کدام روش تمرین بدنسازی مناسب‌ترین گزینه برای شماست؟

کدام روش تمرین بدنسازی مناسب‌ترین گزینه برای شماست؟
تلگرام

روش تمرین بدنسازی هر عضو به‌طور مجزا٬ تمرین با حرکات بنیادی یا تمرین بالاتنه/پایین تنه به‌ طور جداگانه هر کدام در یک جلسه متفاوت؟ کدام یک از این سه روش اصلی تمرینی متناسب با بدن‌ واهداف‌تان از تمرین است؟

احتمالاً مجله‌ی علم ورزش از معدود مجله‌هایی است که به این نکته اعتقاد دارد که چیزی به اسم بهترین و متناسب‌ترین روش تمرین بدنسازی وجود ندارد. بلکه متناسب‌ترین روش تمرین بدنسازی برای هر فردی براساس ژنتیک، فیزیولوژی، بازخورد به تمرینات و رژیم غذایی متفاوت است.

با توجه به شرایط برابر برای همه، هیچکس نمی‌تواند بگوید که روش تمرین بدنسازی که برای خود استفاده می‌کنید، اشتباه است. بسته به تاثیر محیط بر ورزشکار، ممکن است یکی از شیوه‌هایی تمرینی را برای خود برگزیند.

مثلاً باشگاه‌های پرورش اندام بسیار بزرگ و حرفه‌ای‌ که نوع آموزش پاورلیفتینگ و سنگین وزن دارند از شیوه‌ی تمرینی انجام حرکات مختلف بر روی یک‌گروه عضلانی استفاده می‌کنند ‌و بر روی یک لیفت (وزنه زدن) در روز تمرکز دارند.

باشگاه‌های بدنسازی سنگین وزن به شیوه‌ی تمرینی هر تمرین برای هر عضو بدن اکتفا می‌کنند و برخی دیگر مانند باشگاه‌های سلامتی برای عموم، مبتدی‌ها و بانوان روش تمرین بدنسازی تمرین بر کل بدن را اجرا می‌کند که صحبتی از عضله‌سازی و رژیم‌‌های سخت نیست.

آنچه در این مقاله می‌خوانید امیدواریم شما را در رسیدن به هدف‌تان یاری کند و این امکان را به‌ شما بدهد تا بتوانید برای خودتان و طبق شیوه‌ی زندگی‌تان، روش تمرینی متناسبی را برگزینید.

شیوه‌ی تمرینی اول: تمرینات منظم مقاومتی به‌طور مجزا بر روی یک گروه‌ عضلانی

شما می‌توانید این تمرینات را به‌ عنوان جلسات تمرینی‌ منظم مقاومتی خود در نظر بگیرید و از این شیوه استفاده کنید. اگر به‌دنبال هایپرتروفی (افزایش حجم عضلانی) و خواستار تمریناتی برای افزایش توانایی حرکتی و دارای فواید قدرتی بالا هستید، پس به احتمال زیاد شیوه درستی را برای تمرین کردن انتخاب کردید.

با انجام این تمرینات می‌دانید که دقیقاً از کجا شروع کردید و چه عضله‌ای یا گروه‌ عضلانی را تحت فشار قرار دادید و اینکه چه میزان در یک جلسه باید بر شدت تمرینات اضافه کنید. همچنین زمانی که یک گروه عضلانی را درگیر کردید دیگر نگران عملکرد ناقص سیستم عصبی در هنگام تمرینات ترکیبی و هم‌زمان باهم نخواهید بود.

پیشنهاد مطالعه: چرا با تمرکز ذهن حجم عضلات افزایش می‌یابد؟

از آنجایی که در این نوع روش تمرین بدنسازی مدت زیادی لازم است تا تمام بدن یک دور تحت تمرین قرار بگیرند پس اگر یک جلسه را از دست دادید می‌توانید در جلسات بعدی بر روی عضلات‌تان کار کنید.
اگر زمان و انعطاف پذیری کافی ندارید این نوع شیوه‌ی برای شما مناسب نیست چون باید برای این نوع تمرینات وقت کافی بگذارید و به‌ طور مجزا روی همه‌ی بدن کار کنید و اگر حتی یک جلسه را از دست بدهید فواید حاصل از تمرینات به‌حالت اولیه بازخواهد گشت. (انعطاف پذیری روزانه بدست می‌آید).

زمانی از این نوع تمرینات استفاده کنید که قصد دارید تا فواید مرتبط با افزایش سایز را کسب کنید. تقابل این ‌شیوه‌ی تمرینی با تمرینات جنبشی و کششی ایستا نتایج موثری را به همراه دارد و از آسیب جلوگیری می‌کند.

شیوه‌ی تمرینی دوم: شیوه‌ی اجرای حرکات و تمرینات بنیادی مقاومتی

این جمله را به‌ شکلی واضح و همیشگی به‌ خاطر بسپارید که تمام مربیان حرفه‌ای آن‌هایی هستند که قبل از تمرینات ترکیبی آمادگی جسمانی برای‌شان جایگاه ویژه‌ای دارد و همیشه به داشتن و پرداختن به آن تاکید دارند. این یک طرز فکر زیرکانه است چرا که می‌تواند دامنه حرکتی را افزایش و دوره‌ی نقاهت پس از آسیب را کاهش دهد و در آخر از نظر تکنیکی یک وزنه‌بردار حرفه‌ای باشد.

کدام روش تمرین بدنسازی مناسب‌ترین گزینه برای شماست؟

این گفته بسیار صحیح است که‌ می‌گوید: به‌طور کلی یک برنامه‌ی تمرینی قدرتی واقعی نیازمند گنجاندن حرکات بنیادی خوب قدرتی است. پس بنا به این گفته می‌توانیم روز نخست برنامه‌ی تمرینی‌تان را با حرکت (ددلیفت) شروع کنید و روز دوم حرکت اسکوات و روز سوم حرکات کشش و فشار عمودی (پرس سینه با دستگاه) و روز آخر هم از تمرینات کشش و فشار افقی ( با تجهیزات و لوازمی مانند تشک یا نیمکت حرکت پرس نیمکت یا شنا سوئدی را اجرا کنید).

افراد مبتدی و میانه می‌توانند فواید بسیاری از این تمرینات کسب کند اما باید این افراد مراقب بازده منفی این‌گونه تمرینات باشند. وقتی تمرکز برروی سیستم عصبی، فیزیک بدنی ومفاصل‌تان است بحث هزینه و سود مطرح می‌شود. تمرینات سنگین قدرتی در دنیای واقعی دارای هزینه‌هایی است تا وقتی انجام نشوند.

پیشنهاد مطالعه: برای افزایش وزنه در بدنسازی چه مدت باید سپری شود؟

شیوه‌ی تمرینی سوم: تمرین جداگانه بر روی بالاتنه/پایین‌تنه

این‌ روش تمرین بدنسازی برای هر کس مناسب نیست و فواید آنچنانی برای هر فردی ندارد، همچنین اجرای این تمرینات به هر طریقی امکان‌پذیر نیست. اما مناسب‌ترین و مهم‌ترین گزینه برای وزنه‌برداران متوسط و کمی پیشرفته است.

چرا؟ چون هدف این تمرینات یکی از اهدافی‌ست که به شدت کمبود آن میان ورزشکاران و افراد دیگر محسوس است؛ استقامت عضلانی و قوی پایداری بدن. بدنسازان و وزنه‌برداران در حد متوسط و پیشرفته نگران برگشت فواید کسب‌ شده از انجام این تمرینات نباشند چرا که این فواید حتی تا قطع نصف مدت زمان و یا سبک کردن این تمرینات بازهم آمادگی بدنی‌‌تان را دارید.

تمرکز این نوع تمرین به‌طور جداگانه بر بالاتنه و پایین‌تنه به صورت یک واحد، فرد را به انجام تمرینات سوپرست وادار می‌کند. سوپرست بهترین شیوه‌ی تمرینی برای بهبود شرایط جسمانی فرد است و ضربان‌قلب را تا حدی که سیستم عصبی و عضلات را تحت فشار قرار گیرند، بالا می‌برد. بهترین تمرین برای عضلات سینه است.

اگر به شرایطی از آمادگی جسمانی یا به اهداف قدرتی‌تان و افزایش توده‌ی عضلانی نرسیده‌اید، پس انجام این روش به سودتان نیست. لازم است به یک سطحی از آمادگی بدنی رسیده باشید تا بتوانید این تمرینات را انجام دهید چون این تمرینات برای‌تان این ویژگی را فراهم نمی‌کند.

خلاصه

در پایان، افرادی همیشه وجود دارند تا به‌طور جداگانه بالاتنه/پایین‌تنه را تمرین دهند یا افرادی که دیوانه‌وار می‌خواهند با انجام تمرینات قدرتی برای هر عضو یا یک گروه ‌عضلانی‌شان، قدرت کسب کنند و یا افرادی که با دمبل و تمرینات بنیادی سعی در بهبود شرایط بدنی‌شان دارند.

مجله علم ورزش پیشنهاد می‌کند تا به صورت خیلی سبک و تدریجی این سه روش‌تمرینی را با یکدیگر ترکیب کنید و ترکیب این سه شیوه فواید بیشتری دارد، چون باعث می‌شود تا اثرات منفی یکدیگر را خنثی کند. و بسیار هم جواب داده است. نگران این موضوع نباشید که میزان مدت زمان زیاد تمرینات شما را خسته کند و نتایج سریعاً مشخص نشوند، کمی صبر کنید، چند ماه شما را نمی‌کشد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: muscleandstrength

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۰ نظر

 1. سهیل تبریزی گفت:

  باسلام ، آیا می توان در هر جلسه تمرین یک قسمت از عضلات شکم را تمرین داد مثلاً اگر هفته ای ۳ جلسه تمرین با وزنه انجام می شود جلسه اول بالای شکم ، جلسه دوم پایین شکم و جلسه سوم پهلوها را بصورت مجزا تمرین داد ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای شدن که میشه، ولی برای نتیجه بهتر معمولاً در یک جلسه دو عضله رو تمرین میدن یا اینکه ۴ حرکت برای کل شکم رو تمرین میدن

 2. معین گفت:

  سلام اگر در ورزش طناب زدن ضربان قلب به ۱۹۰ برسه و میانگین ضربان قلب بین ۱۵۰ تا ۱۹۰ باشه مدت تمرین هم یک ساعت باشه در این شرایط این تمرین برای بدن خوبه یا بد؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، توصیه نمی کنیم که برای مدت طولانی ضربان قلب رو بالا نگه دارید، چون ممکنه آسیب زا باشه، چنین مواردی برای ورزشکاران حرفه ای و با چند سال سابقه به خاطر تطبیق شرایط بدنی و تمرینی امکان پذیر است

 3. محمد گفت:

  سلام
  من در بدنسازی دچار مشکل شدم.من دیدم تو سایت شما مطالبی راجع به میزان سنگینی دمبل.تعداد ست.تعداد تکرار.زاویه بلند کردن دمبل و خیلی چیز های دیگه .من الان اصلا نمیدونم دارم درست تمرینم رو انجام میدم یا نه.میشه راهنمایی کنید که با توجه به هدفم(افزایش قدرت+عضله سازی+افزایش توان هوازی) چطور باید تمرین کنم .واقعا ممنون میشم یه راهنمایی جامع داشته باشین

  • علم ورزش گفت:

   سلام، محمد عزیز چیزی که شما مطرح کردید به این سادگی نیست که بشه در یک کامنت جواب داد، همانطور که برای هر موضوع مطلب جداگانه ای منتشر شده، تنها توصیه ما این هست که از طریق مربی اقدام کنید و بر اساس برنامه ای که براتون در نظر گرفته شده تمرین کنید

 4. Ali گفت:

  سلام خداقوت،من۲ماهی بدنسازی رفتم(برنامه تمرینی+تغذیه منظم) و الان نزدیک۱۰ ماه نمیتونم برم ورزش بابت کنکور… تو خونه دمبل و بارفیکس هم دارم میخواستم ببینم بهترین روش برای ادامه بیشترین هایپوتروفی برنامه تمرین و تغذسم باید چجوری بشه؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، تداوم تمرینات فقط! تغذیه عضله سازی تفاوتی نداره، فقط شما چون وسایل کمتری دارید نتیجه و رشد کمتر هم خواهد بود، سعی کنید بر اساس وسایلی که دارید برنامه منظمی رو تدوین کنید

 5. محمدیان گفت:

  سلام.
  با فرض اینکه بخواهیم خیلی ساده به عضلات کوچک و بزرگ بدن نگاه کنیم، پیشنهاد شما کدام حالت تمرینی زیر هست؟
  حالت اول: (سینه + جلو بازو ——– پا و پشت بازو ——– کول + زیر بغل)
  حالت دوم: (سینه + پشت بازو ——– زیر بغل + جلو ——– کول + پا)
  حالت سوم: ( سینه + زیر بغل ——– پشت بازو + جلو بازو ——– کول + پا)
  اگر حالت ترکیبی بهتری هم سراغ دارید لطف کنید.
  با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر از بین این ۳ تا یکی رو بخوایم انتخاب کنیم، حالت اول، اما به نظرم این ترکیب بهتره: سینه + زیر بغل- پا و پشت بازو – کول و جلو بازو

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *