انتخاب مقدار وزنه برای حرکات بدنسازی چقدر باید باشد؟

تلگرام

انتخاب وزنه مناسب حرکات بدنسازی نیازمند کمی حدس و کمی هم تمرین است. راه کاملا” دقیق و درستی وجود ندارد، اما می توانید از این روش ها برای پیدا کردن جواب درست استفاده کنید.

انتخاب مقدار وزنه برای حرکات بدنسازی چقدر باید باشد؟۱ یک تمرین را انتخاب و تصمیم بگیرید چند تکرار می خواهید انجام دهید. برای بدنسازی عمومی و فیتنس، معمولا” تکرار ها بین ۱۰ تا ۱۲ تاست.

۲ وزنه ای که از نظر شما متوسط به نظر می رسد را بردارید و تکرار ها را انجام دهید و در نهایت به این توجه کنید که در پایان ست چه حسی دارید.

۳ اگر احساس کردید می توانید تکرار های زیادی را باز هم انجام دهید، وزنه را در حد دو کیلو و نیم افزایش بدید و دوباره به این توجه کنید که در پایان ست چه حسی دارید.

۴ اگر به سختی می توانید ست را تمام کنید یا وزنه ها هنگام بالا آوردن تاب می خورند، در حد دو کیلو و نیم وزنه را در ست بعدی کم کنید.

۵ این که در هر دو ست از چه وزنه ای استفاده کردید و در نهایت چه حسی به شما دست داد را یادداشت کنید.

۶ در جلسه بعدی، از وزنه ای استفاده کنید که تمرین جلسه قبل را با آن تمام کردید. این چرخه را مرتب تکرار کنید، وزنه را کم یا زیاد کنید و در مورد هر تمرین به نوت برداری ادامه دهید.

۷ به خودتان چند هفته برای تمرین حرکات وقت دهید، فرمتان را عوض کنید و ببینید وزنه های مختلف چه حسی به شما می دهند.

۸ همانطور که قوی تر می شوید و اعتماد به نفس بیشتری کسب می کنید، روی انتخاب وزنه ای تمرکز می کنید که با آن می توانید تکرار های مورد علاقه تان را انجام دهید.

تکرار آخر احتمالا” کمی سخت می شود، اما انجامش غیر ممکن نیست. نیازی نیست کاملا” ناکام شوید. اما باید بدانید که عضلاتتان باید بار اضافه را تحمل کنند تا در آن ها نتایج را مشاهده کنید. مطمئن شوید در پایان ست به چالش کشیده شده اید. تجربه بهترین معلم در ورزش بدنسازی است و بدن شما در چند هفته اول پیشرفت سریعی خواهد داشت، اگر با ثبات به ورزش ادامه دهید. به علاوه به شما کمک می کند کمی دانش کسب کنید.


مطلب جدید در این خصوص: چگونه وزنه مناسب برای تمرینات بدنسازی را انتخاب کنیم؟


در انتخاب وزنه مورد نظر به این فاکتور ها توجه کنید.

سطح آمادگی جسمانی تان

اگر یک آماتور هستید، بهتر است با وزنه های سبک شروع کنید تا کم کم به فرم ایده آل برسید. ممکن است تمرینات اول کمی سخت حس شوند اما سبک نگه داشتن وزنه ها می تواند این سختی را در حداقل نگه دارد.

عضلاتی که روی آن ها کار می کنید

عضلات بزرگتر مانند پا، سینه و پشت می توانند وزنه های سنگین تری را نسبت به عضلات کوچک تر مانند شانه، بازو و ساق تحمل کنند. یک مقدار نسبی از وزنه ها برای ورزشکاران آماتور که بدنسازی را تازه شروع کرده اند، در زیر آمده است. این عددها می توانند به شما در انتخاب وزنه ها کمک کنند، اما در نظر بگیرید که این ها فقط یک پیشنهاد هستند:

سینه و پشت: ۲ کیلو و نیم تا ۵ کیلو و نیم پوند برای زنان، ۴ کیلو و نیم تا ۱۲ کیلو برای مردان

شانه ها: یک کیلو و نیم تا ۴ کیلو برای زنان، ۲ کیلو و نیم تا ۷ کیلو برای مردان

جلو بازو: ۲ کیلو و نیم تا ۵ کیلو برای زنان، ۴ کیلو تا ۷ کیلو برای مردان

پشت بازو: یک کیلو و نیم تا ۴ کیلو برای زنان، ۲ کیلو و نیم تا ۷ کیلو برای مردان

پایین تنه: ۴ کیلو تا کیلو برای زنان، ۴ کیلو و نیم تا ۱۲ کیلو برای مردان

انتخاب وزنه بر اساس یک تکرار بیشینه

می توان یک تکرار بیشینه ( حداکثر قدرت ) را با دقت زیادی از تکرار های زیر بیشینه برآورد کرد. برای استفاده از این معادله، شخص جابجایی یک وزنه زیر بیشینه را تا حد خستگی تکرار می کند و سپس با توجه به معادله زیر، حداکثر قدرت ۱RM ( یک تکرار بیشینه ) او برای آن حرکت برآورد می شود.

  {(تعداد تکرارها تا خستگی×۰/۰۲۷۸) – ۰۲۷۸/ ۱}÷ مقدار وزنه به کیلوگرم = ۱RM

برای مثال اگر شخص حرکت پرس سینه با هالتر ۶۰ کیلوگرمی را حداکثر ۷ بار تا رسیدن به خستگی تکرار کند.برآورد یک تکرار بیشینه او برای این حرکت به طریقه زیر محاسبه می شود :

کیلوگرم ۷۲ = {(۰/۰۲۷۸ × ۷) – ۰۲۷۸/ ۱} ÷ ۶۰ = یک تکرار بیشینه

برای تعیین مقدار وزنه برای شروع ست اول باید به تعداد تکرار در برنامه توجه کنید، مثلا” اگر فرد مورد نظر در مثال بالا، می خواهد ۱۲ تکرار با حرکت پرس سینه را انجام دهد و یک تکرار بیشینه آن ۷۲ کیلو است، باید ۷۰ درصد یک تکرار بیشینه که ۵۰ کیلو می شود را برای ست اول در نظر بگیرد.

۶۰ درصد یک تکرار بیشینه = ۱۵ تا ۲۰ تکرار

۶۵ درصد یک تکرار بیشینه = ۱۴ تکرار

۷۰ درصد یک تکرار بیشینه = ۱۲ تکرار

۷۵ درصد یک تکرار بیشینه = ۱۰ تکرار

۸۰ درصد یک تکرار بیشینه = ۸ تکرار

۸۵ درصد یک تکرار بیشینه = ۶ تکرار

۹۰ درصد یک تکرار بیشینه = ۴ تکرار

۹۵ درصد یک تکرار بیشینه = ۲ تکرار

۱۰۰ درصد یک تکرار بیشینه = ۱ تکرار

تجربه

فهمیدن این که برای هر حرکت به چه مقدار وزنه نیاز دارید، به تمرین احتیاج دارد. به مرور زمان روی انتخاب هایتان درک بهتری پیدا می کنید. داشتن یک دفترچه تمرین و نوشتن وزنه هایی که استفاده می کنید می تواند به شما کمک چه زمان وزنه را کم یا زیاد کنید.

ترجمه و تعدیل: elmevarzesh.com

منبع: exercise.about

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۹ نظر

 1. علیرضا رحمتی گفت:

  ممنون از مطالب خوبتان اگر امکان دارد در خصوص سفت شدن پوست کسانی که چاق هستند و وزن کم میکنند وافتادگی پوست پیدا می کنند مطلب بگذارید

 2. کیهان گفت:

  بسیار عالی بود…ممنون از زحماتتون

 3. فريا د صالح پور گفت:

  سلام / لطف کنید در مورد فیتنس و نحوه تمرین و اجرای برنامه توضیحاتی ذکر بفرمایید

 4. امیرعباس گفت:

  در مورد هورمون اسب. توضیح میخوام عزیزم

 5. مریم گفت:

  ایا اگر رژیم غذایی همراه با برنامه ورزشی باشد,بازهم احتمال شل شدن و افتادن پوست هست؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. خیر. کاهش وزن اصولی همراه با تغذیه درست و برنامه تمرینی مناسب موجب شلی و افتادگی پوست نمیشه.

 6. UNKNOWN گفت:

  با عرض سلام.من برای عضلات پا با دستگاه ۷۰ کیلو میزنم.(لگ پرس و جلو و پشت پا با دستگاه)و زیر بغل با دستگاه هم ۶۰-۷۰ میزنم. و فلای سینه هم ۵۰ کیلو.ایا چنین وزن هایی باعث سوختن عضلات من میشن؟قد ۱۷۸.سن۱۷.و وزن ۷۰.

 7. مرتضی گفت:

  سلام ممنون خیلی مفید و در در عین حال ساده توضیح داده بودید

 8. امیرحسین گفت:

  سلام خسته نباشید من یکم متن رو نفهمیدم اگه فردی فوتبالیست باشد تعداد بیشتر بزند چون فوتبالیت نباید زیاد حجمی بشه مخصوصا سینه زیر بغل پی باید چه نوعی بزنه

  • علم ورزش گفت:

   سلام، جایی گفته نشده تکرار بیشتر باشه، اینجا مقدار سنگینی وزنه توضیح داده شده است. برای حجم وزنه سنگین، برای حفظ عضلات، وزنه ای در حد متوسط توان

 9. علی گفت:

  سلام جناب من ب نظرم یکم لاغرم و میخوام حجم بگیرم و تو بدنسازی لاغر تر نشم و عضلاتم نسوزه . وزنم شصت و چهار قدم صد و هفتاد و پنجه . چکار کنم که تو تمرینای بدنسازیم کاهش وزن نداشته باشم و حجم بگیرم؟ ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، رعایت تغذیه مناسب، خواب منظم، ریکاوری صحیح، استراحت، تمرین منظم و صحیح و…. در نهایت حرفه ای تمرین کنید نیاز به مکمل مثل گینر یا پروتئین وی

 10. فرهاد گفت:

  با درود اینکه حرکت آخر در پرس سینه باید هرطور شده در حد توان انجام بشه بستگی داره به اینکه همراه داریم یا نه و اگر تنها باشیم این حرکت اخر غیر ممکن میشه.چون ممکنه وزنه ای رو سینمون باشه که نتونیم اونو ببریم بالای سر.در مورد این مشکل چه راهکاری بهمون پیشنهاد میدین؟ ممنون.کسی که تنهایی پرس سینه میزنه چکار باید بکنه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر واقعاً هیچکس نباشه در حد یک ست شما رو همراهی کنه، ریسک نباید بکنید، به جای اون روی قسمت منی حرکت (پایین آوردن) تمرکز کنید و مقداری آهسته تر نسبت به قبل جابجا کنید، ولی در مجموع بهتره وزنه سبک نباشه و کسی شما رو همراهی کنه

 11. سپیده گفت:

  سلام سپاس فراوان بابت توضیحاتتون
  من ازتون یه سوال داشتم
  من ۵۵ کیلو هستم و قدم ۱۷۰
  میخوام وزنم رو ببرم بالا و عضله سازی تو ناحیه پایین تنه داشته باشم
  میخواستم بدونم اگر وزنه ۶۰ کیلویی. بزنم چند ست چندتایی باید بزنم ؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، سوال شما خیلی کلی هست؛ بنابراین کلی هم جواب می گیرید، برای عضله سازی ۸ الی ۱۲ تکرار ۳ ست

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *