نقش شام خوردن در لاغری

نقش شام خوردن در لاغری
تلگرام

امروزه ثابت شده است که ریشه اصلی چاقی در پر خوری و مصرف غذا های پر کالری نیست,بلکه علل اصلی آن ترکیباتی هستند که آن غذا ها را تشکیل می دهند.غذا های ما مخلوطی از سه ماده ی انرژی زا می باشند: کربوهیدرات ها,چربی ها و پروتئین ها.در میان این سه ماده حیاتی انرژی زا – چربی ها و پروتئین ها چاق کننده نیستند. کربوهیدرات ها هم به دو دسته تقسیم می شوند : کربوهیدرات های بد و کربوهیدرات های خوب.

کربوهیدرات های خوب : به آن دسته از مواد غذایی قندی گفته می شود که گلیکمی ایندکس آن ها بین رقم های ۱ تا ۵۰ است. یعنی آن ماده ی غذایی تا ۵۰ درصد قدرت گلوکز را بالا می برد و به همان نسبت انسولین از لوزالمعده ترشح می شود و به قند خون می ریزد.رقم گلیکمی ایندکس بین ۵۰ تا ۱۰۰ قند خون را بسته به مقدار کربوهیدرت های بد خیلی بالا می برد.

ما می توانیم غذا های مصرفی خود را به سه قسمت تقسیم کنیم:

۱-غذا هایی با گلیکمی ایندکس خیلی بالا که قند خون را خیلی بالا می برند.

۲-غذا هایی با گلیکمی ایندکس متوسط که قند خون را کمتر بالا می برد.

۳ -غذا هایی با گلیکمی ایندکس خیلی پایین که بر روی قند خون تاثیری ندارند.

آن چه مسلم است این که هر چه بیشتر قند خون از طریق غذا های مصرفی بالا برود به همان نسبت هم انسولین به خون ریخته می شود و یا بر عکس اگر غذا های مصرفی تاثیر چندانی در بالا رفتن قند خون نداشته باشند به همان نسبت انسولین بسیار کمی به خون ریخته می شود و یا اصلا به خون ریخته نمی شود.

برای مبارزه با چاقی : باید سعی کنیم از غذا هایی استفاده کنیم که زیاد انسولین طلب نباشند. چرا که انسولین چاق کننده است در حالی که هورمون های دیگر مانند گلوکاگرل هورمون های لاغر کننده هستند.اگر ما لوزالمعده و یا پانکراس را دائما تحریک کنیم و مرتبا سبب ترشح انسولین به خون شویم,باید بدانیم که انسولینی که به خون ریخته می شود در حدود ۴ ساعت در خون می چرخد. انسولین هورمونی است که اگر زیاد در خون ریخته شود دیگر به جا و محل تولیدی اول خود بر نمی گردد.این هورمون در خون اعمال فیزیولوژی بسیار مهمی را انجام می دهد.

از جمله این که سبب حمل قند های موجوددر خون (گلوکز) تا سلول های بدن به منظور تولید انرژی می شود و اگر هنوز هم قند خون زیاد باشد آن ها را در کبد به صورت گلیکوژن در می آورد و اگر باز هم قند خون زیاد باشد به ساختن گلیکوژن ادامه می دهد و سپس آن ها را در ماهیچه ها ذخیره می کند.گلیکوژن های ذخیره شده در کبد و ماهیچه ها ظرفیت تا بیشتر از ۵۰۰ گرم را ندارند.

این گلیکوژن ها ذخیره های گلوکز هستند که به صورت امانت و موقتی در آن جا ذخیره شده اند.در موقع نیاز,گلیکوژن باید به گلوکز تبدیل شود و قند خون را بالا ببرد.این عمل را هورمون دیگری از لوزالمعده و یا پانکراس به نام آل هورمون گلوکاگرل به عهده دارد.گلوکاگرل وقتی به خون ریخته می شود که قند خون به صورت هیپو در بیاید و انسولین هم در خون موجود نباشد.

فراموش نکنیم که مقدار قند خون در یک میزان معین ثابت می ماند و از نظر ژنتیکی ثابت شده است که این میزان ۱گرم در یک لیترخون است. ثابت ماندن مقدار قند خون در خون یکی از مهم ترین اعمال فیزیولوژیکی بدن است که خداوند متعال آن را تعیین کرده است تا از این طریق غذای مغز دائما تامین شود. مغز انسان در مدت ۲۴ ساعت در حدود ۱۰۰ گرم قند و یا گلوکز را از خون گرفته و مصرف می کند. در نتیجه این ۱۰۰ گرم قند باید خیلی سریع جانشین شود.
دو عضو مهم دیگر بدن نیز همانند مغز انرژی خود را فقط از قند خون تامین می کنند . یکی کلیه و دیگری سلول های قرمز خون. این دو عضو مهم بدن دائما انرژی خود را از قند خون می گیرند و در سطح قند خون تاثیر می گذارند.حال با توجه به این مطالب سوالی مطرح می شود که :

آیا شام خوردن عامل اصلی چاقی محسوب می شود ؟ نقش شام خوردن در لاغری چیست؟

ای کاش به جای شام بیشتر به صبحانه خوردن اهمیت می دادیم. در حال حاضر اکثریت بچه های محصل بدون صبحانه به مدرسه می روند.منظور از شام نخوردن این نیست که اصلا شام نخورید و گرسنه بخوابید , « بحث اصلی ما روی شام خوردن در وقت مناسب شب است. »

چرا که متاسفانه در کشور ما اکثر خانواده ها در ساعات پایانی شب شام صرف می کنند. دانشمندان طی تحقیقات زیادی به این نتیجه رسیده اند که : « مصرف غذا در دیر هنگام سبب بالا رفتن وحشتناک قند خون می شود. »

قدم اول برای رهایی از چاقی آن هم برای همیشه و داشتن اندام متناسب این است که به هر نحوی که شده نوشابه های شیرین و آرد سفید  را تا جایی که امکان دارد از برنامه غذایی خود حذف کنیم.این مواد قند خون را به طور وحشتناکی بالا می برند و سبب ترشح انسولین می شوند. در حقیقت این قند یا آرد سفید نیست که منجر به بروز چاقی می شود بلکه :

« عامل اصلی آن همان انسولین است که در خون می چرخد. » هورمون انسولین تنها هورمونی است که به هورمون آنابول(anabole) معروف است : یعنی هورمون چاقی. در مقابل هورمونی وجود دارد که به هورمون کاتابول(katabole) معروف است که همان هورمون لاغری است.

هورمون های لاغری عبارتند از : « گلوکاگون » که رقیب سر سخت انسولین می باشند و جایگاه آن در کنار سلول های ترشح کننده انسولین در جزایر لانگرهانس است. یکی دیگر از هورمون هایی که دشمن واقعی هورمون انسولین است « هورمون زوماتوتروپین » است که از قسمت جلوی هیپوفیز ترشح شده و به خون می ریزد. این هورمون که مخفف آن sth است در صورتی به خون می ریزد که اولا انسان خواب باشد و دیگر این که انسولین در خون نباشد.

این هورمون به اصطلاح شب کار است و این هورمون وقتی ترشح می شود که هورمون ملاتونین باعث خواب فرد شده باشد . عمل اصلی این هورمون موثر در رشد بچه ها بوده و در بزرگسالان باعث ذوب چربی ها (لاغری) می باشد. این هورمون شب کار چربی ها را از لابه لای ماهیچه های اطراف قلب و کلیه ها آزاد می کند.در این صورت ماهیچه ها بهتر رشد کرده و کار ترمیم سلول ها به راحتی صورت می گیرد.

نویسنده : پروفسور منوچهر جعفریان متخصص تغذیه

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۸ نظر

 1. زهره غلامی گفت:

  سلام با سپاس فراوان من سوالی داشتم از شما:اگر کسی دیابت نوع۱ داشته باشد مجبور به تزریق انسولین میباشد و افراد دیابتی اصولا از دو نوع انسولین استفاده میکنند که یکی کوتاه اثر و دیگری بلند اثر میباشد- اصولا انسولین بلند اثر یکبار در شبانه روز تزریق و طی ۲۴ ساعت دربدن باقی میماند-حالا با این اوصاف که گلوکاگن و کورتیزول و اپی نفرین نقش رقابتی با انسولین دارند و همه اینها کمک به لیپولیز میکنند پس افراد دیابتی چطور میتوانند وزن خود را کم کنند؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام.افرادی که دیابت دارن و هر دو نوع انسولین رو تزریق می کنند , جهت کم کردن وزن حتما باید تحت نظر کارشناس تغذیه و پزشک معالج شون باشند , چون میزان انسولین تجویز شده یک فرمول داره و این فرمول تحت تاثیر مستقیم وزن فرد , میزان فعالیت و نوع رژیم این فرد است , وقتی این افراد  از طریق رژیم غذایی و ورزش سعی در پایین آوردن وزن دارند , پزشک ایشون , میزان انسولین تجویز شده را کاهش میده , پس در این صورت هیچ مشکلی ندارند. و همچنین این اشخاص حتما و حتما آموزش می بینن که خودشون , میزان قند خون خودشون رو با گلوکومتر اندازه گیری کنند. از طرفی کم کردن وزن براشون بسیار مفیده , چون میزان دوز دارو ی آنها , کاهش پیدا میکنه .

 2. فریده گفت:

  سلام من ۳۳ سالم هست و۷۸ کیلو وزن ۱۶۰ وزن من هر روز ورزش می کنم ولی فقط سایز کم کرده ام علت ان چیست؟

 3. fateme گفت:

  باسلام وخسته نباشین من ٢٢سال دارم یک ماهه رژیم دارم ورزش هم میکنیم قدم١٧٠و وزنم٨۵اصلا وزن کم نکردم علتش چیه؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام. عواملی مانند کم کاری تیروئید، نوع رژیم غذایی و شدت ورزش و همچنین استرس و کم خوابی در روند کاهش وزن تأثیر دارند

 4. عسل گفت:

  سلام من یه سوالی داشتم چطوری میشه ترشح هورمونهای لاغری رو در بدن افزایش داد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ما مطالب زیادی پیرامون کاهش وزن منتشر کردیم اما تا کنون با موضوعی که بتوان با هورمون های بدن باعث لاغری شد مواجه نشده ایم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *