آناتومی استخوان های دست

تلگرام

استخوان های دست شامل سه قسمت می باشد:

 • استخوان های مچ دست
 • استخوان های کف دست
 • استخوان های انگشتان

استخوان های مچ دست شامل هشت قطعه استخوان است که در دو ردیف قرار می گیرند.استخوان های ردیف اول پروگزیمال شامل: ناوی ، هلالی ، هرمی  و نخودی هستند. استخوان های ردیف دیستال عبارتند از : ذوزنقه ، شبه ذوزنقه ، بزرگ  و چنگکی.

آناتومی استخوان های دست

استخوان نخودی کوچک ترین استخوان مچ دست است و استخوان بزرگ ، بزرگ ترین استخوان بین استخوان  های مچ دست به شمار می رود.دو استخوان ناوی و هلالی که اولین و دومین استخوان ردیف اول مچ دست هستند با استخوان زندزبرین مفصل می شوند و اتصال دست با ساعد در اسکلت به علت وجود همین مفصل است.

استخوان های کف دست پنج قطعه هستند که از خارج به داخل اولین ، دومین و ..نامیده می شوند. هر یک از استخوان ها دارای یک سر گرد ، یک تنه  یک قاعده حجیم می باشند.

سر گرد استخوان های کف دست با انگشتان مفصل می شوند.انتهای پروگزیمال یا قاعده استخوان ها با استخوان های مچ دست مفصل می شوند. تنه این استخوان ها در سطح کفی دارای تعقر کمی است و محل مناسبی جهت عضلات کف دست می باشد.اولین استخون کف دست روی محور طولی خود ۹۰ درجه چرخیده و سطح کفی آن را در مقابل بقیه استخوان های کف دست قرار گرفته است.

تعداد استخوان های انگشتان هر دست چهارده تکه می باشد. در حقیقت هر انگشت سه بند یا استخوان دارد به جز شست که دو بند دارد.بند انگشتان از انتهای پروگزیمال به دیستال باریک تر می شود.به جهت تشخیص، اولین بند هر انگشت، استخوانی است که به استخوان های کف دست مفصل می شوند.

اختصاصی :elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴ نظر

 1. بیستون گفت:

  یا عرض سلام

  پوزش،مشکل من در مچم یه حالت در رفتگی مچ،یا فتق مچ.که دقیق در وسط مچم هست و یه حالت گودی مانند اومده بالا از فشار نیرو اینطوری شده.در حالت کلی میخوام بدونم این کدوم استخوان هست که اومده بیرون(خیلی هم درد و مانع چرخش میشه)و بعد درمانش چیه،ورزش های بخصوصی داره،اگه داره ممنون میشم راهنمایی کنید.و عده ای هم میگن مچمو محکم باند ببندم.

 2. احمدرضا گفت:

  با سلام .۲۴ سالمه۴/۱۲/۸۳با موتور زمین خوردم بدون اینکه پیش دکتر برم دستمو گچ گرفتن بعد از۲۱روز دستم همون شکلی بود دیگه ۲۴/۱/۹۴ عمل کردم لازم به ذکر بگم مچم >دکتر گفت چون دیر اقدام کردی ۴۰%مچت غضروفش از بین رفته ازاون موقع تا الان هنوز استخوان اسکافییدم جوش نخورده و دکتذر گفت اگه جوش نخوره باید استخوان رو دراریم .خواستم بدونم آیا راهی برای حوش خوردن سریعتر هست بعد بدون استخوان اسکافویید مچم چه مشکتی پیدا میکنه با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   دوست عزیز مورد شما کاملا تخصصی پزشکی است و در این زمینه ما اطلاعات دقیقی نداریم. برای اطمینان میتونید به چند پزشک متخصص مراجعه کنید و توصیه های آنها رو انجام بدید. موفق باشید.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *