نکاتی برای افزایش رشد قد

نکاتی برای افزایش رشد قد
تلگرام

غده هیپوفیز قدامی که در مغز قرار دارد، علی رغم اندازه کوچکش محل ترشح هورمونی به نام هورمون رشد است.این هورمون باعث می شود که چربی اضافی و زائد بدن سریع تر به انرژی تبدیل شود، در نتیجه موجب رشد بیشتر و قوی تر استخوان های بدن خواهد شد. هورمون رشد مهم ترین عامل برای افزایش قد در دوران رشد می باشد. اگر چه میزان تولید هورمون رشد در بدن کاملاً به مغز وابسته است، ولی می توان با استفاده از روش هایی ,  میزان تولید آن را در بدن افزایش داد و موجب افزایش رشد قد شد.

نکاتی برای افزایش رشد قد

البته باید بگویم افزایش قد در دوران رشد امکان پذیر خواهد بود و بعد از سخت شدن قسمت نرم و غضروفی استخوان ها و توقف رشد طولی آن ها، قد فرد افزایش نخواهد یافت.۶ نکته وجود دارد که شما می توانید با انجام آن ها تا حدی باعث  افزایش ترشح هورمون رشد و افزایش قد شوید .البته این به ژنتیک شما نیز بستگی  دارد، چون مهم ترین عامل در رشد قد ، ژنتیک است.

۱-خواب منظم و کافی

خواب کافی و منظم باعث افزایش مقدار هورمون رشد در طول روز می شود.

۲- تغذیه صحیح

به جای اینکه سه وعده غذایی و در هر وعده مقدار زیادی غذا مصرف کنید ،سعی نمایید وعده های غذایی خود را به شش وعده غذایی برسانید تا در هر وعده مقدار کمتری غذا مصرف کنید، زیرا مصرف زیاد مواد غذایی که دارای اندیس گلیسمی بالا ( قند بالا ) هستند، بدن را وادار می کند که مقدار انسولین بیشتری ترشح نماید. این مسئله نه تنها منجر به ذخیره چربی اضافی در بدن می شود، بلکه ممکن است جریان هورمون رشد را در بدن متوقف کند.
به این نکته مهم اشاره می کنیم که مصرف غذاهای حاوی قند کمتر، از آزاد شدن انسولین جلوگیری خواهد کرد.

۳-تغذیه قبل از فعالیت ورزشی

کارشناسان تغذیه بیان می کنند، مصرف غذاهای حاوی پروتئین و کربوهیدرات، دو ساعت قبل از فعالیت ورزشی و بلافاصله بعد از آن، باعث افزایش قابل توجه هورمون رشد و تستوسترون در خون می شود. بنابراین دو ساعت قبل از انجام فعالیت های ورزشی،یک ساندویچ کوچک سالاد و جوجه مصرف کنید.

۴- فعالیت ورزشی منظم

انجام ورزش های کششی روزمره مثل نرمش های بدنسازی روزانه، تاثیر مستقیمی بر روی ترشح هورمون رشد دارند.مطالعات جدید نشان می دهند که مقدار و دفعات ترشح هورمون رشد با فعالیت ورزشی شدید مرتبط می باشد. بعد از فعالیت ورزشی شدید هورمون رشد بیشتری در بدن آزاد می شود. برای اینکه شما بیشترین بهره را از فعالیت ورزشی بدست آورید، باید مطمئن باشید که مدت و شدت فعالیت ورزشی شما برای ایجاد پاسخ مناسب ( تحریک هیپوفیز قدامی برای ترشح هورمون رشد ) کافی است.

ورزش های بی هوازی شدید و پیاده روی به مدت حداقل۳۰-۲۰ دقیقه باید انجام شود. ورزش های کششی خاصی وجود دارد که ممکن است تا حدی باعث آزاد شدن هورمون رشد شوند.

با انجام حرکات کششی که مستلزم کار گروهی ماهیچه ها می باشد، شدت فعالیت ورزشی بالا می رود و به دنبال آن غده هیپوفیز قدامی مجبور می شود که هورمون رشد بیشتری آزاد نماید. شرکت در فعالیت های ورزشی هوازی شدید نیز می تواند باعث افزایش ترشح هورمون رشد شود.

نکته: با توجه به توضیحات ارائه شده در خصوص ورزش از سوی نویسنده لازم به ذکر است :   تا به حال به اثبات نرسیده است که ورزش بخصوصی باعث افزایش قد شود.  دیدگاه مردم بر این اساس است که  رشته های مانند والیبال ، بسکتبال و… موجب افزایش قد می شوند ! این باور صحیح نیست چرا که  فقط جوانان بلند قد به این رشته روی می آورند.

۵- اسید آمینه گلیسین

دریافت اسید آمینه گلیسین قبل از فعالیت ورزشی می تواند تا حدی باعث تحریک ترشح هورمون رشد شود. ولی این اسید آمینه زمانی موثر است که به صورت مکمل دریافت شود. با مصرف غذاهای غنی از اسید آمینه گلیسین ( مانند گوشت ، ماهی ، مرغ و شیر ) قبل از فعالیت ورزشی، نمی توان ترشح هورمون رشد را افزایش داد، زیرا با مصرف این نوع غذاها قبل از فعالیت ورزشی، معده شما پر خواهد شد و گلیسین اضافی جذب بدن نخواهد شد. اگر اسید آمینه گلیسین بیشتر از مقدار لازم دریافت شود، مقدار اضافی آن باید از سد خونی- مغزی ( blood-brain barrier ) عبور کند، در نتیجه اثر گلیسین بر روی ترشح هورمون رشد کاهش می یابد.

بنابراین می توان گفت،فقط در صورتی که این اسید آمینه به صورت جدا و به شکل مکمل و ترجیحاً با معده ی خالی مصرف شود، باعث آزاد شدن هورمون رشد می شود. در این حالت سرعت جذب گلیسین بالا می رود و سایر اسیدهای آمینه نیز با جذب آن تداخل نخواهند کرد.

۶- قبل از خواب خوردن غذای سنگین ممنوع

بیشترین مقدار هورمون رشد در دو ساعت اولیه خواب ترشح می شود.هرگز دو ساعت قبل از خواب وعده غذایی سنگین ( حاوی مقادیر زیاد مواد غذایی ) مصرف نکنید، زیرا نیاز به انسولین بالا بعد از مصرف زیاد مواد غذایی، از آزاد شدن هورمون رشد به مقدار زیاد جلوگیری می کند. در نتیجه بدن نمی تواند از فواید استراحت بهره مند شود

همچنین به نظر می رسد ،شب بهترین زمان برای دریافت مکمل اضافی جهت افزایش ترشح هورمون رشد می باشد. محققان دریافته اند ، مصرف اسیدهای آمینه آرژنین و اُرتینین با یکدیگر و با معده خالی، قبل از خواب می تواند مقدار هورمون رشد را افزایش دهد. مکمل های قابل دسترس مطمئن تری نیز وجود دارند که شما می توانید از آنها استفاده کنید.البته تمامی این مکمل ها باید تحت نظر پزشک و با تجویز وی مصرف شوند و از مصرف خودسرانه آن ها خودداری کنید.

و در نهایت ورزش کردن ، خواب کافی، تغذیه صحیح و کاهش استرس ، نه تنها شما را سالم تر نگه می دارد، بلکه غده هیپوفیز قدامی را برای انجام وظایف خویش که یکی از آنها ترشح هورمون رشد است، تشویق می کند

دکتر : سعید مرتضوی مقدم

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۸ نظر

 1. رُهام گفت:

  آیا ورزش هایی مانند بدنسازی یا وزنه برداری،مانع رشد نوجوانان می شود؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، رهام گرامی، در هر ورزشی چنانچه اصول آن رعایت نشود و تغذیه مناسبی هم نباشد قطعا”  باعث لطمه به ورزشکار می شود، رشته های قدرتی ممکن است به دلیل تحمل وزنه های سنگین روی مفاصل آن هم در سن رشد می  تواند به غضروف رشد آسیب وارد کند و باعث اختلال در رشد شود. 

 2. آرش شكوزارده گفت:

  آیا افسردگی باعث توقف رشد می شود ؟

 3. مهدی گفت:

  من ۱۷ سالمه و ۱۸۸ سانت قدمه آیا باز افزایش قد دارم. چطور میشه از آن جلوگیری کرد.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، آقایان تا سن ۱۸ سالگی روند رشد طبیعی رو دارند، اینکه شما بازهم رشد کنید یا نه به ژنتیک شما بستگی داره

 4. فاطمه گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه و۱۴۸سانت قد دارم از آمپول هرمون رشد هم استفاده کردم .ولی میخواستم بدون آیا قد من بلند می شود یا نه

 5. mohammad گفت:

  سلام من محمد هستم ۱۹ سالمه قدم قبلا ۱۸۲ بود ولی الن ۱۷۹/۱۸۰ هستم انگار کم شدم بنظرتون همچین چیزی میشه ؟یا من اشتباه میکنم؟
  من میخوام حداقل به بالی ۱۹۰ برسم چیکار کنم ؟؟ حرکات کششی توصیه میکنید یا امپول هرمونی و چیزای دیگه کدوم جواب میده در کمترین زمان؟؟
  ی سوال دیگه من میخوام شکمم و هم لاغر کنم چربی زیادی داره پهلو و شکمم بنظرتون شکمبند ببندم خوبه ۲۴ ساعته ببندم
  لطفا جواب بدین ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام  محمد عزیز، امکان کوتاه شدن قد وجود ندارد، مگر اینکه دچار ناهنجاری قاتی شده باشید مثل قوز کردن که باعث میشه قد کوتاه تر نمایش داده بشه، با توجه به اینکه سن  شما از بلوغ گذشته و دوره رشد را طی کرده اید امکان افزایش قد وجود ندارد. در خصوص چربی شکم هم فقط با تمرینات هوازی، اینتروال و تغذیه صحیح می توانید این چربی را کم کنید

 6. محمد گفت:

  یکی دو روزی هست دارم حرکات کششی میرم و تو اینترنت سرچ کردم خیلی ها نوشتن میشه بعد بلوغ قد بلنتر بشه
  یه نفر نوشته تو سن ۲۵ سالگی ۱۳ سانت بلند شده تو حدود ۸ ماه حرکات کششی و حرکات بسکتبالی هارو تو خونه تمرین کرده و بلند شده؟؟ یعنی دروغ گفته ؟؟؟
  منم دارم اینکارو میکنم بنظرتون بی فایده است
  راهی برای بلند شدن قد من نیست ؟؟:/
  اخه قدم باید بلنتر میشد اخه خانوادگی بلندیم هیکلی داداش بزرگ ۲ متر منم باید بلنتر بشم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   به اساس گفته مختصصین و آنچه که علم به ما می گوید، این احتمال ضعیف است، مشاهده شده تا سن ۲۵ سالگی قد رشد می کند، اما نه اینقدر زیاد! وقتی که بعد از سن بلوغ صفحات رشد در سر استخوان ها بسته شد، یعنی رشد متوقف است

 7. محمد گفت:

  سلام ببخشید ی سوال من شکم دارم و رژیم گرفتم و شکم بند هم محکم میبندم رژیمم در قدم تاثیر داره
  اخه شما میگین تغذیه مناسب و اینجور چیزا خب من واسه رژیم باید نصف یا کمتر نهار بخورم شبم شام نخورم
  ایا تو قد تاثیر داره ؟
  جلوگیری نمیکنه؟
  بنظرتون فعلا رژیممو کنار بزارم ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام محمد عزیز، نگفته اید چند سال سن دارید تا بهتر راهنمایی کنیم. در هر صورت شما بهتر است تغذیه سالم داشته باشید تا اینکه رژیم بگیرید، همچنین مواد غذایی که حاوی پروتئین و کلسیم است بیشتر روی رشد قد تأثیر دارد پس لازم است این مواد غذایی در برنامه غذایی شما باشد. سعی کنید به یک  مشاوره تغذیه مراجعه کنید

 8. محمد15 گفت:

  با سلام من ۱۵ سالمه و ۱۶۵ سانتی متر قدم هست قدم بلندتر میشه؟؟
  خیلی نگران قدمم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بستگی به ژنتیک شما دارد ، در هر حال شما تا ۱۸ سالگی رشد خواهید داشت، موارد ذکر شده در این مطلب را رعایت کنید تا به رشد قد کمک کنید

 9. دانیال گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه قد من ۱۷۵ هست می خواستم بدونم جی کار کنم افزایش پیدا کنه

 10. مهدی گفت:

  من ١۵سال دارم وقدم ١٧٠ میشه راحلی برای افزایش قدم داری با تشکر

 11. Fatima گفت:

  سلام من هجده سالمه قدم ۱۵۲آیا ممکنه ک باز هم رشد کنه؟تاچندسانت؟
  تادوسه سال پیش تغذیه مناسبی نداشتم

 12. رامین صادقی گفت:

  سلام.من۱۶سالمه ۱۸۰قدمه و اندازه ی عرض شانه هام ۴۵سانته به نظر شما نرماله.آیا راهی برای متوققف سازی آن ها وجود داره

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، طبیعتا” رشد اندام ها همسو بوده و اگر اختلافی در رشد باشد موجب ناهنجاری می شود، در حال حاضر مشکلی در شما نمی بینیم

 13. دلی گفت:

  سلام-خسته نباشین.ممنون از مطالب مفیدتون.یه سوال داشتم
  من ۲۰ سالمه قد بابام ۱۷۵ و مامانم ۱۶۰ .خودم ۱۶۰ هستم ولی نامزدم ۱۸۰ قدشه.من دوست دارم قدم ۷_۱۰ سانتی بلند بشه ضمنا اب و هوای زندگیمون کوهستانیه.مال استان آ.غ هستم
  ایا امکانش هست با ورزش و حرکات کششی؟تورو خدا کمکم کنین خیلی واجبو ضروریه من باید بلندتر بشم…
  لطفا…

 14. مهدی قهری گفت:

  با سلام خدمت شما…

  من ۱۴ سال سن دارم و قد من ۱۶۳ هست خواستم بدونم قد من نرمال هست یا زیر نرمال؟
  ورزش هایی مانند والیبال میتونه قد من رو افزایش بده؟
  ممنون میشم مطلبی در مورد حرکات کششی که موجب افزایش قد میشوند رو در اختیارم بذارین:)

  من ۶ ماهی هست که دمبل میزنم ایا قد من رو میسوزونه؟
  چه عواملی باعث رشد کمتر قد میشوند؟

  ممون میشم جواب بدین:)

 15. عقیل گفت:

  سلام ببخشید من قدم۱۷۰…۱۷سالمه پارسال بطور جهشی تمرینات کشش انجام میدادم قدم ۲۰سانت اضاف شد

  الانم چون تکواندو کارم میخوام قدم افزایش بگیره قده آقام۱۷۸ بعد منم کم خونم فولیک اسید مصرف میکنم تمیرنات کششی قد رو از الان شروع کردم آیا امکان داره یک ماه دیگه همینطور ادامه بدم قدم بره بالا؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز هیچ تضمینی برای رشد قد با ورزش نیست، یعنی در هیچ منبعی نگفته شده صد در صد نقش داره، بلکه مزیت اون این هست که باعث ترشح بیشتر هورمون رشد میشه اصل رشد قد به ژنتیک ربط داره، شما هم در دوره رشد قدی بوده اید و این رشد برای شما پیش آمده

 16. سحر گفت:

  سلام ببخشید من ۱۴ سالمه و میخواستم بپرسم که ایا اسکیت و ژیمناکستیک و کاراته تاثیری روی قد دارن ؟ و باعث قد کوتاهی توی سن من میشود ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. هیچ ورزشی بر قد تاثیر منفی نمیذاره مگر اینکه حرکات اشتباه انجام بشه و آسیب به بدن مخصوصا مفاصل و استخوان ها وارد بشه

 17. armin گفت:

  سلام من ١۶ سالو شش سالمه قدم ١٧۵…بازم رشد میکنم ایا؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *