زمان واکنش

مکمل

زمان واکنش نشان دهنده بسیار مهم سرعت تصمیم گیری و کارآیی آن است. زمان واکنش به فاصله زمانی بین ارائه غیر منتظره محرک تا شروع پاسخ گفته میشود.زمان واکنش معنای نظری مهمی دارد که شاید دلیل اصلی توجه پژوهشگران به آن همین باشد. زمان واکنش وقتی آغاز میشود که محرک ارائه شده است و هنگامی پایان می­یابد که پاسخ شروع شده است.زمان واکنش به عنوان شاخص سرعت پردازش اطلاعات استفاده میکنند. بنابراین زمان واکنش مجموع سه مرحله پردازش اطلاعات است.

Reaction-time-

عوامل مهم تأثیر گذار بر زمان واکنش

۱-تعداد محرک- پاسخ

۲-سازگاری محرک- پاسخ

۳- مقدار تمرین

۴-پیشبینی کردن برای تقلیل تاخیر

تعداد محرک – پاسخ

یکی از عوامل مهم و اثر گذار بر زمان واکنش، تعداد محرکهایی است که هر کدام ممکن است به پاسخ جداگانه ­ای منجر شوند و هر زمان امکان اجرا داشته باشند.

در زمان واکنش انتخابی اجرا کننده باید یک پاسخ را از بین حرکات ممکن از پیش تعیین شده انتخاب کند. زمان واکنش، زمان مورد نیاز برای شناسایی محرک، انتخاب پاسخ و آغاز مناسب است. سریعترین زمان واکنش فقط شامل یک محرک و یک پاسخ است و به آن زمان واکنش ساده می­ گویند.

قانون هیک

وقتی تعداد محرک- پاسخ از یک دو افزایش پیدا میکند، افزایش زمان بسیار زیاد است. زمان واکنش از حدود ۱۹۰ هزارم ثانیه در زمان واکنش ساده به بیش از ۳۰۰ هزارم ثانیه در زمان واکنش انتخابی افزایش پیدا میکند. هر جه تعداد انتخاب ها بیشتر شود، زمان واکنش اضافه­تر خواهد شد.

یکی از راهبردهای مهم در ورزش های سریع این است که تعداد محرک ها را برای حریف خود تا جایی که می ­توانید افزایش دهید و از این طریق او را وادار کنید تا برای پاسخ، همه محرک ها را پردازش کند.

 سازگاری محرک- پاسخ

سازگاری محرک- پاسخ یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده زمان واکنش انتخابی است. این سازگاری معمولاً به دامنه­ ای گفته میشود که در آن محرک و پاسخی که برای آن راه­اندازی میشود؛ به طور طبیعی به یکدیگر وابسته شوند. به این پدیده ، سازگاری جانبی محرک- پاسخ می­ گویند.برای تعدادی معینی از محرک- پاسخ هرگاه سازگاری آن ها بیشتر باشد زمان واکنش انتخابی آن کاهش پیدا میکند.

 مقدار تمرین

دو عامل اصلی که زمان واکنش را متاثر میکنند، نوع و مقدار تمرین است. وقتی که تعداد محرک – پاسخ مشخص است، هر چه مقدار تمرین بیشتر باشد زمان واکنش کوتاه تر خواهد شد. به طور کلی می­توان گفت که هنگام ازدیاد محرک- پاسخ تمرین کردن، شیب افزایش زمان واکنش را کاهش میدهد. معنای این جمله آن است که اثر تمرین بر زمان واکنش ساده، ناچیز امابر زمان واکنش انتخابی، چشمگیر است. این اثر وقتی زیادترم ی شود که تعداد محرک- پاسخ زیاد و سازگاری آن کم باشد.

تمرین یکنواخت به صورتی که یک محرک همیشه به یک پاسخ منجر شود به ایجاد واکنش سریع کمک میکند. تمرین، سازمان محرک و پاسخ را سازگارتر میکند.

 پیشبینی کردن برای تقلیل تاخیر

یکی از روش های مناسب برای فایق آمدن بر زمان واکنش طولانی این است که اجرا کننده بتواند وقوع محرک را پیشبینی کند. اجرا کننده میتواند اطلاعات را از پیش پردازش کند.

انواع پیشبینی

پیشبینی به دو صورت انجام میشود. یکی پیشبینی اینکه در محیط چه اتفاقی خواهد افتاد که امر با اهمیتی است، که اطلاعات فضایی به ورزشکار کمک می کند تا حرکت را از پیش سازمان دهد.

گاهی اوقات اجراکننده می داند که چه حادثه­ای واقع خواهد شد. اما احتمالاً نمی­داند که آن واقعه در چه زمانی روی خواهد داد پس نوع دوم پیشبینی زمانی است. اگر او بتواند هر دو پیشبینی را با هم انجام دهد، سودی که می برد مضاعف خواهد شد. چند عامل بر پیشبینی کردن درست اثر میگذارد، اولین عامل، یکنواختی عمل است.

اولین خطر پیشبینی، زمانی متوجه ما میشود که حرکت پیشبینی شده همان حرکتی نباشد که حریف اجرا میکند؛ در این صورت ورزشکار باید ابتدا از وقوع حرکتی که از آماده کرده است جلو گبری کند. واکنش ساده در حدود ۴۰ هزارم ثانیه تخمین زده شده است.

پیشبینی های پاسخ نادرست مشکل دیگری نیز  دارد و آن این است که پاسخ نادرست ورزشکار را از حضور در بهترین موقعیت مکانی برای پاسخ درست محروم و دور کرده است.

راهبردهای پیشبینی

یکی از این راهبردها این است که برای جلوگیری از پیشبینی درست حریف، هر چه ممکن است حرکات را به طور غیر منتظره و تصادفی انجام دهیم. که نهایتاً مجبور گردد تا بدون  پیشبینی و فقط از طریق عکس­العمل حرکت کند. اصل مهم دیگر این است که ورزشکار با گرفتن حریف را از پیشبینی کردن ساقط و او را وادار به واکنش کند.

راهبرد مهم دیگر این است که به حریف اجازه پیشبینی بدهید ولی نهایتاً حرکتی را انجام دهید که مخالف پیشبینی اوست. اصرار به پیروز شدن و خطرانگیختگی باختن در مسابقه منابع مهم ­انگیختگی احساسی بازیکنان میباشد. اگر اجرای موفقیت ­آمیز به سرعت و دقت تصمیم گیری وابسته باشد، سطح انگیختگی ایجاد شده، نقش مهم و تعیین کننده­ای دارد.

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۵ نظر

 1. حبیب گفت:

  سلام.ممنون از شما.ببخشید خلاصه کتاب یادگیری حرکتی اشمیت هست سا نه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   خیر. متاسفانه در دسترس نیست. اما در قسمت رشد و تکامل حرکتی مجله علم ورزش به بخش هایی از کتاب اشاره کردیم.

 2. حبیب گفت:

  ببخشید یه سوال .پاسور والیبال مهارت شناختی یا حرکتیه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   هر دو فاکتور در موفقیت یک پاستور والیبال نقش حیاتی دارند.

  • هادی گفت:

   مهارت پاسخ دادن به خودی خود یک مهارت حرکتی است اما تصمیم های پاسور در موقعیت های مختلف مهارت شناختی است. مثلا وقتی تصمیم می گیرد پاس کوتاه- بلند- بریده و…بدهد مهارت شناختی است اما کیفیت پاس مهارت حرکتی است.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *