اهمیت زمان بندی در تغذیه

تلگرام

این حقیقت را نمی توان انکار کرد که یکی از اساسی ترین و مهم ترین فاکتورهای دخیل در تغذیه آدمی وعده های غذایی و زمان بندی در تغذیه روزانه انسان است. کیفیت مواد غذایی مصرفی و زمان مناسب برای خوردن غذاهای مختلف دو مقوله کاملا جدای از هم است که باید به هر دوی آن ها توجه کامل را مبذول نمود.

تغذیه

در زمان بندی تغذیه توجه به دو وعده غذایی قبل و پس از تمرین و نوع و میزان مواد مصرفی در این وعده، سلامت تغذیه و همچنین پیشرفت های ورزشی شما را تضمین خواهد کرد.از دست دادن وعده غذایی صبحانه و وعده غذایی پس از تمرین و مصرف قندهای ساده و شاخص بالا در وعده غذایی قبل از تمرین از شایع ترین و رایج ترین اشتباهات و ندانم کاری هایی است که اغلب ورزشکاران رشته های قدرتی در ایران و در دنیا آن را مرتکب می شوند.راز اصلی در امان ماندن از شر چربی های مزاحم و زاید در بدن در زمان بندی و در تعیین دقیق میزان غذای میل شده در هر وعده نهفته است.

هضم و جذب غذا فرایندی است که مستلزم صرف انرژی زیاد بوده و بدن را وادار به سوزاندن انرژی های زاید خود می کند. در صورتی که شما مواد غذایی مورد نیاز خود را در دو یا سه وعده در روز میل کنید بدن انرژی زاید انباشته شده در بدن را به صورت چربی در بدن ذخیره خواهد نمود. اما اگر همین مقدار نیاز روزانه را در ۵ الی ۶ وعده مختلف و متفاوت تقسیم بندی کرده و آن را در زمان دقیق و مناسب خود میل کنید، علاوه بر اینکه تداوم جریان مواد غذایی در بدن و در خون را تامین می کنید، بدن شما نیز برای جذب و هضم غذا در این ۵ الی ۶ وعده نیز انرژی قابل توجهی را هزینه کرده و دیگر نیازی به ذخیره کرده انرژی به صورت چربی نداشته و یا در اصل انرژی زایدی برای ذخیره کردن نخواهد داشت.

از مهم ترین وعده های غذایی که تاثیر انکار ناپذیری در پیشرفت های ورزشی شما نیز می تواند داشته باشد می توان به وعده غذایی بعد از تمرین اشاره نمود. البته این نکته را نیز از یاد نبرید که اهمیت وعده غذایی صبحانه در پیشرفت های ورزشی ورزشکاران و مخصوصا ورزشکاران رشته های قدرتی کم اهمیت از وعده غذایی پس از تمرین نیست.

به دلیل اینکه متابولیسم بدن در اوایل صبح اصولا بالاست بنابراین می توان نتیجه گرفت که بدن قند و انرژی دریافتی از طریق تغذیه و رژیم روزانه غذایی در این ساعت از روز را به چربی تبدیل نکرده و به مصرف سازندگی می رساند. به همین علت نیز گفته می شود که بدنسازی بدون صرف صبحانه اصولا معنا و مفهومی ندارد و مصرف قند در این وعده از روز نیز چندان محدودیتی ندارداز دست دادن وعده غذایی صبحانه علاوه بر کند کردن آهنگ پیشرفت های ورزشی شما حتی می تواند در صورت تکرار شدن این عادت از حجم واقعی عضلات شما نیز کم کرده و در عوض نیز شما را با انباشته شدن چربی زاید در بدن رو در رو کند..

زمانی که شما یک جلسه تمرین سنگین را پشت سر می گذارید، متابولیسم بدن شما نیز همانند ساعات اولیه روز اوج گرفته و شدت می یابد. در صورتی که در این وعده از روز بدن را با غذاهای سرشار از قند و حتی سرشار از پروتئین بمباران نکنید، تجزیه شدن و از بین رفتن بافت عضلانی نیز دور از انتظار نخواهد بود. مصرف قندهای ساده و شیرین در این وعده می تواند با تامین انرژی مورد نیاز بدن شما را از گزند تجزیه شدن پروتئین در عضلات در امان نگه داشته و با افزودن بر میزان ترشح طبیعی هورمون انسولین در بدن نیز زمینه برای آنابولیسم و رشد واقعی مهیا کند.

در این وعده باید در حدود دو برابر دیگر وعده ها از قند و پروتئین استفاده کنید. دقت داشته باشید که این وعده باید بلافاصله پس از اتمام تمرین و در همان محیط باشگاه مصرف شود. وقفه و فاصله زمانی بین تمرین و وعده غذایی پس از آن به هیچ وجه منطقی و معقول نیستبه طور مثال کسی که در طول روز در حدود ۳۰۰۰ کالری انرژی مصرف می کند ۱۰۰۰ کالری از آن را باید در وعده غذایی پس از تمرین وارد بدن خود کند. این در حالی است که این فرد باید در دیگر وعده های غذایی که در طول روز می خورد در حدود ۵۰۰ کالری انرژی را وارد بدن خود کند..

شاید در بین شما که این مقاله را می خوانید کسانی باشند که از شکست های مداوم در کم کردن از میزان چربی زاید در بدن به ستوه آمده و مدام نیز از شل و چربی دار بودن بدن خود می نالند. این دسته از افراد باید به این نکته توجه داشته باشند سهل انگاری در برنامه ریزی وعده غذایی قبل از تمرین بیشترین تاثیر منفی در موفقیت آنها در کم کردن از حجم چربی های زاید و در رسیدن به حجم عضلانی خشک و مطلوب را دارد. شما باید در این وعده غذایی به جای استفاده از قندهای ساده و شیرین از قندهای با شاخص گلیسمی پایین استفاده کنید.

powerbuilding.ir

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *