برای انتخاب کفش ورزش این نکات را رعایت کنید

تلگرام

انتخاب کفش مناسب با اندازه و شکلی مطلوب یکی از نکات قابل توجه برای افرادی است که ورزش می کنند، به راستی یک کفش ورزش  باید چه شاخص هایی داشته باشد و آن را چگونه انتخاب کنیم؟ تهیه کفش ورزش که امروزه به عنوان یکی از ابزار اصلی هر رشته ورزشی مطرح است برای اجرای بهتر ورزش بسیار مهم بوده و دارای سه کارکرد اصلی حفاظت از پا، راحتی و حمل وزن بدن است.به طور کلی عناصر آناتومیک و فیزیولوژیک به طور همزمان سبب حرکت موثر می شوند.درحرکت سه فاکتور حرکت ایمن، حرکت موثر و حرکت با کیفیت بسیار مهم است.

 کفش ورزشی

آناتومی اصلی یک پا را ۲۶ استخوان، ۳۳مفصل، ۱۹عضله و یک گروه از لیگامنت ها تشکیل می دهند. ساختار پا نقش بسیار مهمی درحرکت دارد. علوم حرکت شناسی و بیومکانیک در حرکت پا بسیار به یکدیگر وابسته هستند.یک پا به طور متوسط روزانه ۱۰هزار بار با زمین برخورد می کند و به طور میانگین ۱۸۶هزار و ۷۵ کیلومتر را در طول زندگی طی خواهد کرد، در پرش یک پا و یا دریک گام بلند حدود ۳۱۵ و نیم کیلومتر فشار روی پای ورزشکار وارد می شود.در پا سه مکانیسم ذخیره انرژی (جذب شوک) شامل کشش تاندون آشیل، صاف شدن قوس پا و بالشتک زیر پاشنه پـا وجود دارد.

ساختار کفش ورزشی

برای رعایت سه فاکتور مهم درحرکت باید توجه زیادی به پا داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف باید کفش مناسبی را انتخاب کنیم.یک کفش ورزشی مناسب دارای آناتومی خاص خود بوده که قسمت های مهم آن شامل محل شست پا، پشت پاشنه، داخل کفی، وسط کفی، خارج کفی، گردنی مچ پا و زائده پاشنه است.

 چند نکته برای انتخاب کفش مناسب ورزشی

۱) کفش باید اندازه پا باشد نه اینکه صرفاً زیبا باشد.

۲) در هنگام خرید هر دو لنگه کفش را امتحان کنید.

۳) وقتی کفش را پوشیدید بایستید و مطمئن شوید که در پنجه پا سه تا ۱۲میلیمتر از انگشت شصت پا فضای خالی وجود دارد.

۴) هرگز کفش تنگ به امید اینکه جا باز می کند نخرید.

۵) کفشی بخرید که برای ورزش مورد نظر طراحی شده باشد.

۶) اگر پای شما به چرم روی کفش فشار می آورد به طوری که سبب بیرون زدگی از کفش می شود آنرا کنار بگذارید.

۷) کفشی بخرید که به اندازه کافی حرکت را کنترل کند.

۸) افراد با قوس کف پای زیاد از کفش هایی استفاده کنند که انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و از پوشیدن کفش هایی که پا را محدود می کند خودداری کنند.

۹) افراد دارای کف پای صاف باید کفش دارای لایه میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت و کاهش میزان چرخش داخلی بپوشند.

۱۰) افرادی که دارای قوس کف پای طبیعی هستند باید کفش هایی بپوشند که برآمدگی مختصر دارد.

 

کف کفش

شاید به توان به جرائت گفت که مهمترین بخش یک کفش برای یک دونده کف آن می باشد.  کف کفش باید دارای خصوصیاتی باشد که شامل موارد ذیل می شود

الف: کف باید دارای قوس هایی مطابق با قوس های طبیعی پا باشد به طوری که در زمان تحمل وزن بدن بتواند از قوس هایی پا حمایت کنند پس از انتخاب کفش هایی که داری تخت صاف می باشند به شدت پرهیز نمایید.

ب: کف کفش باید دارای میزان انعطاف کافی باشد تا بتواند در مرحله جدا شدن پا از زمین به میزان کامل خم شود تا سیکل راه رفت یا دویدن به صورت کامل انجام بگیرد انتخاب کفش هایی که دارای انعطاف کافی نمی باشند می تواند باعث خستگی عضلانی در پاها و همچنین درد عضلانی در قسمت کف پا شود.

ج: کفش ها باید دارای نرمی مناسب باشد تا بتوانند از میزان نیرویی که به بدن منتقل می شود جلوگیری کنند. کفش هایی که دارای نرمی بیش از حد می باشند نیز به اندازه کفش هایی که درارای نرمی کمی باشند در خنثی گردن نیروهایی که به بدن منتقل می شوند نا کارامد می باشند. تحقیقات نشان داده است که میزان مصرف انرزی در هنگام استفاده از  این گونه کفش ها بیشتر می باشد

د: میزان ارتفاع کف کفش نیز عامل مهمی در انتخاب کفش مناسب می باشد به طوری که ارتفاع کف  در قسمت پاشنه باید حداقل ۲ سانتی متر باشد. انتخاب کفش های با کف که دارای ارتفاع اندکی می باشد سبب بروز دردهایی در ناحیه مچ، زانو، کمر و گاهی سردرد می شود استفاده از این نوع کفش ها همچنان می توواند سبب شکسته شدن گلبول های قرمز خون شود که از علائم آن می توان به قرمز شدن رنگ ادار اشاره کرد.

رویه کفش

الف: رویه کفش باید از الیاف کتان باشد و در آن حداقل مواد شیمیایی استفاده شود تا از بروز حساسیب ها جلوگیری شود و همچنین به تهویه ها در کفش که یکی از عوامل جلوگیری از بیماریهای قارچی در قسمت پا می باشند کمک شود.

ب: رویه کفش باید دارای منافذی برای عبور هوا باشد استفاده از کفش هایی که دارای رویه هایی با منافذ فراوان می باشند در تهویه کفش برای خنک شدن پا و همچنین جلوگیری از بیماری های قارچی مناسبتر می باشد.

ج: استحکام رویه کفش باید به نحوی باشد که از پیچ خوردگی پا جلوگیری کند و همچنین در برابر فشار های وارده در طی زمان حالت اولیه خود را از دست ندهد.

د: کفش های باید دارای بند باشند. استفاده از کفش هایی که دارای چسبک می باشند به هیچ عنوان در ورزش توصیه نمی شود به علت اینکه چسبک ها نمی توانند نیروهای وارده را در هنگام تغییر جهت ورزشکار، برخورد ها و اتفاقات را بدرستی خنثی کنند و احتمال بروز صدمه به مچ را افزایش می دهند.

 کفش ورزشی

انواع کفش ورزشی

۱) کفش پیاده روی: راه رفتن متداول ترین فعالیت حرکتی انسان بوده و آزاد بودن و در هم نپیچیدن پا هنگام راه رفتن نکته بسیار مهمی است. همین موضوع درباره پاشنه کفش هم صادق است. کفش باید همیشه با حرکت پا خم شود. سبکی، انعطاف پذیری کفش در پنجه و ضربه گیری از ویژگی های یک کفش پیاده روی مناسب محسوب می شود.

۲) کفش دوومیدانی: امروزه حدود ۲۰۰ نوع کفش رشته ورزشی دو موجود است. تحقیقات نشان می دهد اضافه شدن ۱۰۰گرم به وزن کفش، سرعت دونده ماراتن را یک تا دو دقیقه کاهش و مصرف انرژی را یک درصد افزایش می دهد. دراین کفش ها باید تحرک انگشتان درهر جهت (بالا، پایین، جلو و پهلوها) با آزادی انجام گیرد.

۳) کفش فوتبال: این کفش باید طوری ساخته شود که طیف حرکتی فیزیولوژیک را محدود نکند. تخت کفش نیز باید طوری طراحی شده باشد که از زخم شدن وسط کف پا جلوگیری کند درعین حال امکان حرکت قوسی مناسب نیز وجود داشته باشد تا وضعیت بهتری برای ضربه با روی پا به توپ فراهم شود. کفش مدرن فوتبال وزنی فقط حدود ۲۵۰گرم دارد.

۴) کفش فوتسال: با توجه به افزایش فشار بر روی رباط، غضروف ها بویژه مچ پا، زانو و تاندون آشیل کفش های تخت آجدار (Bristle Sole) مطلوب است تا قابلیت ضربه گیری بیشتری درتخت کفش داشته باشد.

۵) کفش کشتی: برای اجرای مناسب حرکات این کفش باید از انعطاف پذیری، قدرت و استقامت بالایی برخوردار باشد، همچنین با توجه به براق و لیز بودن کف پوش سالن های کشتی باید در ته کفش عاج مناسب برای اصطکاک مطلوب باشد. برای زیرکفش نیز باید ابری نازک وجود داشته باشد و برای محافظت هرچه بیشتر از مچ پا در هنگام اجرای حرکات این نوع کفش ها دارای ساقی بلند هستند.

۶) کفش آمادگی جسمانی و ایروبیک: این رشته شامل حرکاتی چون قدم زدن،جست و خیز، پرش و غیره است. از این رو باید نسبتا سبک و حالت ضربه گیری خوبی داشته باشد. در یک کفش ایروبیک مناسب قسمت میانی، خارجی و پاشنه باید به طور کامل مورد حمایت قرارگیرد و همچنین قسمت جلوی کفش نیز ضربه گیری مناسبی داشته باشد.پاشنه کفش نیز باید اندکی بلند باشد.

۷) کفش بسکتبال: حرکت به جلو، توقف های ناگهانی و حرکات به پهلو اساس حرکت در رشته بسکتبال است.از این رو ساق کفش باید نسبتا بلند و پاشنه آن مستحکم باشد، برای به حداقل رساندن اصطکاک درون کفش نیز کفش های دولایه بدون پاشنه مناسب بسکتبال است. دربین کفش های ورزشی داخل سالن ضخیم ترین پاشنه را کفش بسکتبال دارد.

۸) کفش والیبال: حرکات این رشته ورزشی تقریبا همانند رشته بسکتبال است ولی ضخامت تخت کفش والیبال از کفش بسکتبال کوتاهتر و ساق این نوع کفش نیز کوتاه تر است.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۹ نظر

 1. علی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  یک سوالی که برای من پیش اومد این هستش که آیا میشه تمرینات اینتروال رو بعد از تمرین بدنسازی با وزنه انجام داد برای چربی سوزی ؟
  شرایط کار بدنسازی با وزنه و تمرینات هوازی برای یک فوتبالیست در طول یک فصل چطوری هستش ؟
  ورزشکار هایی مثل رونالدو طبق گفته ها در روز چند صد کیلو تا ۲ تن وزنه میزنند ، آیا با تمرینات اینتروال یا استقامتی در طی یک جلسه تمرین انجام میشه و مثلا در نوبت تمرین عصر تمرین با توپ هستش …؟ اصلا چند جلسه برای یک ورزشکار حرفه ای تمرین نیازه ؟ و هر بار چند دقیقه یا ساعت ؟
  من دانشجوی رشته ی تربیت بدنی هستم و خیلی دوست دارم مربی بدنساز فوتبال در سطح بالا بشم کمکم کنید <3

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام علی گرامی، تمرینات اینتروال تمرینات سنگینی هستند و توصیه نمی شود که همزمان با تمرینات وزنه انجام شود. در خصوص سایر مسائل چون بحث خیلی تخصی هست، یک مربی مجرب فوتبال بهتر می تواند شما را راهنمایی کند

 2. Mostafa گفت:

  خیلی عالی بود همونی که میخواستم ممنون

 3. مهسا گفت:

  عذر میخوام کفش مناسب برای بدنسازی رو نگفتید چه ویژگی باید داشته باشه . آیا باید کفیش سفت باشه ؟ یا انعطاف پذیر ؟ من کف پام صاف هست .

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   کفش های بدنسازی دارای زیره های محکم و پاشنه دار هستند و معمولا ورزشکاران حرفه ای استفاده می کنند. با توجه به صافی کف پا بهتر است از کفش های ورزشی استاندارد با کفه داخلی مخصوص کف پای صاف و زیره کلفت و محکم استفاده کنید.

 4. امیر گفت:

  با سلام بنده به دکتر مراجعه نمودم طبق دستور دکتر باید کتانی مناسب که قوس کف پا را پوشش دهد و سبک باشد و ساق دار بعلت اینکه قوزک پایم اسیب دیده و زانو هم مشکل دارد خواستم ببینم در این مورد پیشنهاد شما چه نوع کتانی و چه مارکی میباشد که ان را خریداری نمایم با سپاس فراوان

 5. football player گفت:

  سلام من یک کفش مخصوص چمن مصنوعی و سالن خریدم ولی در سالن خیلی لیز میخوره باید چیکارکنم؟؟!!!

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کفش های استاندارد نباید لیز بخورند.مجددا با فروشنده تماس گرفته و از اصل بودن کفش ها مطمئن شوید.

 6. علي گفت:

  سلام من امروز یه کفش فوتسال گرفتم یه روز ازش استفاده کردم در کفش برامدگی و فرو رفتگی های کوچکی إیجاد شده ایا کفش إیرادی دارد؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر کفش اصل و مارک نباشه ممکنه به دلیل فشار زیادی که در یک جلسه تمرینی بهش وارد شده اینطوری شده باشه. احتمال اینکه کفش اصل نباشه خیلی زیاده.

 7. علی گفت:

  سلام من فوتسال بازی میکنم برای جلوگیری از سر خوردن باید چیکار کنم که کف کفشم سر نخورد؟

 8. کفش فوتبال گفت:

  با تشکر از سایت بینظیر علم ورزش خیلی مطلب خوب و مفیدی بود.
  لطفا در رابطه با کفش های فوتبال یک مقاله بگذارید.

 9. فرزانه باقری گفت:

  سلام خدا قوت
  من دچار قوز شصت پا (هالوکس و الگوس) هستم و در این حالت شصت به سمت بقیه انگشتان منحرف شده و انگشت کنار شصت بلندتر از شصت است. خواستم بپرسم با این وضعیت کفش مناسبی برای رشته آمادگی جسمانی و ایروبیک برای من پیشنهاد دارید؟
  با تشکر شاد باشید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهتره از کفش های طبی برای استفاده روزانه و اورتوزهای بین انگشتی استفاده کنید تا درجه انحراف کمتر بشه. سپس کفش های استاندارد مثل برندهای نایک و اسیکس و غیره که برای پیاده روی و دویدن عالی هستن انتخاب کنید.

 10. آنا گفت:

  سلام من ایروبیک میخوام کار کنم کفش ایروبیک با کفش والیبال خیلی فرق داره؟میشه از مال ولیبال برای ایروبیک هم استفاده کرد؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *