نکاتی که هنگام انتخاب باشگاه ورزشی باید به آن توجه کنید

تلگرام

باشگاه های ورزشی نقش بسزایی در روند فعالیت ورزشی شما دارند و عدم کیفیت باشگاه می تواند موجب پایین آمدن سطح کیفی تمرینات شما شوند. قبل از اینکه در یک باشگاه عضو شوید، بهتر است لیستی از مواردی که از یک باشگاه انتظار دارید را تهیه کنید تا در انتخاب باشگاه و رسیدن به اهداف ورزشیتان به شما کمک کند. این لیست می تواند شامل مواردی مانند، نظافت، مکان باشگاه، تجهیزات و هزینه باشد.

خیلی از ورزشکاران متأسفانه اولویت را یا بر مکان باشگاه و یا قیمت آن خلاصه می کنند. یعنی نزدیک ترین باشگاه یا حداقل حق عضویت ماهانه، اما این می تواند بزرگترین اشتباه شما باشد! اگر باشگاهی که شما انتخاب می کنید با نیازهای شما تطابق نداشته باشد نه تنها پولتان را هدر می دهد بلکه بر کیفیت فعالیت ورزشی شما هم تأثیر منفی می گذارد. در این مطلب شما را راهنمایی می کنیم تا بر اساس این موارد بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

هنگام انتخاب باشگاه ورزشی به این موارد توجه کنیدمکان باشگاه

همانطور که اشاره شد سعی کنید ملاک اصلی را بر مکان باشگاه قرار ندهید، اما برای شروع از نزدیک ترین باشگاه به محل زندگی یا محل کارتان شروع کنید. بعضی از باشگاه ها به دلیل اینکه در یک منطقه مسکونی شلوغ هستند تعداد ورزشکار زیادی را به خود می بیند، پس نمی تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

امکانات و تجهیزات

تجهیزات باشگاه باید به پیشبرد برنامه تمرین شما کمک کند نه اینکه موجب آزارتان باشد. همیشه تجهیزات باشگاه (وزنه های آزاد، دستگاه های بدنسازی، دستگاه های هوازی) را خوب بررسی کنید تا ببینید با برنامه تمرین شما مطابقت کند. همچنین به کیفیت و وضعیت آن ها هم دقت کنید. حتما" توجه کنید که وسایل ورزشی موجود در باشگاه قدیمی و از کار افتاده نباشند و از کیفیت مناسبی برخوردار باشند.

ابعاد فضای ورزشی و تجهیزات به نسبت ورزشکار

خیلی ها معمولا" این مورد را نادیده می گیرند و خیلی وقت ها پیش می آید که برای استفاده از یک وسیله باید چند دقیقه در صف انتظار بمانید! پس توجه کنید که باشگاه در ابتدا از فضای مناسبی برخوردار باشد. در فضاهای کوچک گذشته از اینکه چیدمان وسایل و امکانات باشگاه مناسب نیست، بلکه حتی ورزشکار برای گرم کردن با مشکل بر می خورد. مورد دیگر تعداد امکانات موجود به نسبت ورزشکار است، اگر از تجهیزات کمی برخوردار باشد، باید در نوبت بمانید تا بتوانید از وسیله مورد نظر استفاده کنید، فکر نمی کنم برای کسی خوشایند باشد که بدنش سرد شود! این مورد حتی برای سایر رشته ها نیز صدق می کند، مثلا" برای ورزشی مانند بدمینتون هر چه تعداد ورزشکار بیشتر باشد و زمین بازی کم، باید باز هم صبر کنید تا نوبت شما برسد.

بهداشت باشگاه

 هیچ وقت بهداشت فضای ورزشی را نادیده نگیرید، فضای ورزشی هم می تواند سلامت شما تضمین کند و هم عامل بیماری شما شود. دقت کنید که باشگاه از نظافت خوبی برخوردار باشد و حتما" توجه کنید که این مورد از طرف مدیریت باشگاه مورد اهمیت است یا نه؟ نظافت سرویس بهداشتی و حمام باشگاه نیز عامل مهمی در پاکیزه بودن باشگاه است، دقت کنید که مواد بهداشتی و نظافتی در این مکان ها هست یا نه.

رختکن باشگاه

خیلی از باشگاه های ورزشی چیز به اسم رختکن ندارند و ورزشکار هر کجا که راحت باشد لباسش را عوض می کند! چند کمد لباس نمی تواند به معنی رختکن باشد. در رختکن به بهداشت و پاکیزه بودن آن دقت کنید همچنین توجه کنید که آیا کمدهای موجود در رختکن از امنیت مناسبی برخوردار است یا نه؟

مربی و پرسنل باشگاه

درباره پرسنل و مربی باشگاه ورزشی حتما" تحقیق کنید. آیا مربی باشگاه کارت مربیگری دارد؟ آیا به سوالات ورزشکاران پاسخ می دهد و بر فعالیت آن ها نظارت دارد؟ یا فقط برای سرکشی، نوشتن برنامه تمرینی یا فروش مکمل به باشگاه می آید؟ این مسئله نه تنها به درست تمرین کردن شما کمک می کند بلکه برای ایمنی شما اهمیت دارد. حتی در سایر رشته ها نیز که مربی در سانس مورد نظر حضور دارد دقت کنید که آیا به ورزشکار و آموزش به آن توجه می کند؟ آیا مربی اخلاق در ورزش را رعایت می کند و پرسنل و مربی اخلاق خوبی با ورزشکاران دارند؟

آرامش در فضای ورزشی

حتما" باشگاه های ورزشی را دیده اید که نظم خاصی ندارند و هر کس هر طور دلش بخواهد رفتار می کند. باشگاه ورزشی باید جای آرامی باشد و همچنین از ورزشکاران با اخلاقی برخوردار باشد تا بتوانید با خیال آسوده فقط روی تمرین تمرکز کنید.

هزینه‌ عضویت باشگاه

هزینه باشگاه هم خیلی مهم است و باید با بودجه شما سازگار باشد. امروزه باشگاه های ورزشی هر کدام نرخ متفاوتی دارند. در خصوص هزینه باشگاه به این نکته توجه کنید که تا آیا استفاده از همه امکانات با حق عضویت ماهانه امکان پذیر است یا اینکه باید هزینه جداگانه ای برای سایر وسایل پرداخت کنید. آیا تفاوتی در تعداد جلسه تمرینی و هزینه وجود دارد؟  دقت کنید که در قبال این هزینه گذشته از موارد بالا آیا مربی به خوبی خدمت رسانی می کند؟

شما چه پیشنهادی دارید؟ و از نظر شما باید چه موارد دیگری رعایت شود؟ نظرتان را با ما درمیان بگذارید.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴ نظر

 1. سعیده میرداودی گفت:

  سلام دوستان عزیز
  مواردی که ذکر شد کاملن درست هستن.اما من که دارم سالها ورزش میکنم باید بگه که هر چه جلوتر میریم از کیفیت باشگاه ها کم میشه.اولن باشگاه ها اکثرا در طبقات پایین ساختمانها هستن منظورم منفی یک یا منفی دو و این با آلودگی بیشتر هوا در اونن میشه.مورد دیگه اینکه فضا بیشتر تجاریه تا ورزشی.خیلی ها کارت مربی دارن اما تجربه و علم کافی خیر. و هزین ها نسبت به امکانات واقعا بالاتر هست.! به نظر شما دوستان باشگاهی با نکاتی که فرمودید خیلی کم یاب نیست؟اگر هست لطفن بفرمایید کجاست تا استفاده کنیم. ممنون از شما

 2. یاسمین بناخیری گفت:

  سلام
  این نکاتی که شما فرمودید بسیار مهم است ولی متأسفانه بیشتر باشگاه ها نه تنها به این موارد رسیدگی نمی کنند بخصوص در مورد بهداشت، و باشگاه فقط زمینه ای جهت تجارت شده است.

  • رامیار نجفی گفت:

   با سلام

   این نکات صرفاً برای راهنمایی شما دوستان عزیز در انتخاب باشگاه های ورزشی است. ما در مورد هیچ باشگاه ورزشی و بدنسازی اظهار نظر نمیکنیم. این امر مهم رو باید مسئولین پیگیرین کنن.

 3. پیام آستانه گفت:

  درود بر شما مطالب جالبی بود .بدرود

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *