آیا تغذیه‌ی بعد از ورزش برای چربی سوزی و عضله اهمیت دارد؟

آیا تغذیه‌ی بعد از ورزش برای چربی‌سوزی و عضله سازی اهمیت دارد؟
مکمل

آیا باید به تغذیه‌ی بعد از ورزش اهمیت بدهید؟ واقعیت این است که بیشتر اوقات خیر! اما نکاتی وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید بفهمید که این اهمیت ضرورت دارد یا نه.

 • آیا هر شب حداقل ۷ ساعت می‌خوابید؟
 • آیا روزانه حداقل ۸ لیوان آب می‌نوشید؟
 • آیا روزانه حداقل ۵ وعده میوه و سبزی می‌خورید؟
 • آیا در هر وعده‌ی غذایی‌تان پروتئین وجود دارد؟
 • آیا به‌طور مرتب ورزش می‌کنید؟

اگر جواب شما به هر کدام  از این سوال‌ها منفی است پس اولین کاری که باید انجام دهید این است که قبل از تمرکز و دقیق شدن روی تغذیه‌ی بعد از ورزش، عادات‌تان را اصلاح کنید. خیلی از افرادی که می‌خواهند اندام‌شان را تغییر دهند، به‌دنبال استراتژی‌های غذایی خاص و یا راه‌حل‌های فوری برای رسیدن به هدف‌شان هستند، اما واقعیت این است که بیشتر آن‌ها نیازی به این کار ندارند و یا آماده‌ی به کارگیری چنین استراتژی‌هایی نیستند.

رعایت‌کردن و توجه به اصول معمولاً برای کسب بهترین نتایج کافیست، هرچند این تمام راهی نیست که برای رسیدن به اهداف تناسب‌اندام‌تان باید طی کنید. پشتکار داشتن در پیگیری اصول و توجه به عادات سبک زندگی، تأثیر بسیار پررنگ‌تری بر سلامت‌تان دارد و دیگر لازم نیست در مورد تغذیه‌ی بعد از ورزش‌تان نگرانی چندانی داشته باشید.

چه زمانی تغذیه‌ی بعد از ورزش مفید است؟

یک نکته‌‌‌ی مهم دیگر درمورد تعذیه‌ی بعد از ورزش این است که تنها بعد از یک تمرین شدید و سخت، تغذیه تأثیرگذار است. یک پیاده‌روی ساده و یا انجام چند حرکت کششی، واکنش چشمگیر و خاصی در بدن ایجاد نمی‌کند که تغذیه‌ی بعد از تمرین را مهم جلوه دهد. از طرفی دیگر، اگر خیس از عرق شدید یا عضلات‌تان به‌خاطر تمرین، به لرزه افتاد پس شدت ورزش‌تان تا حدی بوده است که مثلاً یک نوشیدنی مناسب بعد از تمرین، نیاز بدن‌تان باشد.

چه کسانی باید به تغذیه‌ی بعد از ورزش اهمیت بدهند؟

اگر هدف فعلی‌تان عضله‌سازی است، یا روزه‌ی متناوب و ورزش با معده‌ی خالی را انتخاب کرده‌اید، پس مصرف یک شیک مناسب بعد تمرین، برای‌تان بسیار مفید خواهد بود. یک دلیل دیگر هم اینکه، اهمیت دادن به «پنجره‌ی آنابولیک» بعد از تمرین شدید لازم است چون در این زمان، سلول‌های عضلات، برای دریافت مواد مغذی پذیراتر هستند.

بسیاری از منابع علمی می‌گویند این پنجره از یک تا سه ساعت بعد از تمرین باز است. اگر می‌خواهید عضله بسازید، خوب است بعد از جلسه‌‌ی بدنسازی‌تان فوراً عضلات‌تان را تغذیه کنید. همچنین عضله‌سازی نیاز به این دارد که بیشتر از میزان کالری سوخت شده را دریافت کنید، بنابراین در این شرایط نیز نوشیدن یک شیک مناسب به شما کمک می‌کند تا این میزان کالری را به بدن‌تان برسانید. اگر با معده‌ی خالی تمرین می‌کنید، پس قطعاً باید بعد از تمرین بخورید و عضلات و ذخایر انرژی‌تان را تامین نمایید.

آیا تغذیه‌ی بعد از ورزش برای چربی‌سوزی و عضله سازی اهمیت دارد؟تغذیه‌ی بعد از ورزش آنقدرها هم مهم نیست! اما نه برای همه

با همه‌ی این حرف‌ها، مطالعات و پژوهش‌ها نشان داده‌اند تغذیه‌ی بعد از ورزش آنقدرها هم که بیشتر افراد تصور می‌کنند اهمیت ندارد. بله البته ذخایر گلیکوژن شما (کربوهیدرات‌های ذخیره شده)، حین ورزش شدید مصرف می‌شود و لازم است با مصرف کربوهیدرات جایگزینش کنید؛ باید پروتئین بخورید تا مطمئن شوید واحدهای سازنده‌‌ی مورد نیاز بدن‌تان را برای ترمیم آسیب‌های ناشی از ورزش، در اختیارش می‌گذارید.

اما در مقایسه با تمام عواملی که در میزان اثرگذاری ورزش و تمرین قابل توجه هستند، تحقیقات صورت گرفته در مورد نیاز به تغذیه‌ی خاص بعد از ورزش، بدون نتیجه‌ی قطعی و غیرقابل استدلال هستند. نتیجه‌ای که در این پژوهش‌ها مکرراً وجود داشت این است: تا زمانی که مصرف روزانه‌ی پروتئین‌تان کافی است، دیگر اهمیتی ندارد حتماً چه زمانی یا چقدر پروتئین دریافت کنید.

نوشیدن آب کافی، خواب کافی و با کیفیت و مصرف روزانه‌ی میوه‌ها و سبزی‌ها شاید رویکردی جذاب نباشد چون لازم است اصلاحات و تغییراتی در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید، اما اگر بتوانید در این اصول به مهارت برسید، در درازمدت، سالم‌تر و متناسب‌تر خواهید ماند.

مطلب مرتبط: چرا عامل اصلی چاقی ترکیب چربی و کربوهیدرات است؟

به‌ عبارتی دیگر، وقتی اصولی وجود دارد که لازم است به آن‌ها توجه کنی، انرژی‌ات را صرف چیزهای فرعی نکن؛ و تغذیه‌ی بعد از ورزش هم جزو همین فرعیات است. لازم به ذکر است، در بحث تغذیه بعد از ورزش بین ورزشکار عادی و حرفه‌ای تفاوت وجود دارد.

اگر شما جزو کسانی هستید که دغدغه‌ی عضله ساختن دارید یا معمولاً با معده‌ی خالی ورزش می‌کنید، تغذیه‌‌ی بعد از ورزش عاملی است که اهمیت دادن به آن برای‌تان مفید خواهد بود.

فواید تغذیه بعد از ورزش

سه هدف اصلی تغذیه بعد از تمرین:

۱. جلوگیری از تخریب عضلانی

۲. تقویت رشد عضلات

۳. جایگزینی گلیکوژن

حالا بهترین راه رسیدن به این سه هدف چیست؟

مصرف شیک پروتئین در عرض ۲ تا ۴ ساعت بعد از تمرین که حاوی کربوهیدارت زودهضم و دوبرابر آن پروتئین باشد. این یک راه عالی برای تأمین همه‌ی نیازهای گفته شده است. همچنین باید از مصرف چربی بعد از تمرین اجتناب کنید زیرا چربی، به آرامی هضم می‌شود و برای تغذیه‌ی فوری سلول‌ها مناسب نیست.

تحقیقاتی که درمورد بهترین نسبت کربوهیدرات به پروتئین انجام شده بسیار متنوع می‌باشد، اما نسبت یک به یک تا دو به یک برای تمرینات شدید ایده‌آل است. برای آن‌هایی که عضله‌سازی مدنظرشان است، می‌توانند این نسبت را به سه به یک هم برسانند.

مطلب مرتبط: تغذیه قبل و بعد تمرین برای حداکثر عضله سازی

یک نمونه‌ی مناسب از یک تغذیه‌ی بعد از تمرین

 • یک موز درشت
 • یک و نیم فنجان آب نارگیل
 • یک اسکوپ پروتئین وی
 • یک فنجان یخ

آیا تغذیه‌ی بعد از ورزش برای چربی‌سوزی و عضله سازی اهمیت دارد؟تمام این مواد را در مخلوط کن بریزید و کاملاً مخلوط کنید تا نرم شود.

کالری: ۳۵۰

کربوهیدرات: ۵۳ گرم

پروتئین: ۲۸ گرم

چربی: ۱ گرم

اگر هدف‌تان چربی سوزی است

اگر هدف اصلی‌تان چربی سوزی است، باید حواس تان به وعده های بعد تمرین و انواع شیک‌ها باشد. هدف اصلی در چربی سوزی ، همان‌طور که می‌دانید گذشته از کم کردن کالری دریافتی و حفظ این روند دقت در انتخاب نوع مواد غذایی نیز است.

در چنین شرایطی، باید غذاهایی را انتخاب کنید که گذشته از اینکه نباید حس گرسنگی کاذب به شما بدهند، بلکه به شما کمک کنند میزان قند خون‌تان را یکنواخت نگه دارید تا گرسنگی‌تان تحت کنترل باشد. شیک‌های بعد از تمرین در رساندن مواد مغذی ضروری به بدن و سوخت‌رسانی مجدد و فوری به عضلات بسیار مفیدند حتی در روند کاهش وزن نقش مؤثری دارند اما زمان مصرف آن اهمیت دارد.

دقت کنید خود پروتئین هیچ تأثیر منفی بر کاهش چربی ندارد بلکه حتی مفید نیز هست، اما در اینجا بحث روی ترکیبات شیک پروتئین است. باید بدانید که کربوهیدرات‌های زود جذب، ممکن است چند ساعت بعد، گرسنگی‌تان را افزایش دهند و این درست همان چیزی است که باید مراقبش باشید.

ترجمه و تعدیل: elmevarzesh.com

منبع: builtlean

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۱ نظر

 1. آیدا گفت:

  دقیقا متوجه نشدم تغذیه بعد از تمرین مهم نیست؟ بعد از نرمش معلومه زیاد مهم نیست اینکه بدیهیه ولی بعد از یه تمرین شدید خیلی مهمه چون دیگه انرژی نمونده واسه آدم مخصوصا کربوهیدراتها اگه بدن کربوهیدرات ساده مصرف نکنه هیچ سوختی براش نمیمونه و تمرین زده میشه دیگه توان ورزش کردن نداره البته این تجربه شخصی منه درست و غلطش با متخصصین این رشته

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در خود مطلب گفته شده که بعد یک تمرین شدید یا برای عضله سازی و ورزشکار حرفه ای این مورد لازم است

 2. فرزانه گفت:

  ممنونم خیلی مفید بود، سوالی که دارم اینه که آیا تعجیل در تغذیه بعد از تمرین میتونه روند چربی سوزی رو مختل کنه؟ مثلا اگر با تاخیری نیم ساعته تغذیه انجام بشه آیا کمک به ادامه چربی سوزی هست یا اینکه خیر؟ چون من خوندم که با توجه به تیپ بدنی شخص تغذیه بلافاصله بعد از تمرین میتونه در بعضی اشخاص ترشح هورمونهای رشد رو مختل کنه، و این افراد لازم هستش حدود بیست تا سی دقیقه بعد از تمرین تغذیه رو شروع کنن که این روند مختل نشه

  • رامیار نجفی گفت:

   این اشتباهه. بعد از تمرین بهترین زمان مصرف مواد مغذی است و در این زمان پنجره فرصت بدن برای جذب حداکثری این مواد باز است. اگر ورزشکار از این فرصت غفلت کند قطعاً پیشرفت و نتایج ورزش دچار اختلال خواهد شد.

 3. رزا گفت:

  سلام
  اگر هدف چربی سوزی باشد بعد از دو ساعت ورزش هوازی و بدنسازی نیز بلافاصله باید تغذیه انجام شود؟ اگر بله چه چیزهایی بیشتر استفاده شود به غیر از پودر های پروتئینی که من مصرف نمیکنم ؟ممنون از پاسخگویی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. در هر شرایطی باید قبل و بعد از تمرین تغذیه رو رعایت کرد اما اگر هدف چربی سوزی باشه فرق میکنه. در این شرایط باید بدانید چه چیزی رو چه وقت بخورید. در کل در رژیم چربی سوزی مصرف کربوهیدرات و چربی کم میشه و مصرف پروتئین باید بالاتر بره. 

 4. مهرداد گفت:

  سپاس از مطلب مفید شما
  استاد اگر امکان دارد یک مقاله در مورد کاهش مواد معدنی و ویتامین ها که در ورزش بدن سازی انجام می شود ارائه دهید.
  با تشکر از شما

 5. ali گفت:

  سلام . چگونه قبل هوازی غذا بخوریم که عضله سوزی رخ نده و چربی سوزی زیادی داشته باشیم ؟ خیلی برام مهمه این سوال لطفا سریع جواب بدید … خیلی ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تغذیه شما باید کربو پروتئین باشه یعنی وعده غذایی شما هم باید پروتئین داشته باشه هم کربوهیدرات. می تونید از مکمل استفاده کنید یا وعده های غذایی درست کنید و استفاده کنید.

   • ali گفت:

    خیلی ممنون . من یه جا خوندم که اگه قبل هوازی کربو نخوریم و فقط پروتئین مصرف کنیم بدن انرژی نداره و از چربی به جای سوخت استفاده و از پروتئین برای جلوگیری از عضله سوزی استفاده میکنه ؟ این مطلب درسته یا نه ؟

    • رامیار نجفی گفت:

     نخیر. بدن برای ورزش های هوازی و استقامتی به کربو نیاز داره. اما اگر تمرینات رو درست انجام بدید چربی سوزی در بدن اتفاق میوفته. در اینصورت بدن دیگه از پروتئین ذخیره استفاده نمیکنه.

 6. هميلا گفت:

  با سلام و احترام
  سایتتون محشره
  برای یک دوره شش هفته ای برنامه ی فشرده ی هوازی و رژیم غذایی خاص کم کربو هیدرات و کم چربی و بدون قند و با پروتیین و سبزیجات فراوان برداشتم به دلیل اینکه بدنم استپ کرده بود و مربیم گفتن باید شوک بهش بدیم
  صبحانه یک کاسه جو پرک دو سر پخته شده ده عدد بادام و یک لیوان فهوه بدون شکر
  چهل دقیقه بعد از صبحانه میرم باشگاه و یکساعت به روش اینتروال هوازی انجام میدم
  در نهایت سوالم اینه که بعد از ورزش چی بخورم ؟؟؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی موفقیت برای شما و عرض تشکر، بهترین تغذیه برای شما بعد از تمرین شیک پروتئین با درصد پروتئین بالا و کربوهیدرات  کم یا وعده های غذایی سبک با درصد پروتئین بالاهست. هدف و نوع برنامه تمرینی شما تغذیه شما رو تعیین میکنه. برای خارج شدن از شوک راه های دیگه ایی هم هست و نیازی نیست خیلی خودتون رو اذیت کنید. 

 7. هميلا گفت:

  ممنون از بذل توجهتون
  البته راه های زیادی رو امتحان کردم برای شوک دادن متاسفانه شاید به علت وسواس و استرس زیاد و البته سن ((۴۵) سال)) فقط کمی کاهش سایز دور شکم داشتم که راضی کننده نبوده برام ١۶١ قد و ۵٨ کیلو وزن
  امیدوارم این اخرین راه برای رسیدن به هدف برای من باشه
  سایتتون واقعا محشره حقیقتا من جواب بیشتر سوالهام رو گرفتم
  سپاس فراوان

 8. گلناز گفت:

  سلام وقت بخیر. یعنی برای کاهش وزن و چربی سوزی هم اشکالی نداره بعد از ورزش چیزی بخوریم؟ حتما نباید دو ساعت صبر کنیم بعد چیزی بخوریم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نه تنها اشکالی نداره بلکه خیلی هم درست هست، حتماً باید تغذیه بعد ورزش رو رعایت کنید شما نباید صرفاً برای کاهش وزن، تحلیل عضلات، ضعف بدنی و آسیب دیدگی های که در آینده پیش میاد رو موجب بشید

 9. صبا گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من میخوام چربی سوزی انجام بدم وعضله سازی در قسمت ران داشته باشم و ۸کیلو کاهش وزن داشتم و ۴ کیلو دیگه باید کم کنم
  اگر قبل نهار تمرین کنم مثلا ۳۰ دقیقه وزنه و حرکات پا و شکم و۳۰ دقیقه بعدش هوازی …بعد ورزش درسته که تا نیم ساعت شیر بخورم و چقد بعدش نهار؟
  و اگر بعد نهار بخوام تمرین کنم دو ساعت با نهارم فاصله داشته باشه؟ و تغذیه بعدش چی باشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر می خواید عضله سازی کنید هوازی رو بعد وزنه انجام ندید، اگر عضله زیاد مهم نیست مانعی نداره، بعد از تمرین می تونید غذا بخورید محدودیتی به لحاظ زمان ندارید، اگر هم بعد نهار تمرین کنید، سعی کنید ۲ ساعت فاصله داشته باشه

 10. سجاد گفت:

  سلام وقت بخیر من ساعت ۱۱شب تایم باشگاهم تموم میشه و دچار چاقی هستم و هدفم چربی سوزیه،چند دیقه بعد از باشگاه مواد غذایی بخورم و چه چیز هایی بخورم.یه سریا میگن تا یک الی ۲ساعت نباید چیزی خورد.موندم چکار کنم ممنون میشم جواب بدین

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما در طول ۲۴ ساعت غیر از وعده بعد از تمرین سعی کنید تغذیه تون مناسب کاهش وزن باشه، این مهمتر از وعده بعد از تمرین با هدف چربی سوزی هست، در وعده بعد از تمرین مقداری کربوهیدرات با پروتئینی که مورد نیاز بدن شماست مصرف کنید، نیازی به چیز دیگه ای نیست، این که گفتن بعد از تمرین چیزی نخورید منطقی نیست، چون به بدن آسیب میزنه، بعد از تمرین تا یک ساعت بعد از اون فاصله مناسبی برای تغذیه است

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *