سلولیت چیست و راه های درمان سلولیت

سلولیت چیست و راه های درمان سلولیت
تلگرام

سلولیت توده های چربی هستند که در نواحی بدن خصوصاً بدن زنان متمرکز می‌شوند، این توده های چربی، به هیچ وجه ظاهر خوشایندی ندارند.با ما بمانید تا در یابید که چگونه باید سلولیت ها را از بین ببرید و اندام تان زیبا شود، و از همه مهم تر از شر ران ها و باسن بزرگ راحت شوید.

سلولیت به تجمع بد شکل چربی‌هایی گفته می‌شود که در سوخت و ساز آن ها اختلال به وجود آمده است. ‌این چربی‌ها به همراه برخی مواد سمی در زیر پوست رسوب می‌‌کنند که این مشکل بیشتر در خانم ها رایج است.سلولیت تنها در خانم‌هایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند وجود ندارد ، بلکه زنان لاغر و یا آن هایی که از وزن‌ ایده‌آلی برخور دارند نیز ممکن است سلولیت داشته باشند. بین ۸۵ تا ۹۸ درصد خانم‌ها در سراسر دنیا با هر نژاد و رنگی از رسوب ناخواسته‌ این چربی‌ها شکایت دارند.در متن زیر به علل تشکیل سلولیت و راه‌های رفع آن می‌پردازیم.

چرا سلولیت در مرد‌ها تشکیل نمی شود یا خیلی کم پیش می آید؟

مرد‌ها به دلیل طرز قرار گرفتن فیبر‌های بافت همبند در زیر پوست‌شان و به این  دلیل‌ که پوست محکم‌تری دارند سلولیت ندارند.‌این فیبر‌ها به جای‌ اینکه به ‌صورت متقاطع قرار گیرند،به‌ صورت عمود بر پوست قرار گرفته‌اند و به همین دلیل تشکیل سلولیتی چربی هرگز در زیر پوست‌شان اتفاق نمی‌‌افتد.دلیل دیگر هورمون‌ها هستند.هورمون‌ها یکی از عوامل عمده در تنظیم و تعدیل سوخت و ساز و ذخیره چربی‌ها در زیر پوست می‌باشند.

سلولیت

زنان در دوران بلوغ، سندرم پیش ازقاعدگی،یایسگی و در ماه‌های اول استفاده از قرص‌های بارداری دچار تغییرات هورمونی می‌شوند و به همین دلیل است که اغلب زنان لاغر و یا دارای وزن مناسب هم سلولیت دارند و فقط چاق‌ها و یا زنان دارای اضافه وزن از سلولیت شکایت ندارند.

از  دلایل تشکیل سلولیت:

 • تحرک و ورزش نکردن: تحرک و ورزش باعث بهبود خون‌رسانی به بافت چربی زیر پوستی و سوخت و ساز بهتر چربی‌ها می‌شود.
 • وراثت: بدین معنی که  اگر مادر شما سلولیت دارد شما هم احتمالا‌ این فرورفتگی‌های بد شکل را در اندام‌های خود خواهید یافت.
 • نوشیدن ناکافی آب: توصیه می‌شود روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید.
 • خوردن غذا‌های چرب و ناسالم از نظر تغذیه‌ای
 • سیگار کشیدن
 • جریان ناکافی سیستم لنفاوی
 • جریان ناکافی خون در ناحیه زیر پوستی
 •  در معرض نور آفتاب قرار گرفتن به مقدار زیاد
 • بعضی از آلرژی‌های غذایی
 • پیروی از رژیم‌های غلط غذایی به منظور لاغر شدن

راه حل هایی برای از بین بردن سلولیت و کوچک کردن ران های بزرگ: هشدار!

سلولیت طی یک فرآیند فیزلوژیک طبیعی هورمونی به وجود می‌آید. به بیان دیگر، خلاصی یافتن از آن ها سخت است. به همین علت است که توصیه می‌شود قبل از انتخاب راه های مختلف، دربارۀ آن ها به خوبی مطالعه کنید و آن را که از همه مناسب تر است، برگزینید، از امتحان کردن چندین روش، پشت سر هم یا به طور موازی اجتناب کنید.

ماساژ برای کوچک کردن ران های چاق

نواحی پوشیده از سلولیت را ماساژ دهید تا دفع سلول های چربی آسان شود.خودتان می‌توانید هر روز بدن تان را ماساژ دهید.ماساژ می‌تواند توسط افراد حرفه ای نیز انجام شود.فیزیوتراپی و ماساژ به طور ویژه سیستم لنفاوی را به جریان می‌اندازد، به این ترتیب عمل جذب و جرم زدایی بافت ها اصلاح می‌شود.پزشک متخصص زیبایی و تکنسین های زیبایی بیشتر از ماساژهای وردنه وار استفاده می‌کند، این شیوه برای دفع سلول های چربی و کاستن از نواحی سلولیتی مفید است.منتظر نتیجۀ سریع نباشید، باید برای شما حداقل ۱۰ جلسه ماساژ در نظر گرفته شود، تا نتایجی مشاهده گردد، بنابر شرایط افراد مختلف، ممکن است تعداد جلسات افزایش یابد.

کرم های لاغری ضد سلولیت

این مواد فعال، سلول های چربی را تحت فشار قرار می‌دهند. این مواد که به شکل شیر و یا ژل هستند، کارکرد دوگانه ای دارند زیرا مالیدن آن ها مستلزم نوعی ماساژ است که خود روشی ضد سلولیتی به شمار می‌آید. از سوی دیگر به کمک ماساژ، مواد فعال بیشتر در بافت ها نفوذ می‌کنند و تأثیر ضد سلولیتی شان را می‌گذراند.

لیپوساکشن

این روش درمانی ریشه ای برای از بین بردن سلولیت است. با این حال باید بدانید که این شیوه، به جراحی واقعی نیاز دارد.در این عمل جراحی، سلول های چربی کنده و مکیده می‌شوند.ضمناٌ می‌توان مقدار زیادی از سلول های چربی را یک باره ازجا کند. در بین افراد جوان بعد از جراحی، پوست به طور طبیعی به حالت عادی خود باز می‌گردد اما برای افراد مسن تر، باید از روش های جراحی استفاده کرد.با این حال، پس از انجام این جراحی نیز تغذیۀ فرد باید کنترل شود تا سلول های جذب کنندۀ چربی دوباره از نو ساخته نشوند.

تغذیۀ ضد سلولیت

برخی زنان علی رغم لاغر بودن شان، سلولیت دارند. بنابراین سلولیت فقط مختص افراد مبتلا به اضافه وزن نیست.با این حال، کم کردن چند کیلو وزن به کم شدن سلولیت ها کمک می‌کند.برای رسیدن به این هدف انتخاب تغذیه ای متعادل و سالم ضروری است،تغذیه ای ایده آل تغذیه ای است که میزان چربی، قند و نمک آن متعادل اما سرشار از میوه و سبزیجات باشد.الکل را به طور کامل حذف کنید و برای دفع بهتر چربی ها آب زیادی بنوشید.

به جز روش لیپوساکشن، تمام روش های دیگری که برای مبارزه با سلولیت به کار می‌روند، از جمله ماساژ، فعالیت جسمی و تغذیه ای سالم جزء اصول بهداشتی یک زندگی سالم هستند.

ورزش برای مبارزه با سلولیت را در اینجا بخوانید، کلیک کنید

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۹ نظر

 1. فاطمه گفت:

  دستگاه های وبره ای که تو خونه ها هست موثره تو رفع سلولیت؟

 2. سلولیت گفت:

  سلام
  آیا ورزش در رفع سلولیت تاثیر دارد؟

 3. مریم گفت:

  آیا زالو درمانی تاثیری در رفع سلولیت دارد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   اطلاع درستی در این زمینه نداریم. اما در بسیاری موارد حتی ورزش تاثیر ندارد بنابراین فکر نمی کنم زالو درمانی اثری داشته باشد. چون سلولیت تجمع چربی است

 4. بهار گفت:

  سلام من قبلا ورزش رزمی انجام میدم اما به علت مشکل در زانوم دیگه کار نکردم حالا تو قسمت داخلی ران ها سلولیت و چاقی اتفاق افتاده همینطور پشت پاهام ولی هر چی ورزش انجام میدم فقط عضلات بیرونی پاهامتقویت میشن راهنمایی کنید تشکر

 5. neda گفت:

  سلام . اگه ممکنه به من زل یا کرمی برای ماساز دادن معرفی کنید؟؟؟ یا از کجا تهیه کنم معتبره ؟ ممنون

 6. ریحانه گفت:

  من خیلی لاغر هستم. رژیم غذاییم هم همیشه توش میوه و سبزی هست و غذای چرب کم میخورم ولی یکم سلولیت دارم. راهی هست برا برطرف کردن سلولیت پاهام؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، سعی کنید از چربی موجود در لبنیات و گوشت خودتان را منع نکنید، همچنین روغن زیتون هم در وعده های غذایی مصرف کنید، دقت کنید اصل و سالم باشد همچنین تمرینات بدنسازی و هوازی را نیز انجام دهید

 7. پریسا گفت:

  سلام من سلولیت نداشتم اما بعد از ۶ ماه که تمرینات بدن سازی انجام دادم دچار کمی سلولیت شدم. میخواستم علتش و راه از بین بردنش رو بدونم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. جالبه. شنیده بودیم با تمرین سلولیت از بین بره اما نشنیده بودیم با تمرین و ورزش سلولیت بوجود بیاد. توصیه میکنم تعادلی بین تغذیه و ورزش برقرار کنید و تمرینات مقاومتی مخصوص پایین تنه و همچنین تمرینات تناوبی با شدت بالا برای رفع چربی های اضافی بدن رو انجام بدید. در زمینه تمرینات تناوبی و مقاومتی مطالب متنوعی در مجله علم ورزش وجود داره با جستجو به سادگی به همه آنها دسترسی خواهید داشت.

 8. سارا گفت:

  سلام ، من بعد از یه دوره ورزش یوگا برای پر کردن پاها باسن وسینه به ورزش بدن سازی رو آوردم . دو ماه هست که هفته ای ۳ جلسه این ورزش رو انجام میدم. به طور ناگهانی چند روزی متوجه سلولیت های پشت رانم شدم و مطمئنم که قبلا نبوده با وجود اینکه من اندام متناسبی به شمار میام … این قضیه منو نسبت به بدن سازی داره بدبین میکنه و نگرانم کرده و حسم میگه پریسا راس میگه !! تغذیه بعد باشگاهم خوردن پروتئین در حد تخم مرغ و سیب زمینی هس و در کل اهل خوردن غداهای چرب نیستم. راهنماییم کنین ، نگرانم :(

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. قطعاً باید برنامه تمرینی و تغذیه شما بررسی بشه. مطمئن باشید اگر برنامه بدنسازی درستی داشته باشید و تغذیه اصولی رو رعایت کنید همچین مشکلی پیش نمیاد. حتی تمرینات قدرتی و مقاومتی یکی از راه های از بین بردن سلولیت هست.

 9. بهار گفت:

  سلام من یه مدته متوجه سلولیت های پشت رانم شدم وشدیدا نگرانم به نظرتون استفاده ازتردمیل یادوچرخه ثابت میتونه کمکم کنه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر توجه کرده باشید رفع یا جلوگیری از اون به ورزش و تغذیه ربط داره، ورزش می تونه هم تمرینات بدنسازی باشه، نیازی هم نیست حتماً بدنسازی با وسیله باشه و هم اینکه تمریناتی مثل تردمیل یا دویدن

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *