برایتان پیش آمده که خیلی احساس خستگی کنید و حوصله هیچ کاری رو نداشته باشید؟ آیا به علت های اون فکر کردید؟ شاید همیشه کمبود خواب رو تنها دلیل احساس خستگی بدانید، اما در واقع اینطور نیست. کارهای کم اهمیتی که انجام می دهید یا انجام نمی دهید شما را از لحاظ ذهنی و جسمانی خسته می کند که می توانند باعث خستگی شوند. کارشناسان عادت های بدی که باعث احساس خستگی می شوند و همچنین چند راه حل ساده که انرژی را به شما بازمی گرداند را آشکار کرده اند.

ورزش نکردن

در یک مطالعه دانشگاهی در ایالت جورجیا، افراد غیر فعال سالم که ورزش سبک به مدت ۲۰ دقیقه در هر جلسه و تعداد سه جلسه در هفته را انجام دادند احساس خستگی کمتر و انرژی بیشتری بعد از گذشت ۶ هفته را گزارش کردند. ورزش منظم، قدرت و استقامت را ارتقاء می دهد، باعث کارکرد بهتر سیستم قلبی عروقی و تحویل اکسیژن و مواد مغذی به بافت ها می شود. بنابراین اگر احساس خواب آلودگی کردید حداقل یک پیاده روی مختصر انجام دهید. مطمئناً از این کار پشیمان نخواهید شد.

آب کافی نمی نوشید

Amy Goodson متخصص تغذیه ایالت تکزاس می گوید: حتی اگر کمی دچار کم آبی شوید – به اندازه ۲ درصد از کاهش طبیعی آب – تأثیر معنی داری بر سطح انرژی می گذارد. کمبود آب باعث کاهش حجم خون و در نتیجه باعث غلیظ شدن خون می شود. این غلظت خون باعث می شود قلب با اثر کمتری خون را پمپ کرده و سرعت رسیدن اکسیژن و مواد غذایی را به بافت های بدن کم می کند.

کمبود آهن

کمبود آهن می تواند باعث احساس خستگی، زود رنجی، ضعف و عدم تمرکز شما شود. دلیل خستگی ناشی از کمبود آهن این است که اکسیژن کمتری به عضلات و سلول ها می رود. برای تأمین آهن بدن گوشت گاو، لوبیا، تخم مرغ، سبزیجات با برگ سبز تیره، آجیل و کره بادام زمینی را با غذاهایی که منبع ویتامین C هستند مصرف کنید – ویتامین C اگر با منابع غذایی آهن مصرف شود جذب آن را بالا می برد. توجه کنید که کمبود آهن می تواند به دلیل مشکلات سلامتی باشد. اگر علائم ناشی از کمبود آهن را دارید به پزشک مراجعه کنید.

نخوردن صبحانه

غذایی که می خورید بدن را از مواد مغذی پر می کند و زمانی که در خواب هستید بدن شما از غذایی که شب قبل خورده اید استفاده می کند تا خون را پمپاژ کرده و اکسیژن در بدن در جریان باشد. بنابراین صبح که از خواب بیدار می شوید شما باید بدن را با خوردن صبحانه دوباره از مواد مغذی پر کنید. اگر صبحانه نخورید، احساس خستگی و بی حالی خواهید داشت. توصیه می شود صبحانه شامل غلات کامل، پروتئین و چربی سالم باشد.

شما یک کمال گرا هستید!

Irene S. Levine پروفسور دانشگاه نیویورک می گوید: تلاش برای اینکه در همه چیز و همه کار عالی باشید باعث می شود تا شما سخت تر و طولانی تر کار کنید. اهداف غیر واقعی برای خود تعیین می کنید که دست یابی به آن ها سخت یا غیر ممکن هستند و در پایان هیچ گونه حس رضایتی از کار وجود نخواهد داشت. Levine توصیه می کند زمان بندی مناسبی برای اهداف خود تعیین کنید و سعی کنید از آن پیروی کنید. با گذشت زمان شما خواهید فهمید که زمان اضافی که شما صرف کار می کنید در واقع باعث ارتقای فعالیت شما نمی شود.

کار در یک دفتر کار شلوغ و نامظنم

بر اساس تحقیق دانشگاه Princeton یک میز به هم ریخته باعث محدود کردن توانایی شما برای تمرکز و همچنین محدود کردن توانایی مغز شما برای پرداش اطلاعات می شود که از نظر ذهنی شما را خسته می کند. در پایان هر روز کاری مطمئن شوید کارتان و عوامل شخصی به خوبی سازماندهی و مرتب شده باشند. زیرا به شما کمک خواهد کرد که شروع خوبی در روز بعد داشته باشید. اگر دفتر کار شما نیاز به مرتب کردن دارد بهتر است در ابتدا به صورت کلی درگیر آن نشوید، آنچه که می بینید یا در دسترس است را مرتب کنید سپس اطراف میز کارتان، کمدها، فایل ها و کشوها را به ترتیب مرتب کنید.

کار کردن در تعطیلات

وقتی که در تعطیلات هستید، مثلا” تعطیلات آخر هفته که زمان مناسبی برای استراحت است، حتی چک کردن ایمیل ممکن است شما را عصبانی کنید. در زمان استراحت یا تعطیلات از هر گونه مشغله ذهنی و کاری دوری کنید. زیرا باعث می شود تا ذهن و بدن شما دوباره جوان شوند و با انرژی بیشتری به سرکارتان برگردید. وقتی که به طور کامل استراحت می کنید، باعث می شود شما خلاق تر و مؤثرتر باشید.

زیاده روی در خواب در روز تعطیل

هر گونه خواب اضافی در صبح مخصوصاً روزهای تعطیل باعث دیر به خواب رفتن در شب می شود که در نتیجه باعث دیر بیدار شدن در صبح روز بعد خواهد شد. این مشکل گذشته از اینکه شما را کاملا” بی انرژی و  خسته نشان می دهد، حتی زندگی اجتماعی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. سعی کنید در روزهای تعطیل نزدیک به زمان معمولی بیداری در سایر روزها خود از خواب بیدار شوید تا چرت بعدازظهر رو هم از دست ندید! خواب کوتاه به مدت ۲۰ دقیقه باعث دوباره شارژ شدن بدن می شود.

خوردن نوشیدنی های الکل دار قبل از خواب

به نظر می رسد خوردن نوشیدنی های الکل دار قبل از خواب روش خوبی است تا از فشارهای عصبی قبل از خواب رها شوید! اما این کار به آسانی می  تواند نتیجه معکوس داشته باشد. Allen Towfigh مسئول بخش پزشکی عصب شناسی نیویورک می گوید: الکل در آغار باعث افسرده کردن سیستم عصبی مرکزی می شود، یک اثر آرام بخشی ایجاد می کند اما سرانجام باعث به هم خوردن خواب شخص می شود. او می گوید: الکل یک اثر واکنشی به عنوان اثر سوخت و سازی ایجاد می کند که باعث ایجاد موج غیر منتظره در سیستم آدرنالین می شود.

چک کردن ایمیل قبل از خواب

نور صفحه نمایش تبلت، تلفن های هوشمند یا کامپیوتر ریتم منظم و طبیعی روزانه بدن را با فرو نشاندن ملوتونین، هورمونی که به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک می کند، بهم می زند. حساسیت به نور صفحه نمایش این وسایل در افراد متفاوت است اما به نظرم بهتر است که یک الی دو ساعت قبل از خواب از این وسایل استفاده نکنید. اگر هم نمی توانید از چک کردن تلفن همراه تان قبل از خواب دوری کنید، پس حداقل آن را ۳۵ سانتیمتر از چشم دور نگه دارید تا خطر مداخله آن در خواب را کاهش دهید.

مصرف زیاد کافئین در روز

شروع روز با قهوه زیاد مهم نیست. در واقع تحقیقات نشان می دهند روزانه ۳ فنجان قهوه برای شما مفید است- اما استفاده نادرست از کافئین جدا” می تواند سیکل خواب و بیداری شما را مختل کند. کافئین آدنوزین را مسدود می کند- آدنوزین فرآورده فرعی سلول های فعالی است که هنگام جمع شدن شما را به خواب می برند. بر اساس تحقیقی، مصرف کافئین ۶ ساعت قبل از خواب بر خواب تأثیر می گذارد بنابراین حداقل سعی کنید شب از قهوه و مواد کافئین دار را استفاده نکنید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com