ورزش برای پیشگیری از فراموشی

مکمل

پیاده روی ساده باعث پیشگیری از ابتلا به یکی از زجر آورترین بیماری های بدن انسانی یعنی آلزایمر می شود. در آخرین شماره نشریه پزشکی لنست نورولوژی، مقاله ای به چاپ رسیده است که طبق آن افرادی که در دوران میانسالی خود ورزش می کنند، بعدها کمتر دچار فراموشی و آلزایمر می شوند.بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان سوئدی، هفته ای دو بار و هر بار حداقل۲۰ دقیقه ورزش در سنین میانسالی، حدود۶۰ درصد، خطر ابتلا به آلزایمر در سنین سالمندی را کم می کند.

ورزش برای پیشگیری از فراموشی

همچنین این مقدار ورزش در سال های اواخر دهه چهارم و اوایل دهه پنجم زندگی، می تواند خطر گرفتار فراموشی شدن در سال های بعد را به نصف کاهش دهد. البته کسانی که سابقه خانوادگی آلزایمر دارند بیشتر از این۶۰ درصد سایر افراد، سود می برند.دکتر میا کیویپلتو از مؤسسه تحقیقاتی کارولینسکا در این باره می گوید: اگر فردی در سنین جوانی و میانسالی خود را به یک زندگی فعال و پر نشاط عادت دهد، می تواند در سالمندی هم از سلامت جسمی لذت ببرد و هم از سلامت ذهنی. دلیل اصلی اثر طولانی مدت ورزش بر عملکرد مغز مشخص نیست، ولی دانشمندان تصور می کنند که ورزش از طریق افزایش جریان خون مغز در پیشگیری از فراموشی و آلزایمر موثر است.

aftab.ir

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *