چرا در کاهش وزن و تناسب اندام ۸۰ درصد تغذیه و ۲۰ درصد ورزش؟

چرا در کاهش وزن و تناسب اندام 80 درصد تغذیه و 20 درصد ورزش؟
تلگرام

شما هم این را شنیده‌اید که می‌گویند: " نمی‌توانید اثر تغذیه بد را با ورزش از بین ببرید" و وقتی پای حفظ سلامت بدن به‌میان می‌آید، این نکته حرف آخر را می‌زند. تغذیه و ورزش هر دو بخش‌های مهمی از کاهش وزن و تناسب اندام هستند. عادات غذایی نسبت به هر فاکتوردیگری در زمینه فیتنس، تاثیرات بسیار عمیق‌تر و شدیدتری بر ساختاربدن و اهدافی که برای تناسب اندام دارید می‌گذارند. وقتی ترکیبی از ورزش و تغذیه سالم وجود داشته باشد، در ایجاد تغییرات مثبت در بدن‌تان موفق خواهید بود. با مجله علم ورزش همراه شوید تا توضیحات قانع کننده ای برای تان ارائه دهیم.

استراتژی غذایی داشته باشید

ساختار بدن را می‌توان با تغذیه بدون ورزش تغییر داد اما همراه بودن این دو، چیزی است که سلامتی را دربردارد. ۸۰ درصد تغذیه و ۲۰ درصد ورزش، فرمولی است که اهمیت تغذیه را به‌خوبی آشکار می‌کند. شاید ورزش بدون تغذیه سالم، تماماً اتلاف وقت نباشد اما درست مانند شناکردن برخلاف جریان آب، بدون هیچ پیشرفتی در تغییر ساختار و ترکیب بدنی است.

همه ما کسانی را دیده‌ایم که سال‌هاست، به‌طور مرتب روزهایی در هفته به باشگاه می‌روند و نتیجه‌ای در کاهش‌وزن و تناسب اندام عایدشان نمی‌شود. دلیل این بی‌ثمری ساده است؛ چون هیچ استراتژی غذایی را دنبال نمی‌کنند و همین مانع رسیدن به اهداف‌شان می‌شود.

تغذیه کلید تنظیم عملکرد بدن است. وقتی تغذیه درست نباشد، عضلات رشد نمی‌کنند، وقتی تغذیه سالم نباشد، با ساعت‌ها ورزش هم نمی‌توانید از شر چربی‌های بدن‌تان خلاص شوید. تغذیه اگر ناسالم باشد به مرور حتی باعث اختلال در عملکرد هورمون‌های بدن می‌شود و می‌تواند عواقب منفی به دنبال داشته باشد.

سوالات متداول

سوال‌های رایجی که در حوزه فیتنس مطرح می‌شود و اهداف را مورد بررسی قرار می‌دهد در این مورد است که " چند درصد از هدف من با ورزش تأمین می‌شود و چند درصد آن با تغذیه؟" پاسخ‌ها هم معمولاً این‌گونه‌اند که "هر دوی این‌ها مهم هستند، اما درصدشان را نمی‌توان تعیین کرد" یا این جمله هم معروف است که" صد در صد تمرین و صد در صد تغذیه".

جواب‌های مبهمی مانند این، نمی‌توانند شما را به هدفی که دارید برسانند، مخصوصاً کسانی که در ابتدای مسیر تناسب اندام بوده و  پیشرفت و تغییرات در فیزیک و ساختار بدنی‌ مدنظرشان است. بهترین جواب این است که تغذیه، بزرگ‌ترین تاثیر را بر تغییرات بدنی دارد، یعنی خیلی بیشتر از ورزش، در واقع درصدهای دیگر را می‌بلعد!

منطق ورزش و تغذیه

حالا از درصدها فاصله می‌گیریم و منطق ورزش و تغذیه را بررسی می‌کنیم. یک ورزشکار معمولی ممکن است ۳ تا ۴ جلسه تمرین با وزنه و ۳ تا ۴ جلسه تمرینات هوازی در هفته داشته باشد، یعنی مجموعاً ۸ جلسه در هفته. این تعداد جلسات هر هفته به او ۸ بار فرصت ایجاد تغییری مثبت در بدنش را می‌دهد؛ البته با ورزش.

همین شخص، روزانه ۳ وعده غذای سالم می‌خورد و شاید ۲ میان وعده هم مصرف کند. محاسبات سریع نشان می‌دهد ۲۱ تا ۳۵ بار در هفته مستقیماً برای اعمال تغییرات مثبت و چربی‌سوزی و عضله‌سازی فرصت دارد، البته با تغذیه.

شما همان چیزی هستید که می‌خورید!

مثال بالا به شما نشان داد که تغذیه در ایجاد فرصت‌هایی برای اعمال تحولات فیزیکی، عملاً برنده است. اگر پای اعداد و ارقام را به این رقابت باز کنیم، ۲۱ تا ۳۵ بار فرصت در هفته برای تغییر ساختار بدنی به وسیله تغذیه، یعنی تقریباً همان ۸۰ درصد.

این جایگاه، ۲۰ درصد برای کسب نتیجه به واسطه ورزش باقی می‌گذارد. ارزیابی رابطه منطقی بین ورزش و تغذیه، دقیقاً همان اعدادی را ارائه می‌دهد که در ابتدا گفته شد. این واقعیت بر این نکته هم دلالت دارد که اگر شما می‌خواهید فیزیک و ظاهر خوب و متناسبی داشته باشید، باید ۸۰ درصد از تمرکزتان را معطوف تغذیه درست نمایید. پس درست است که می‌گویند شما همان چیزی هستید که می‌خورید.

تابع قانون ۸۰ درصد و ۲۰ درصد باشید

آیا سرگذشت‌های جالب آن‌هایی که کاهش وزن‌های شگفت‌انگیز داشته‌اند شنیده‌اید؟ در خط مقدم دست‌آوردهای این افراد، برنامه‌های غذایی درست و رژیم‌های سالم و مقوی وجود دارد و پیش از این‌که برنامه ورزشی خاصی را شروع کنند، دست به تحولاتی در شیوه‌های پخت وپز و استراتژی‌های غذایی‌شان زده‌اند؛ این آغاز مسیرشان به‌سمت موفقیت بوده و اضافه‌کردن تمرینات ورزشی، کمکی بوده تا آن‌ها را در این راه تجهیز و تقویت کند.

تصور خوبی است که فکر کنیم می‌توانیم تنها با ورزش، تغییرات مثبت فیزیکی ایجاد کنیم اما این دور از حقیقت است. پیروی از قانون ۸۰ به ۲۰، تفاوت‎‌ها را خلق می‌کند و فهم و دانش نسبت به چیزی که می‌خورید، نقش اصلی را در ظاهر و اندام‌تان به‌عهده دارد. شما باید بدانید هر هدفی تغذیه مختص به خودش را دارد، چه کاهش وزن باشد و چه عضله سازی باید نسبت به آن هدف تغذیه منظم و درستی داشته باشید.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا باور دارید که تغذیه در کاهش وزن و تناسب اندام نقش بیشتری از ورزش دارد؟

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: verywell

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۱ نظر

 1. بهار گفت:

  سلام ببخشید میشه در رابطه با رژیم های لوکرب های فت نظرتون رو بگید (برای کاهش وزن و کاهش چربی در ورزشکاران ) یا یک مقاله در این باره بنویسید ؟ اینروزها همه حرف از رژیم لوکرب های فت می زنن .

 2. پیمان گفت:

  سلام. ممنون از مطالب با ارزش و مفید. قطعاً اثر تغذیه بر فیزیک بدن امری انکار ناپذیره و میتونه شخص را در گوتاه ترین زمان ممکن به هدفش برسونه. اما سوالی نیز دارم.آیا همانگونه که در تمرینات فیزیکی با وزنه متونیم به عضلات شوک وارد کرده و کارایی و توان اونها رو بالا ببری ، آیا میتوان در امر تغذیه نیزبه بدن شوک وارد کرد. به عنوان مثال شخصی که ورزش میکنه و همزمان در حین کم کردن توده چربی بدنه و در عین حال عضله سازی میکنه و وزنش تقریبا ثابت مانده ، می تواند با نوع تغذیه و بدون تغییر در برنامه ورزشی در کوتاه مدت میزان چربی سوزی رو از میزان عضله سازی بیشتر کنه ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله می تواند، منتها فردی که می خواهد این کار را بکند باید اطلاعات دقیقی از وضعیت و عملکرد هورمون های بدن داشته باشد و بر اساس آن بدن را تغذیه کند، مثلاً ما اگر تغذیه قبل از تمرین را درست انجام دهیم هم چربی سوزی می کنیم و هم عضله سازی، اما اگر درست انجام نشود گذشته از اینکه عملکرد ورزشی کاهش پیدا می کند تغذیه بعد از تمرین می تواند عاملی برای ذخیره چربی باشد

 3. معتمد گفت:

  سلام چرایه بارمینویسیددرتناسب اندام۶۰%تغذیه.۲۰%استراحت و۲۰%ورزش نقش دارد.یه بارمینویسید۸۰%تغذیه و۲۰%ورزش اهمیت دارد.تکلیف رومشخص کنیدلطفا

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما نمی تونید استراحت رو از ورزش جدا کنید، گذشته از این در این مطلب مقایسه ورزش با تغذیه بوده، در هر صورت اهمیت تغذیه بیشتر از ورزش در هر مطلبی این عنوان شده، بلاتکلیفی شما الان چی هست؟ مگر غیر از اینه که باید بیشتر به تغذیه توجه بشه؟

 4. محمد اسدبگی گفت:

  سلام خسته نباشید …من حدود پنج جلسه تمرین در هفته دارم و ۶۰ درصد زمان رو هوازی و بقیه رو با وزنه انجام می دم می خواستم بدونم این کار درسته؟؟؟ و سوال بعدیم اینکه من هم برای کاهش وزن و هم عضله سازی باید از چه برنامه غذایی پیروی کنم .البته نمی خوام تمام دغدغم بشه غذاهای ورزش و می خوام تا حد زیادی مدل غذا خوردنم مثل ادم عادی باشه مثلا اینکه نمی خوام کمتر یا بیشتر از سه وعده غذا بخورم.خیلی ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهتره اول تمرینات با وزنه انجام بدید بعد هوازی چون هدف شما عضله سازیه. برنامه غذایی سالم و مقوی انتخاب کنید. سه وعده در روز کافیه و بهتره از غذاهای پروتئین دار استفاده کنید.

 5. آرمان گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب خوبتون،خدمت آقا کیوان دوست قدیمی و ورزشکار خودم هم عرض ارادت دارم.خوشحالم بعد از چند سال از طریق این سایت اسم شما رو میبینم.انشالا که موفق و پیروز باشید

 6. Naser گفت:

  سلام …خسته نباشید …
  یه سوال ..
  باشگاه ما ساعت ۱۱شب تموم میشه و تا بیای و حموم و….
  میشه ساعت ۱۱:۳۰الی ۱۱:۴۵…به نظرتان تغذیه من چطور باید باشه چون یه ساعت دیگه میخواییم بخوابیم …
  من خودم اول آب میخورم و یه دونه موز تا خونه برسم بعد حموم بعد غذا کامل می خورم ….
  به نظرتان خوبه ??
  لطفا راهنماییم کنید …مرسی

 7. Roya گفت:

  Salam ,man kheili sale varzesh mikonam,vali na badansazi,vali 2 mahe daram miram gym,shekamam charbi nemigire,vali pashte bazoo va zire baghalam kami charbi gerefte,ba tavajoh be in ke mikham zood natije begiram,be man goftan az saat 7 be bad carbohidrate nakhoram,vali kheili sakhte yane shaba chi bokhoram ?tamrinam.kheili sakhte,va goftan 5 vade dar rooz ghaza bokhoram,aya in ravesh doroste?

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اتفاقاً بر عکس هست، شما در طول روز کربوهیدرات نخورید، شب مقداری کربوهیدارت در کنار وعده غذایی داشته باشید نتیجه بهتری می گیرید، نتابج تحقیقات فعلی بر خلاف باورهای گذشته است

 8. طیبه گفت:

  سلام خسته نباشید
  دختری هستم با قد ۱۶۰ و وزن من ۷۴ کیلو است میخواهم کاهش وزن داشته باشم
  و خیلی دوست دارم ورزشکار حرفه ای شوم
  ۳ هفته ای میشود طناب میزنم روزی ۲ نوبت یکبار صبح یکبار شب هر دفعه ۴۰ دقیقه که هر ۱۰ دقیقه ۲ دقیقه استراحت میکنم
  لطفا مرا در مورد تغذیه راهنمایی کنید
  قبل از ورزش چه بخورم و بعد از ورزش چی بخورم تا چند ساعت قبل و بعد از ورزش مصرف کنم؟
  گاهی اوقات هم قبل از ورزش قهوه میخورم
  سایت شما را مطالعه کردم در مورد تغذیه ولی اگر امکان دارد خود شما مرا راهنمایی کنید
  دوست دارم چربی های بدنم بسوزد و وزن کم کنم
  بعضی موقع ها صبح که از خواب بلند میشوم بسیار کسل و بیحال هستم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شما یک برنامه کامل برای لاغری لازم دارید. در این جا امکان ارائه رژیم غذایی نیست. درصورت نیاز می توانید از طریق لینک زیر درخواست برنامه تغذیه بدید یا کتاب جدید علم ورزش که شامل رژیم غذایی و برنامه تمرینی ویژه کاهش وزن است رو خریداری کنید.

   http://www.elmevarzesh.com/plan-fitness/

 9. سیما کریمی گفت:

  سلام خسته نباشید
  دوسال هست به طور حرفه ای ورزش می کنم فیتنس الان وزنم ۶۰ و دم ۱۶۸ هستش میخوام برسونم به ۵۸ چون لاغری ر فوق العاده دوست دارم من توباشگاه اول هوازی بعد حرکات پا ووزنه وبعد شکم وپهلو کار می کنم میخوام ببینم درسته وایا میشه برنامه هامو هر روز واسه یه قسمت کارکنم این بهتر جواب میده یا فول بادی مرسی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به جای هوازی تمرینات تناوبی با شدت بالا انجام بدید. تمرینات کل بدن رو انجام بدید. تنها به نقاط خاصی از بدن اکتفا نکنید. سعی کنید برنامه تون دو جلسه ای باشه که در هفته هر قسمت از بدن رو دو بار تمرین بدید. رژیم غذایی رو رعایت کنید.

 10. نیما گفت:

  جناب فیروزه ایی و جناب نجفی، نظر شما در مورد تصمیم بنده چیست؟
  بنده توی منزل، یه میز پرس سینه و بالا سینه دارم به اضافه یه هالتر و چند دمبل و تعدادی وزنه از ۲.۵ کیلو تا ۲۰ کیلو.
  من صرفا جهت سلامتی ورزش میکنم.
  تنها مکملی که استفاده میکنم Whey هست. چون میدونم پروتئینه و حاضر نیستم تحت هیچ شرایطی از مکملهای دیگه استفاده کنم.
  لطفا نظرتون رو بفرمایید. تشکر از شما

 11. فروغ گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.سپاس فراوان از سایت علمی و به روزتون…

  واقعا دستتون درد نکنه.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *