بعد از تمرینات ورزشی چه بخوریم و به چه میزان مایعات نیاز داریم؟

بعد از تمرینات ورزشی چه بخوریم و به چه میزان مایعات نیاز داریم؟
تلگرام

همه ما می‌دانیم ورزشکاران باید ساعت و برنامه مشخصی برای غذاها و میان وعده‌های خود داشته باشند تا به اهداف ورزشی خود برسند. اما بقیه چطور؟ اکثر مردم در طول هفته خود را مؤظف می‌دانند روزانه بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنند و با وارد آوردن فشار به عضلات به نتیجه‌ی مطلوب برسند، اما اگر مراقب وعده‌های غذایی قبل و به خصوص بعد از تمرین نباشند با مشکل روبرو خواهند شد. در این مطلب با مجله علم ورزش همراه شوید تا نکاتی در خصوص تغذیه بعد از تمرین را برایتان توضیح دهیم.

اگر از رژیم غذایی سالمی پیروی می‌کنید، به‌طوری‌که کالری دریافتی شما به میزان کافی (نه کمتر و بیشتر) است، در حین تمرین با کمبود انرژی روبرو نمی‌شوید و تناسب اندام تان مورد دل‌خواه شماست، می‌توانید به سطح اشتها و رژیم غذایی‌تان اعتماد کنید. میزان انرژی و تجربه آن در طول ورزش بهترین راهنما برای شماست تا بدانید به چه میزان انرژی نیاز دارید و غذای مناسب خود را انتخاب کنید.

اگر بیش از اندازه خسته و بی رمق باشید باید کالری بیشتری قبل از ورزش دریافت کنید.دانستن این نکته که بدنتان چگونه کار می‌کند و برای اینکه بهترین کار آیی را داشته باشد به چه چیزی نیاز دارد، مزیت‌های بی‌شماری برای انتخاب نوع رژیم‌تان خواهد داشت. برای اینکه به اندام ایده آلتان برسید باید کالری کمتری از آنچه مورد استفاده بدنتان است دریافت کنید اما نه تا اندازه‌ای که بدن نتواند وظایفش را انجام دهد.

۳ فاکتور نقش مهمی در کنترل سطح انرژی تان دارد

اندازه، زمان و محتوای وعده غذایی قبل و بعد از ورزش. این ۳ فاکتور هم به کیفیت و سرعت ریکاوری و بازسازی عضلات کمک می‌کنند و هم تعیین می کنند، کالری دریافتی تان به صورت چربی ذخیره شود و یا به عنوان سوخت عضلات در بدن استفاده شود.

بعد از ورزش به چه میزان مایعات نیاز داریم؟

اکثر ورزشکاران بطور میانگین یک لیتر معادل ۴ فنجان آب به ازای هر یک ساعت تمرین از دست می‌دهند، بنابراین سعی کنید حدوداً نیم لیتر آب بعد از تمرین بنوشید تا به پروسه ریکاوری کمک کنید. تعرق زیاد باعث از دست رفتن مواد معدنی و الکترولیت‌ها می‌شود و در نتیجه تعرق و کمبود آب بدن بعد از ورزش ممکن است، کاهش وزن داشته باشید. اگر می‌خواهید مایعات بیشتری جایگزین کنید در حین ورزش از نوشیدنی‌های ورزشی استفاده کنید.

وعده غذایی بعد از ورزش را چگونه انتخاب کنیم؟

بعد از تمرین چه بخوریم ؟ این سوالی است که شاید خیلی‌ها پاسخ درست آن را نداند! تا زمانی که شما رژیم غذایی مناسب دارید و سطح انرژی تان را کنترل می‌کنید لازم نیست برای دریافت کالری وسواس به خرج دهید. فقط احتیاط کنید گرفتار این فکر نشوید که چون ورزش می‌کنید می‌توانید بدون محدودیت هرچیزی بخورید.

گرسنگی بعد از ورزش توجیه مناسبی برای بدن شماست و پرخوری را آسان‌تر می‌کند. پرخوری و زیاده روی در مصرف هر ماده غذایی انرژی‌زا باعث می‌شود بدن به جای استفاده از آن جهت ریکاوری، رشد و بازسازی عضلات، کالری اضافی را به صورت چربی ذخیره کند.

مطلب مرتبط: قبل و بعد از ورزش چه بخوریم بهتر است؟

بنابراین وعده غذایی مناسب چیست؟

کالری : شما بعد از تمرین باید تقریباً نیمی از کالری که سوزانده اید را دریافت کنید. یعنی اگر ۶۰۰ کالری می‌سوزانید باید بعد از ورزش حدود ۳۰۰ کالری دریافت کنید. این میزان کالری به هیچ عنوان جایگزین کالری مصرفی تان نخواهد شد و صرفاً صرف پروسه ریکاوری و بازسازی عضلات می‌شود و به بدن کمک می‌کند خود را برای جلسه‌ی تمرینی بعدی آماده سازد. تا زمانی که طبق فرمول پیشنهاد شده کالری دریافت کنید، در مسیر رسیدن به اهدافتان خواهید بود.

کربوهیدرات : تقریباً ۶۰ درصد از کالری دریافتی شما باید از کربوهیدرات‌ها گرفته شود. کربوهیدرات‌ها باعث می‌شوند بدن از پروتئین به عنوان سوخت استفاده نکند در نتیجه اگر شما به دنبال کاهش وزن و سوزاندن چربی‌ها هستید بدون اینکه عضلاتتان را از دست دهید، باید به میزان مشخصی کربوهیدرات مصرف کنید.

بر خلاف تصور عموم پرهیز از خوردن غذا تا دو ساعت پس از تمرین نه تنها کمکی به کاهش وزن نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود بدن برای تأمین انرژی به سراغ پروتئین عضلات برود.

در حین تمرین ذخایر سوخت عضلات (گلیکوژن) تخلیه می‌شود برای سوخت رسانی به عضلات باید به ازای هر یک ساعت ورزش با شدت ۳۰ تا۴۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنیم. ورزش‌هایی با شدت بیشتر و زمان‌های کوتاه به کالری بیشتری در حدود – متوسط حدود ۵۰ تا ۶۰ گرم به ازای هر یک ساعت نیاز دارند.

پروتئین : مادامی‌که مصرف کربوهیدرات‌ها ضروری‌اند، قرار دادن پروتئین در رژیم غذایی حائز اهمیت است. پروتئین مصرفی بعد از ورزش از بروز پدیده "کاتابولیسم" یا تجزیه عضلات جلوگیری می‌کند و همچنین در رشد و ترمیم بافت عضلاتی تأثیر چشمگیری خواهد داشت. حدود ۲۵ درصد از کالری دریافتی شما از پروتئین ها تأمین می‌شود یعنی حدود ۱۰ تا  15 گرم.

چربی : چربی‌ها نقش چندانی در سوخت گیری بعد از ورزش ندارند. خوردن چربی بیش از اندازه بعد از ورزش کمکی به کاهش وزن و تناسب اندام نمی‌کند. فقط ۱۵ درصد از کالری بعد ورزش باید از چربی تأمین شود، یعنی کمتر از ۱۰ گرم .

چند نمونه از وعده‌های غذایی مناسب بعد از تمرین

 • یک تکه نان + کره بادام زمینی
 • میوه خشک و دانه‌ها
 • پنیر محلی + میوه
 • آبمیوه‌ها
 • ماست و میوه
 • املت سبزیجات
 • شیر کاکائو
 • کرنفلکس با شیر
 • سفیده تخم مرغ + نان
 • سبزیجات آبپز+ مرغ
 • پنکیک + تخم مرغ

و هرگونه ماده غذایی که شامل پروتئین بدون چربی و نشاسته بدون شکر باشد.

بهترین زمان برای تغذیه بعد از ورزش

مناسب ترین زمان برای سوخت گیری بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت پس از تمرین است، در این زمان شما حداکثر نتیجه را خواهید گرفت، یعنی زمانی که بدن آماده و منتظر سوخت گیری است تا خود را برای تمرین بعدی آماده کند، در نتیجه رساندن به موقع و کافی مواد غذایی به بدن دچار خستگی، ضعف عضلانی و تجزیه عضلات نخواهید شد و کیفیت ورزش کردن شما افزایش می‌یابد.

اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید بعد از ورزش غذا میل کنید، نگران نباشید بدن شما تا ۲۴ ساعت بعد از ورزش می‌تواند ماده غذایی دریافتی را تبدیل به سوخت عضلات کند و انرژی لازم را فراهم آورد اما احتمالاً شما دیرتر به تناسب اندام دلخواهتان می رسید. می‌توانید یک اسنک کوچک حاوی کربوهیدرات و پروتئین همراهتان داشته باشید تا بعد از ورزش سوخت گیری کنید. نوشیدنی های ورزشی، شیک پروتئین، اسموتی‌ها و شیر کاکائو نیز توصیه می‌شوند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: sparkpeople

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۷ نظر

 1. مریم مرادی گفت:

  سپاس فراوان.بسیارعالی ومفیدبود

 2. یاس گفت:

  تقریباً ۶۰ درصد از کالری دریافتی شما باید از کربوهیدرات‌ها گرفته شود.
  این در مورد چه ورزش هایی است؟ هوازی یا بدنسازی ….؟

  • شیوا بیگی گفت:

   سلام،همونطور که مطالعه فرمودید در ورزش هایی با شدت متوسط.و درصد های ذکر شده درصد ثابت از رژیم غذایی و مقدار کالری است که باید دریافت شود .

 3. سام گفت:

  خیلی خوب بود
  مرسی

 4. محمد مهدی شفیعی گفت:

  ممنون از مطالب خوب سایت!
  تو پاراگراف آخر=> “انرژ” ==>”انرژی” (-;
  شیر + موز می تونه وعده خوبی باشه بعد از تمرین؟!

  • شیوا بیگی گفت:

   سلام،ممنون از دقت شما .
   موز به علت اینکه زود هضم و منبع خوبى براى تولید انرژى است میتونید ٣٠-۴٠ دقیقه قبل از تمرین میل کنید.نوشیدن یک لیوان شیر کم چرب بعد از تمرین روند چربی سوزى رو طولانى تر خواهد کرد.

 5. alireza گفت:

  سلام
  من کاراته کار میکنم میتونم در هنگام ورزش از کربوهیدارت و پروتئین استفاده کنم چون وزنم ۶۵ قد ۱۷۵ میخوام کمی وزن بگیرم چون مشکل گوارشی دارم وزن نمیگیرم

  • شیوا بیگی گفت:

   سلام،پیشنهاد میکنم از کره بادام زمینی، پنیر های خامه ای ، خامه و نان سبوس دار برای صبحانه استفاده کنید . هر روز یک مشت آجیل در برنامه غذایی داشته باشید. برای پخت غذاها از کره استفاده کنید ،میتوانید به غذا یا سوپتان شیر خشک اضافه کنید . مصرف تخم مرغ ، مرغ و ماهی ، پنیر پیتزا و سس ها برای شما در جهت وزن گیری مفید است.  حتی المقدور غذاهایتان را  بصورت ابپز ، کبابی و یا گریل تهیه کنید و قبل از خواب یک اسکوپ بستنی میل کنید.

 6. Lida گفت:

  Azole radeyos zaef bashe che harekaty khobe barash?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   منظور شما کدام عضله است؟ در ناحیه زانو و پایین تر عضله رادیوس نداریم. عضله رادیوس در ساعد است.

 7. علی گفت:

  سلام بر علم ورزش خسته نباشید ممنون میشم جوابمو بدید سوالی داشتم
  ۱-من رفتم یه پروتئین خشک ۱۰۰درصد و یه گلوتامین گرفتم اما متاسفانه خوب توجیه نشدم واسه طریقه مصرفش
  اگ زحمتی نیست طریقه صحیح این دو مکمل رو بهم توضیح بدید ویک سوال دیگ:۲-در روز های که تعطیل هستم تمرین ندارم طریقه مصرف چطور هست???
  واقعا سپاسگزارم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   گلوتامین روزانه دو وعده قبل و بعد تمرین کافی است و هر روز باید مصرف شود. پروتئین سه وعده در صبح، بعد تمرین و شب موقع خواب کافی است و باید در تمام روزها مصرف شود.

 8. علی گفت:

  ممنون اقای نجفی ک جواب دادی داداش
  چاکریم

 9. Lida گفت:

  Age azole dast bade tamrin ba vaane dard gerft chikar konim!

  • رامیار نجفی گفت:

   نوع تمرین را عوض کنید و از تمرینات مشابه استفاده کنید. در صورت ادامه درد باید استراحت کنید و با گرما درمانی باید آسیب بر طرف شود. از وسایل استاندارد استفاده کنید.

 10. سارا گفت:

  سلام
  بعد تمرینات هوازی برا اب کردن چربی ، از همین نمونه ها استفاده کنیم؟ کاش مقدارش هم بود ، مثل دانه ها یا پنیر محلی.
  و ایا واقعا مصرف شیر بعد هوازی روند چربی سوزی رو کند میکنه؟ بابت جواب خانم بیگی به اقای شفیعی
  ممنون از مطالبت عالیتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تفاوت زیادی ندارند، شما در هر صورت بعید تمرین هم به کربوهیدرات نیاز دارید هم پروتئین اما سعی کنید کربوهیدرات زیادی مصرف نکنید

 11. هديه گفت:

  با سلام و تشکر از اطلاعات خیلی خوبتون
  قدم ١۶٨ و وزن ۶٩ میباشد. بدنسازی در راستای چربی سوزی و تناسب اندام کار میکنم.
  ب من پیشنهاد شده قبل از صبحانه و ناهار یه لیوان قهوه سبز برای افزایش چزبی سوزی استفاده کنم.
  و اینکه بلافاقله بعد تمرین یه لیوان آب کرفس بخورم. من ۶ عدد ساقه کرفس میخورم. مسئله ای ندارد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین ک درست است؟ عوارضی ندارد؟ چند روز در هفته مفید است؟
  سپاس

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، متأسفانه اطلاعی از صحت این پیشنهاد نداریم اما چیزی که مشخص هست این است که کاهش وزن به چیزی که شما می خورید ربط دارد یعنی تغذیه شما وقتی تغذیه درست نباشد این روش ها هم نقشی ندارد، هر چند توصیه شده در طول روز استفاده شوند اما به این روش اطلاعی نداریم

 12. رضا مجید گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب جالب و آموزندتون.
  من بلافاصله بعد از تمرینات بدنسازی و وزنه بسیار اشتهام افزایش پیدا میکنه و میل به غذام زیاد میشه. حالا بنظر شما من بعد از تمرین بلافاصله غذا بخورم بهتره یا مکمل کربوپروتویین؟ درصورتیکه اگه مکمل بخورم اشتهام خیلی کم میشه و دیگه آنچنان تمایل به خوردن غذا ندارم و احساس سیری بهم دست میده. از نظر شما کدوم واجبتر و لازمتره. درضمن من قدم ۱۸۰ و وزنم ۶۵ کیلو و خیلی لاغر هستم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نیم ساعت بعد از تمرین باید وعده اصلی حاوی پروتئین بالا مصرف کنید اگر رژیم غذایی شما پروتئین بالایی داره پس نیازی به مصرف مکمل نیست اما اگر نمی تونید با غذا پروتئین بدن رو تامین کنید پس وعده بعد از تمرین مکمل باشه و بعد از حدود یک ساعت وعده غذایی رو مصرف کنید.

 13. عابدی گفت:

  سلام وخسته نباشید
  من خیلی ورزش میکنم ولی چون شیرینجات زیاد مصرف میکنم لاغر نمیشم چطور ورزش کنم تا کاهش وزن داشته باشم ولی رژیم نگیرم

 14. سعید گفت:

  با سلام،یه رژیم غذایی کاهش وزن برای فوتبالیست ها رو بزارید،ممنون از سایت خوبتون

 15. arian گفت:

  سلام و خسته نباشید
  ایا شیر کاکئو چون شکر داره باعث ایجاد چربی نمیشه
  و ایا برای عضله سازی همراه با چربی سوزی مناسبه؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *