده ازمو خشک کن می باشد . بهتر است از گوش پاک کن استفاده نشود . برای درمان باید از قطر ه های گوش حاوی آنتی بیوتیک و دارای PH‌پایین ، با یا  بدون هیدروکورتیزون استفاده کرد.

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲ نظر

 1. الهه گفت:

  با سلام.من شناگر هستم و مدت یک سال است که بر اثر کرال سینه سربالا کتف سمت راستم گرفت و هم اکنون با درد شانه درگیر هستم، فیزیوتراپی هم انجام شده ولی هم چنان با درد این ناحیه درگیرم و هر بار کرال پشت رفتن این درد بیشتر میشه.لطفا اگه میشه راهی پیشنهاد کنید.با تشکر.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   تقویت عضلات کتف و همزمان بالا بردن انعطاف بافت نرم این ناحیه ضروری است. به احتمال زیاد تمرینات مداوم باعث خشکی و ایججاد اسیب مزمن شده که قبل از تمرین حتما مفصل را گرم کنید و شدت تمرین را به تدریج بالا ببرید.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *