آناتومی اسکلت بدن انسان

تلگرام

خصوصیات اسکلت بدن انسان

اسکلت داربست بدن است تمام قسمت های بدن روی اسکلت قرارگرفته اند.بدن انسان از ۲۰۶ قطعه استخوان تشکیل شده است.این استخوان ها طوری با نظم کنار هم قرار گرفته اند که انسان را قادر می سازد حرکات دقیقی داشته باشد.

آناتومی اسکلت بدن انسانساختمان استخوان

هر استخوان در فرد بالغ از دو نوع بافت استخوانی تشکیل شده است بافت استخوانی متراکم : در تنه استخوان های دراز واطراف استخوان اسفنجی قراردارد. بافت استخوانی اسفنجی : در قسمت میانی استخوانهای پهن ودوسر استخوان های دراز مشاهده می شوند .

آناتومی اسکلت بدن انسانپریوست چیست؟

روی تمام استخوان ها را یک پرده نازک لیفی می پوشاند که پریوست نام دارد.پریوست عروق خونی فراوان دارد واستخوان ها از اینطریق تغذیه می شوند.

انواع استخوان :
 استخوان ها از نظر شکل ظاهری شامل :

۱-استخوان های بلند :این استخوان دارای یک تنه می باشد.در دو انتهای تنه سرهای استخوان قرار دارند.بین این قسمت ها دو غضروف رشد وجود دارند که رشد طولی استخوان را باعث می شوند.

۲-استخوان های کوتاه: این استخوا ن ها تفاوت چندانی در ابعاد خود ندارند.مانند استخوان های مچ دست و پا.

۳-استخوان های پهن: استخوان های  هستند بشقابی شکل که دو سطح صاف از جنس استخوان متراکم دارند که در میان آن ها بافت استخوانی اسفنجی وجود دارد .مانند استخوان های جمجه.

۴-استخوان های نا منظم : برای این گروه از استخوان ها شکل خاصی نمی توان در نظر گرفت مانند استخوان های بی نام و مهره ها.

۵-استخوان های کنجدی: این استخوان ها در لابه لای وترهای عضلات وجود دارند.تعداد آن ها در افراد مختلف با هم متفوت اسست .استخوان کشکک زانو تنها استخوان کنجدی است که در شمارش استخوان ها محسوب می شود و در میان این گروه از استخوان ها بزرگترین است

۶-استخوان های درزی

عروق خونی واعصاب استخوان ها

کلیه قسمت های موجود در یک استخوان دراز توسط دستگاه گردش خون و از طریق سوراخ تغذیه که در تنه استخوان دراز قرار دارد تغذیه می شوند .این سوراخ اغلب در مثلث میانی تنه یا دیافیز استخوان ها است.استخوان های نامنظم عموما" دارای یک جریان از پریوست می باشند.در همین حال شریانهای تغذیه ای مستقیما" وارد بافت اسفنجی استخوان می شوند .

استخوان های کوتاه عروق متعدد و باریکی از سطوح غیر مفصلی دریافت می دارند.و دونوع بافت استخوانی و مغز استخوان بدین وسیله تغذیه می شونداستخوان های جمجه که پهن هستند توسط عروق بسیار زیادی که در پریوست می باشند،تغذیه می شوند.مهره ها به وسیله شرائین موجود که از نزدیکی زائده های عرضی مهره می شوند،تغذیه می گردند.

اعصاب نیز به همراه عروق خونی به طور نامنظمی ،داخل پریوست پخش می شوند و حتی به داخخل استخوان نیز نفوذ کرده و وارد مجاری طولی و عرضی موجود در استخوان ها می شونداعصاب در انتهای مفصلی استخوان های دراز و در استخوان های پهن بزرگ بیشتر دیده می شوند..

استخوان بندی بدن انسان

استخوان بندی بدن انسان شامل دو قسمت اصلی است :

۱-استخوان بندی محوری که شامل استخوان های سر وصورت ،ستون فقرات وقفسه سینه است.تعداد استخوان های سر و صورت ۲۲عدد است که ۸عدد از ان ها جمجمه را می سازند و ۱۴ قطعه نیز در صورت است .ستون فقرات از ۲۶ قطعه استخوان به  وجود آمده که هر یک را یک مهره می نامند.شکا ظاهری مهره ها متفاوت استقفسه سینه نیز شامل ۱۲ جفت دنده است که در جلو به جناغ سینه ارتباط دارند و در پشت به مهره ها متصل اند. .

۲-استخوان بندی ضمیمه ای که شامل استخوان بندی اندام های فوقانی وتحتانی است

تعداد استخوان های هر یک از اندام های تحتانی ۳۰ قطعه است که به وسیله کمربند لگن به استخوان  بندی محوری متصل اند. تعداد استخوان های هر یک از اندام های فوقانی نیز ۳۰ قطعه است که به وسیه کمربند شانه به استخوان بندی محوری وصل می شوند.

به غیر از  ساتخوان های یاد شده ۶ قطعه استخوان نیز در گوش وجود دارند . یک استخوان دیگر نیز وجود دارد که ارتباط مستقیم با اسکلت نداشته و لامی نامیده می شود.

استخوان بندی ضمیمه ای :

توسط کمربند شانه ای وکمربند لگنی به استخوان بندی محوری متصل می شوند

منبع:اختصاصی  elmevarzesh.com

آناتومی انسانی، تألیف اصغر رواسی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴ نظر

  1. احمدعلی گفت:

    بسیار عالی است این طور مقالات بسیار ارزش مند می باشد.

  2. Samiullah گفت:

    تعداد استخوان بدن انسان مجموع ۲۰۶است چطور میتوان آنرا جمع کرد یعنی کدام اسکلیت به چی تعداد استخوان؟؟؟؟؟

  3. فرزاد گفت:

    خیلی خوب بود ولی کاش لیستی از اسامی لاتین استخوان ها هم تهیه می کردید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *