بهترین مکمل‌های ورزشی مخصوص بانوان

بهترین مکمل‌های ورزشی مخصوص بانوان
مکمل

عضلات تنها برای آقایان نیستند، بر این اساس مکمل‌های ورزشی هم تنها برای آقایان ساخته نشده‌اند. امروزه ورزشکاران آماتور و حرفه‌ای در سراسر دنیا برای افزایش عملکرد ورزشی خود به مصرف مکمل‌های ورزشی سالم و استاندارد گرایش پیدا کرده‌اند تا حدی که مصرف این مکمل‌ها به رژیم غذایی روزانه آن‌ها اضافه شده است.  دانشی پشت مکمل‌های ورزشی نهفته شده که بدون آشفته کردن معده موجب تکمیل و تأمین ذخایر انرژی بدن و کسب حداکثر نتیجه شود. هر ورزشکاری نیاز به عضله سازی دارد اما این فرایند باید آهسته و مداوم انجام شود.

این مطلب صرفاً جهت اطلاع رسانی در مورد مکمل‌های ورزشی مخصوص بانوان و ورزشکاران زن حرفه‌ای و آماتور تهیه شده است. مجله علم ورزش مصرف هیچ گونه مکمل از هیچ شرکت یا برندی را توصیه نمی‌کند و در خصوص مشاوره چه در زمینه مصرف مکمل و نوع برند مشاوره نمی‌دهد. برای اطلاع از مکمل‌های مخصوص بانوان با ما همراه باشید.

پروتئین

پروتئین برای بدن حیاتی است. مطمئناً شما در برنامه غذایی خود مرغ و گوشت قرمز مصرف می‌کنید اما اگر بدن خود را با مکمل‌های پروتئینی تأمین نکنید قطعاً پیشرفت و عضله ‌سازی سریعی نخواهید داشت. بعد از تمرین، رساندن سریع پروتئین به عضلات سنتز پروتئین را افزایش داده و بنابراین عضلات رشد می کنند.

اما چه پروتئینی باید مصرف کرد؟

یک مطالعه تجربی اخیراً در داشگاه Baylor ایالت تکزاس منتشر شد و نشان داد که مصرف مکملی مرکب از پروتئین وی و کازئین بعد از تمرین موجب بیشترین کارایی و مقدار افزایش در حجم عضلات می‌شود.

کراتین

کراتین همیشه یک مکمل محبوب در میان همه مردم بوده است و از نظر اهمیت در جایگاه دوم بعد از پروتئین قرار دارد. نتایج یک تحقیق منتشر شده در مجله بیوشیمی سلولی و ملکولی ثابت کرد کراتین به طور طبیعی توسط عضلات تهیه می‌شود و موجب افزایش قابل توجه قدرت، حجم عضلانی بدون چربی و عملکرد ورزشی مخصوصاً تمرینات با شدت بالا، استقامت و نهایتاً پر شدن ذخایر انرژی عضلات حتی در اواخر ورزش می‌شود.

مطلب مرتبط: آیا خانم‌ها می‌توانند از کراتین استفاده کنند؟ چگونه؟

 BCAAs

همانطور که قبلاً مجله علم ورزش در خصوص این مکمل مطلبی منتشر کرده است، اسیدهای آمینه شاخه‌دار شامل سه اسید آمینه ضروری است که توسط بدن ساخته نشده و باید از طریق رژیم غذایی وارد بدن شوند. این اسیدهای آمینه ساختار مولکولی مشابهی دارند و برای حداکثر نتیجه باید با هم مصرف شوند. میان سه اسید آمینه ایزولوسین، لوسین و والین، وقتی صحبت به عضله سازی می‌رسد لوسین یک فوق ستاره محسوب می‌شود زیرا موجب افزایش تولید انسولین و هورمون‌های آنابولیک شده و سنتز پروتئین را افزایش می‌دهد.

مصرف سه اسیدآمینه با همدیگر فوق العاده است زیرا به آسانی به گلوکز تبدیل شده  که ذخایز گلیکوژن و اسید آمینه عضلات را پر کرده و انرژی مضاعفی هنگام تمرین برای شما فراهم می‌کنند. از نتایج مصرف BCAAs حمایت از قدرت و توان ورزشکار، ریکاوری سریع بعد از ورزش، پتانسیل ساخت عضلات و افزایش سطح انرژی را اشاره کرد.

آرژنین

این ماده در بدن تولید شده و موجب گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود. گشادی رگ‌های خونی موجب جریان خون بیشتر شده و این به منزله تأمین بیشتر مواد مغذی، مکمل‌ها و دیگر مواد مورد نیاز عضلات می‌باشد. برخی از ورزشکاران قرص نیتریک اکساید (NO) را جهت رشد عضلات مصرف می‌کنند اما باید بدانند برای افزایش سطح NO باید آرژنین مصرف شود. آرژنین در بدن به اسید آمینه سیترولین و NO شکسته می‌شود.

مولتی ویتامین

مولتی ویتامین یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که یک ورزشکار در مورد عملکرد ورزشی و رژیم غذایی خود می‌تواند انجام دهد. مصرف مولتی ویتامین موجب عملکرد بهتر بدن در جنبه‌های مختلف می‌شود. کمبود یا نقص در یک ویتامین می‌تواند موجب چندین اثر و نتیجه بد شود بدین معنی که یک ویتامین به تنهایی ممکن است موجب افت عملکردهای مهم در بدن شود.

متابولیسم سریع برای افرادی که قصد چربی سوزی دارند، عملکرد سالم سیستم ایمنی، افت استخوانی سالم و قوی، ساخت و ترمیم خوب عضلات و نگه داری خوب عضلات از فوائد مصرف مولتی ویتامین است.

کازئین

کازئین می‌تواند برای حمات از ساخت طولانی مدت عضلات و کمک به سرحالی و شادابی همیشگی عضلات در طول روز مصرف شود. وقتی پروتئین وی برای بعد تمرین فوق‌العاده است، کازئین برای ریکاوری و ترمیم بدن در ساعات غیر تمرین بهترین گزینه است. از فوائد چشم گیر کازئین مبارزه با کاتابولیسم، ترمیم عضلات و جذب طولانی مدت پروتئین و توسعه خالص بافت عضله می‌باشد.

EFAs

بدن قادر به تهیه و تولید اسیدهای چرب ضروری (EFA) نیست. بنابراین ورزشکاران باید EFA مورد نیاز خود را از طریق غذاهایی مثل ماهی سالمون، تخم بذر کتان و دیگر ماهی‌های آب سرد تأمین کنند. همچنین ورزشکاران می توانند از طریق مصرف مکمل اسیدهای چرب ضروری که در بازار به EFAs معروف هستند نیاز خود به این مواد را برطرف کنند.

سیستم قلبی عروقی، ایمنی و عملکرد مغز سالم، حمایت از مفاصل و تولید سالم هورمون‌های بدن، تشویق به متابولیسم فعال و ریکاوری سریع عضلات بعد از ورزش شدید از اثرات مصرف EFAs است.

ZMA

روی و منیزیم (ZMA) مکملی است که با مصرف آن سطح دو هورمون تستوسترون و هورمون رشد شبه انسولین (IGF-1) افزایش می‌یابد. روی در سنتز پروتئین درگیر است و منیزیم در مسیری کار می‌کند که رشد عضلات را تسهیل می‌کند.

مکمل‌های تقویتی قبل تمرین

این مکمل‌ها برای به حداکثر رساندن زمان ورزش در باشگاه و  انجام تمرینات مختلف و متنوع شدید تهیه می‌شوند. تمرکز و هوشیاری ذهنی عالی، سطح انرژی خیلی زیاد، چرخش و جریان خون و اکسیژن مؤثر در بافت عضلانی و انرژی انفجاری عضلات از آثار مصرف مکمل‌های تقویتی قبل تمرین قبل از تمرین می‌باشند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع: bodybuilding  و  muscleandfitness

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۵ نظر

 1. عباس صدقی گفت:

  مطالب بسیار عالی و کاربردیست. سپاس

 2. مهدیه گفت:

  سلام خسته نباشید
  من پروتین وی گلد استاندارد اپتیمم نیوتریشن دارم که شامل پنج گرم BCAA و چهارگرم گلوتامینه.
  باتوجه به این که قبل و بعد از تمرین با اب و قبل از خواب با شیر میخورم که دیرتر هضم بشه، ایا نیازه که گلوتامین و BCAA جداگانه بخرم؟
  تو خونه بادی ویت و دمبل یک روز بالاتنه و یک روز پایین تنه انجام میدم و تمرینات نسبتن سنگین هستن، واقعا مصرف کراتین بعد تمرینات نیازه؟ با این که هدف من فعلا چربی سوزه و وقتی به وزن موردنظرم رسیدم عضله سازی هدفم میشه.

  • مهدیه گفت:

   درواقع قصدم از مصرف پروتین وی هم عدم عضله سوزی به دلیل رژیمم.. یعنی این نوع پروتین جوابگو هست؟
   درکنارش امینو انرژی همین کمپانی کامل کننده میشه؟

   • مهدیه گفت:

    ببخشید یه سوال دیگه من اگه قبل از خواب سفیده تخم مرغ مصرف کنم همون تاثیر مکمل پروتین وی یا کازین رو داره؟

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     نه به طور دقیق، اما در کل برای هدفی که در نظر دارید کمک کننده می باشد. برای پروتئین کازئین شیر مصرف کنید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، همانطور که در ابتدای مطلب عرض کرده ایم مجله علم ورزش مصرف هیچ گونه مکمل از هیچ شرکت یا برندی را توصیه نمی‌کند و در خصوص مشاوره چه در زمینه مصرف مکمل و نوع برند مشاوره نمی‌دهد. چون بحث تخصصی هست و شاید ما این تخصص را نداشته باشیم، اما اگر هدف شما صرفاً جلوگیری از عضله سوزی است کافیست به ازای هر کیلوگرم وزن بدنتان یک تا یک و نیم گرم پروتئین در طول روز مصرف کنید در این صورت نیازی به مکمل نیست

 3. مریم گفت:

  سلام.ایا با ورزش بدون مکمل غذایی نمیشه تغییری در وزن ایجاد کرد؟من میخوام وزن اضافه کنم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ورزش به تنهای نقش چندانی ندارد حتی اگر تغذیه هم خوب نباشد ورزش وضعیت را بدتر می کند، نیازی نیست حتماً مکمل مصرف کنید، با تغذیه درست می توانید وزن بگیرید

 4. صحرا گفت:

  سلام
  بهترین زمان مصرف ال کارنیتین جهت کاهش وزن چه موقعی است؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. دوز مصرف روزانه ال کارنتین ۲ تا ۴ گرم است که باید در طول روز مصرف شود. در منابع معتبر گفته شده به منظور توسعه عملکرد ورزشی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل ورزش مصرف بشه. برای چربی سوزی پیشنهاد شده که بعد از تمرین مصرف بشه و برخی هم ذکر کردن که بین دو وعده غذایی مصرف بشه مثلا صبح و بعدازظهر یا بعدازظهر و شب.

 5. نارین گفت:

  با سلام.و تشکر فراوان از مجله علم ورزش.
  کاش مطلبی جامع راجب مکمل ارژنین داشتید در مجله.

 6. سنا گفت:

  سلام، من میخوام بدنسازی رو برای افزایش وزن و همینطور عضله شروع کنم چون علاوه بر لاغری. عضلات بشدت ضعیفی دارم و هرموقع ورزش میکنم واقعا عضلاتم قوی میشه . فقط مشکلم اینه ک نمیتونم خیلی ورزش کردن رو ادامه بدم و اگم قط کنم دوباره عضلاتم از بین میره اینم بگم ک ممکنه در طی بدنسازی ک میرم مقدار کمی پروتیین بصورت مکمل هم مصرف کنم وتا حالا گینر مصرف نکردم. سوالم اینه ک من. واقعا باید تا چه مدت زمانی ورزش رو بصورت مداوم ادامه بدم ک برنگرده و برای افزایش وزن حتما گینر مصرف بشه ؟ و اگه مصرف کنم و افزایش وزن داشته باشم بعد مدتی. از مکمل کاملا بی نیاز میشم؟چون از عوارضم میترسم… کلا در خصوصا افزایش وزن و عضله در من ک یک خانم هستم چه راهکاری دارید مرسی ک پاسخ میدید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مصرف مکمل بستگی به تیپ بدنی شما داره تا حدودی، مثلاً اگر تیپ بدنی شما اکتومورف باشه سخت وزن می گیرید و سخت عضله سازی می کنید، بنابراین نیاز به مکمل هست، شما می تونید با تمرینات بدنسازی و مصرف مکمل های مثل گینر یا پروتئین وی وزن رو با عضله افزایش بدید، ماندگار بودن وزن به نوع تغذیه وتمرین شما بعد از مصرف مکمل نیاز داره

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *