طبقه‎بندی مهارت ها

تلگرام

مهارت های باز و بسته

یک روش برای طبقهبندی مهارت ها ، دامنه پایداری و ثبات وضعیت محیطی است، مهارت باز، حرکتی است که در موقع اجرای آن محیط و شرایط محیطی، متغیر و غیر قابل پیش­بینی است؛ مهارت بسته حرکتی است که در موقع اجرای آن محیط و شرایط محیطی ثابت و قابل پیش­بینی است.

در مهارت های بسته اجراکننده از قبل و بدون اینکه تحت فشار زمان باشد میتواند تقاضاهای محیطی و حرکتی را از پیش ارزیابی نموده، پاسخ های حرکتی خود را از قبل سازمان بدهد و بدون نیاز به تغییر دادن، آن ها را پیاده کند.

مهارت های مداوم، مجرد و زنجیره­ای

مهارت مجرد که به طور روشن نقطه شروع آن مشخص است و در زمانی بسیار کوتاه اجرا میشود پرتاپ یا شوت کردن یک توپ.مهارت مداوم که آغاز و پایان مشخصی ندارد و رفتار اجراکننده مدت زیادی جریان دارد..

در بین دو نقطه قطبی پیوستار یاد شده، مهارت های زنجیره­ای قرار دارند، گروهی از مهارت های مجردند که زنجیروار به هم متصل شده، پشت سر هم اجرا میشوند تا عمل پیچیده و مشکل تری را به وجود آورند.مهارت های زنجیره­ای به این دلیل با مهارت های مجرد تفاوت دارند که در زمان نسبتاً بلندتری اجرا و به یکدیگر متصل میشوند. با وجود این هر یک از اجزای آن ها دارای نقطه شروع و پایان قابل تشخیصی است..

مهارت حرکتی وشناختی

مهارت حرکتی، تعیین کننده اصلی موفقیت کیفیت اجرای خود مهارت است ادراک و تصمیم گیری درباره نوع حرکت تقریباً دخالت ندارد؛از طرف دیگر در یک مهارت شناختی ماهیت و کیفیت حرکت مخالف مهم نیست، اما تصمیم گیری در خصوص انتخاب و نوع حرکت بسیار مهم است؛مهارت شناختی عمدتاً به انتخاب نوع حرکت وابسته است، مهارت حرکتی به کیفیت و چگونگی اجرای مهارت اهمیت بیشتری میدهد.‌

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲ نظر

  1. ذبیح اله عینی گفت:

    ممنون خوب بود! !!!

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *