تعداد قابل ملاحظه‌ای از افراد ۶۵ سال به بالا تحت تأثیر آسیب‌های خفیف شناختی هستند. مطالعات جدید نشان داد که تمرینات آیروبیک تأثیرات چشم‌ گیری روی این بیماران دارد.

اختلال شناختی خفیف تا اندازه‌ای ناشی از کاهش توانایی شناختی در افراد ۶۵ سال به بالا است. این افراد احتمالاً تجربه‌ی شناختی خفیف حافظه را داشته‌اند. اما نه در حد گسترده‌ای که فعالیت‌های روزمره‌ی آن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

به هر حال بررسی‌ها مبنی بر این است که بین ۵ تا ۲۰ درصد از جمعیت سالمند مبتلا به اختلال شناختی خفیف هستند. اختلاف شناختی خفیف اغلب منجر به بیماری آلزایمر یا فراموشی می‌شود. برخی مطالعات نشان داده که ۸۰ درصد از بیمارانی که مبتلا به اختلاف شناختی خفیف بودند بعد از ۶ سال  مبتلا به آلزایمر شدند.

تحقیقات قبلی نشان داد که ورزش کردن ممکن است حجم‌ مغز را افزایش دهد و باعث تقویت حافظه شود.

در حال حاضر، مطالعات جدید این موضوع را تایید می‌کند که نه تنها باعث افزایش حجم مغز می‌شود بلکه توانایی شناختی را در بیمارانی که مبتلا به اختلال شناختی خفیف هستند بالا می برد.

بررسی تأثیر ورزش در بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف

محققان به طور اتفاقی ۳۵ نفر از افراد مبتلا به این بیماری که ورزش کردند را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها شرکت کنندگان را به ۲ گروه تقسیم کردند: گروه اول ۱۶ نفر از افراد با میانگین سنی ۶۳ سال و گروه بعدی که تحت کنترل بودند، ۱۹ نفر از افراد با میانگین سنی ۶۷ سال.

شرکت کنندگان گروه قبلی که ورزش‌های هوازی مانند تردمیل، دوچرخه و الپتکال انجام می‌دادند و به مدت ۶ ماه ، ۴ بار در هفته ورزش می‌کردند و گروهی که تحت کنترل بودند به همان میزان تمرینات قدرتی یا کار با وزنه انجام می دادند.

محققان از مغز تمام شدکت کنندگان قبل و بعد از ۶ ماه اسکن گرفتند. تصویر مغز با توجه به شکل قراردادی و اندازه بیومکانیک مقایسه شد و به این نتیجه رسیدند که تصویر مغز از نظر حجم و شکل تغییر شکل داده است. یکی از محققان میگوید: ما MRI را با رزولوشن کیفیت بالا گرفتیم تا تغییرات آناتومی در نواحی مغز را در داده‌های حجمی و اطلاعات وابسته به دست آوریم.

عملکرد اجرایی با فعالیت های هوازی بهبود یافت

در پایان ماه ششم‌، شرکت کنندگان مورد بازبینی قرار گرفتند تا تأثیر ورزش بر روی عملکرد شناختی آن‌ها بررسی شود. یکی از محققین می‌گوید: حتی در این مدت کوتاه ما متوجه شدیم که ورزش تغییرات قابل ملاحظه‌ای را در مغز آن‌ها ایجاد کرده است.

کسانی که در برنامه‌هایی آیروبیک شرکت کرده بودند در مقایسه با کسانی که در گروه‌های قدرتی بودند به طور قابل ملاحظه‌ای عملکرد اجرایی بالاتری داشتند. محققان در هر دو  گروه به این نتیجه رسیدند که حجم‌ سلول‌های خاکستری مغز افزایش پیدا کرده است که شامل لب گیجگاهی که مسئول حافظه کوتاه مدت است، می شود. در مقایسه با گروهی که ورزش‌های قدرتی انجام دادند، گروه آیروبیک از نظر نگهداری حجم کلی مغز کامل‌تر بودند و حجم ماده خاکستری و بافت مغزی بالاتری داشتند.

محققان دریافتند گروهی که ورزش‌های قدرتی انجام دادند ماده سفید مغزشان در بافت موضعی به عنوان فیبر رابط عمل می‌کند. این‌ تغییر شکل اغلب به علت از بین رفتن حجمی از مغز است. ‌اما نه همیشه. تغییرات جهت‌دار در مغز بدون تغییر حجم آن نشانه‌ای مبنی بر بیماری عصبی است. ممکن است علائم حساس‌تری برای تغییرات جزئی که در نواحی خاصی از ‌مغز رخ می‌دهد قبل از تغییرات حجمی در MRI قابل روئیت باشد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: medicalnewstoday