آیا ورزش با شکم خالی و قبل از صبحانه باعث کاهش وزن می شود؟

آیا ورزش با شکم خالی و قبل از صبحانه باعث کاهش وزن می شود؟
تلگرام

تا چند سال پیش تصور عموم بر این بوده که ورزش با شکم خالی و قبل از صبحانه می‌تواند به چربی سوزی کمک کند. خیلی‌ها نیز هنوز این روش را ادامه می‌دهند و به نوعی نتیجه هم می‌گیرند! اما چه نتیجه‌ای و به قیمت از دست دادن چه چیزی؟

چرا ورزش با شکم خالی و در صبح؟

تصور بر این است چون چند ساعت از آخرین وعده غذایی یعنی شام گذشته است، بدن غیر از چربی، منابع انرژی دیگری مانند گلیکوژن در اختیار ندارد و این زمان، زمان مناسبی است تا چربی را بسوزانند. بنابراین با معده خالی شروع به ورزش می‌‌کنند. در نگاه اول اینطور به نظر می رسد این نوع فعالیت ورزشی اثر گذاری بهتری نسبت به زمانی دارد که شما صبحانه خورده باشید و بعد ورزش کنید. اما یک تفاوت منفی نیز دارد و آن تحلیل رفتن عضلات است! که البته نوع ورزش در آن نقش دارد.

اما چه نوع ورزشی؟

برخی‌ها صبح و قبل از صبحانه مثلاً به مدت ۲۰ دقیقه پیاده روی آهسته‌ای انجام می‌دهند، برخی دیگر با شدت متوسط و زمان طولانی تمرین هوازی مانند دویدن و گروه دیگر تمرینات بدنسازی و یا تمرینات با شدت بالا مانند اینتروال انجام می‌دهند.

گروهی که فقط پیاده روی انجام می‌دهند، شاید با این زمان پیاده روی و شدت پایینی که دارد کمتر بدن را وادار به سوختن چربی کند و شاید در واقع هیچ تفاوتی در کاهش چربی میان آن‌ها با کسانی که همان پیاده روی را بعد از صبحانه انجام می‌‌دهند، نداشته باشند. اما دیگر گروها وقتی شدت یا زمان تمرین را بالا می‌برند، بدن را به منظور کالری سوزی وارد فاز تخریب شدن می‌کنند.

چرا ورزش با شکم خالی درست نیست؟

میزان سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس!) در صبح بالا است. از طرف دیگر فعالیت‌های ورزشی مانند شرایط استرس‌زا تلقی شده و موجب ترشح کورتیزول بیشتر می‌شود، کورتیزول نیز برای یافتن سوخت سراغ تجزیه پروتئین بدن (عضلات) و تبدیل شدن آن به گلوکز می رود! گذشته از این سطح پایین گلیکوژن هنگام فعالیت ورزشی باعث آزاد شدن کورتیزول و منجر به تجزیه پروتئین می‌شود که گذشته از عضله سوزی، اختلال در سیستم ایمنی بدن را نیز به دنبال دارد. پس در این شرایط شما برای کاهش وزن، عضلات را قربانی می‌کنید. (کورتیزول از غدد فوق کلیوی ترشح می شود)

پس نتایج تحقیقات قبلی چه می‌شود؟

مطالعات زیادی در این خصوص انجام شده که نتایج کاملاً متناقضی را نشان داده است، چرا که در این مطالعات اشاره‌ای به نوع تغذیه فرد در طول روز نشده و فقط ورزش با معده خالی قبل از صبحانه و یا مصرف کربوهیدرات یا پروتئین آن هم به صورت کنترل شده قبل از ورزش بررسی شده است.

اما در خصوص تحقیقاتی که ورزش با معده خالی را توصیه کرده‌اند، اینطور به نظر می‌‌رسد که در این تحقیقات به میزان سطح کورتیزول توجهی نشده باشد و فقط مقدار کاهش وزن فرد را مورد بررسی قرار داده‌اند، از طرف دیگر این امکان نیز وجود دارد که حتی توجه کمتری به این شده باشد که میزان وزن کاسته شده از چربی بوده یا نتیجه تخریب عضله بوده است؟ چرا که در مواردی توصیه شده این روش را در کنار رژیم کم کالری ادامه دهید، این روش در یک بازه زمانی کوتاه می‌تواند موجب کاهش وزن شود، اما آیا ادامه خواهد داشت و یا وزن از دست رفته بر نمی‌گردد؟

باید گفت این نوع کاهش وزن در یک جایی متوقف ‌می‌شود و بدن نسبت به از دست دادن چربی از خود مقاومت نشان می‌دهد، در کنار این موارد گذشته از پایین آمدن سطح ایمنی بدن، اختلال در سطح قند خون، کاهش بافت عضلانی و افزایش فشار خون می‌تواند از تبعات افزایش سطح کورتیزول برای شخص باشد.

اگر صبحانه بخورید و بعد از آن ورزش کنید چطور؟

وقتی ماده غذایی وارد بدن می‌شود که طبیعتاً بخشی از آن کربوهیدرات است، انسولین ترشح می‌شود، گلوکز خون را ذخیر کرده و مابقی گلوکز صرف فعالیت‌های می‌شود که پس از صرف غذا مشغول به انجام آن می‌شوید. یعنی اگر شما با فاصله کم از صرف صبحانه فعالیت ورزشی را انجام دهید بدن گلوکز خون که نتیجه مصرف صحبانه است را مصرف می کند و پس از اتمام آن سراغ دیگر ذخایر بدن می رود، از طرف دیگر این فاصله کم حتی موجب اختلال در روند هضم غذا می‌شود. بنابراین لازم است حداقل از یک ساعت و نیم به بالا پس از صرف غذا فعالیت ورزشی را آغاز کنید.

نکته پایانی

دقت کنید که مقوله کاهش وزن چیزی فراتر از این است که شما صبح با شکم خالی ورزش کنید و کالری مصرفی را در طول روز کاهش دهید در این شیوه به جای اینکه در دراز مدت انتظار کاهش وزن داشته باشید، کاهش وزن‌تان یا متوقف شود یا حتی بعد از آن بدتر، بالا رود.

شما به جای اینکه در صبح با معده خالی ورزش کنید، بهتر است صبحانه میل کنید سپس در طول روز میزان کربوهیدرات مصرفی را مدیریت کنید یا کاهش دهید و از طرف دیگر تغذیه‌تان را به طرف مصرف پروتئین (به میزان نیاز بدن) و چربی ببرید. همیشه سخت تلاش کردن به معنی نتیجه بهتر نیست، بلکه انتخاب راه درست شما را موفق می‌کند.

زمانبندی تغذیه و نوع ترکیب مواد غذایی به منظور عضله سازی، کاهش وزن یا عضله سازی و کاهش وزن به صورت همزمان متفاوت است، بنابراین لازم است در خصوص هدفی که دارید گذشته از مطالعه در این زمینه از یک متخصص بخواهید تا برنامه‌ای مختص به خودتان را تنظیم کند.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۳ نظر

 1. محمد ابراهیم علیزاده گفت:

  با سلام
  من هر روز برای آب کردن شکمم(سوزاندن چربی بدن) مدت سی تا چهل دقیقه پیاده روی و هم کمی دوش میکنم.
  بعد از مدت ده دقیقه حرکات شکم میرم.
  حالا بفرمایید صبح قبل از ورزش باید چی میل کنم..؟
  و آیا نوشیدن یک لیوان شیر با چند دانه خرما کافی است یا باید حتما چیزی مثل غذا بخوریم..؟
  ممنون تان

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تفاوت چندانی نداره، چون فعالیت شما خیلی سبک هست، صرفاً برای جلوگیری از ضعف کردن می تونید مثلاً یک لیوان شیر میل کنید

 2. Tohid گفت:

  من تجربه کردم یه هفته پیاده روی طولانی مدت کردم صبح و ناشتا و بعلت برف دیگه نشد برم بیرون نزدیکای یه کیلو وزنم رفت بالا و شکم رو خودم احساس کردم که جلو اومد.یه مشکلی هست الان دقیقا مشخص نشده چه زمانی بهترین زمان برای پیاده روی سریع هست.

 3. وحید گفت:

  سلام من هفته ای ۴ روز به صورت ناشتا ۴۰ دقیقه میدوم که ۱۰ دقیقه پایانی اون به صورت اینتروال هست. و هفته ای ۴ جلسه هم عصرها باشگاه میرم و با وزنه کار میکنم. حدود ۶ ماهه که حجم عضلانی نمیگیرم و چربی سوزی هم ندارم هوازی رو کم هم کردم ولی باز هم چربی سوزی ندارم نظر شما چیه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، وحید جان، هر چقدر بیشتر بدن تحت فشار ورزش باشه نه عضله ای در کار هست و نه چربی سوزی. نمی دونم وضعیت بدنی شما چطور هست، ولی تمرینات صبح اون هم به صورت ناشاتا که کاملاً غلط هست رو کنار بذارید، روی تغذیه درست و مختص عضله سازی تمرکز کنید، ۴ جلسه هم وزنه بزنید. نتیجه و تغییرات مشخص خواهد شد

 4. امیر گفت:

  سلام
  نظر شما در مورد این مطلب چی هست
  چرا با شکم خالی نباید فعالیت ورزشی داشت؟
  بطور کلی باتوجه به نقش حیاتی مغز ، یکی از اولویت های بدن کنترل محدوده نرمال قند خون است که همان ۱۰۰-۷۰ میباشد لذا:
  در حالتی که حدود نیم ساعت قبل از شروع فعالیت ورزشی ، یک میان وعده میل شده باشد در خلال ورزش ، انرژی حاصل از تجزیه میان وعده تمام شده وبمنظور جلوگیری از کاهش قند خون ، انسولین فرمان تبدیل چربی به قند را صادر مینماید تا دوباره سطح قند خون به حد نرمال برگردد
  ولی در صورتیکه با شکم خالی فعالیت ورزشی انجام گیرد ، بدن عدم دریافت خوراکی را تحریم غذائی قلمداد نموده و با تصور اینکه دریافت غذا صورت نخواهدگرفت ، اقدام به کنترل و‌مدیریت ذخائر چربی خواهد نمود و در نتیجه مانع از این میشود که چربیها به اندازه کافی به قند تبدیل شوند
  از طرفی چون سلولها بواسطه فعالیت ورزشی ، انرژی بیشتری نیاز دارند به ناچار از خود پروتئین سلولهای عضلانی استفاده مینمایند
  این اقدام باعث تحلیل سلولهای عضلانی میگردد
  باتشکر

  • علم ورزش گفت:

   سلام، امیر جان، انسولین هیچ ربطی به فرمان دادن برای تبدیل چربی به قند نداره، خود انسولین چربی ساز هست و تا وقتی که در خون باشه، مانع از تجزیه چربی میشه، یعنی وقتی انسولین وجود نداشته باشه آنزیم لیپاز حساس به هورمون در سلول های چربی فعال میشه و باعث هیدرولیز تری گلیسریدهای ذخیره و آزاد سازی مقدار زیادی اسید چرب به گردش خون میشه، سپس تمام بافت های بدن غیر از مغز از این اسید های چرب به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند.

   • امیر گفت:

    مرسی از توجه شما
    بیشتر منطورم قسمت دوم مطلبم بود که ایا این تحلیل درسته؟

    • علم ورزش گفت:

     ببینید این تحلیل زمانی پیش میاد که فرد رژیم کم کالری و ضعیفی داشته باشه و به صورت مداوم بخواد بدن رو به این صورت برای کاهش چربی تحت فشار قرار بده، اما وقتی که ذخایر گلیکوژن عضلات و کبد وجود داشته باشه چنین چیزی کمتر پیش میاد به لحاظ اون تحلیل، شما حتی اگر ورزش هم نکنید ولی کالری مصرفی رو کاهش بدید، بدن متابولیسم رو کاهش میده

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *